ABD’den beklerken birinci spot Bitcoin ETF onayı Avrupa’dan geldi

ABD’den beklerken birinci spot Bitcoin ETF onayı Avrupa’dan geldi

Paylaş
BTC Piyasası: ABD’den beklerken birinci spot Bitcoin ETF onayı Avrupa’dan geldi

Investing.com – Londra merkezli Jacobi Asset Management, Avrupa’nın birinci spot Bitcoin ETF’sini Euronext Amsterdam’da piyasa sürdü. 

Jacobi FT Wilshere Bitcoin ETF ismiyle piyasa sürülen yatırım eseri, “BCOIN” etiketiyle süreç görecek. ETF’nin nezareti Fidelity Digital Assets tarafından yapılacak ve Guernsey Finansal Hizmetler Kurulu (GFSC) tarafından düzenlenecek.

Avrupa’nın birinci Spot Bitcoin ETF’si

Spot Bitcoin ETF konusu, bu yıl tekrar gündeme gelirken piyasa iştirakçileri, ABD’de onay kademesinde bekleyen müracaatları takip etmeye devam ediyor. Fakat Avrupa düzenleyicileri bu hususta ABD’nin önüne geçerek, birinci spot Bitcoin ETF eserinin piyasaya sürülmesine onay verdi. 

Jacobi’nin CEO’su Martin Bednall mevzuyla ilgili yaptığı açıklamada Avrupa piyasasındaki borçlanma araçlarına nazaran fonun destek varlığın direkt sahibi olduklarının altını çizdi.  Bednall, ayrıyeten Jacobi’nin dijital varlık piyasası dönüşümünü erken benimseyen ortaklara sahip olduklarını ve Avrupalı yatırımcılara yenilikçi, etrafa hassas bir yatırım aracı sundukları için gurur duyduğunu söyledi.

ESG Standartlarına uyumlu ETF

Jacobi FT Wilshere Bitcoin ETF, çevresel, toplumsal ve yönetişim (ESG) standartlarına uyumlu olmasıyla dikkat çekiyor. Fon, destek varlığı olan Bitcoin’in madenciliğinde elektrik tüketimini ölçerken madencilikte yenilenebilir gücün kullanıldığına dair sertifikaya sahip.

Zumo tarafından sağlanan Yenilenebilir Güç Sertifika sayesinde ETF’ye destek olarak tutulan Bitcoin’in üretiminde karbon nötr durumu teminat altına alınıyor. Böylelikle ETF, etrafa hassas bir yatırım eseri olarak lanse ediliyor.

Diğer yandan piyasanın büyüklüğünden ötürü kripto para kesimini önemli formda etkilemesi beklenen ABD’deki spot Bitcoin ETF onayıyla ilgili bilinmeyen durum devam ediyor. Son olarak SEC, Ark Investment Management’ın spot Bitcoin ETF’si ile ilgili kararı erteledi.

SEC, spot ETF onayı için direnmeye devam ediyor

SEC’in spot ETF konusunu sürüncemede bırakmasına karşın kripto dalındaki iştirakçiler, onay alınacağına dair umutlarını yitirmiş değil. Artık beklenti Eylül ayının birinci haftasına çevrilmiş durumda. Eylül ayında SEC’in birkaç büyük şirketin daha spot ETF başvurusunu değerlendireceği için bu bahiste sonuncu kararını vermesi bekleniyor. 

SEC, geçmiş yıllarda kripto para ticaretindeki manipülasyonu, çeşitli dolandırıcılık faaliyetlerini münasebet göstererek piyasanın şimdi olgunlaşmadığı yorumuyla spot Bitcoin ETF müracaatlarını reddetmişti. 

Buna karşılık Kanada’da spot Bitcoin ETF süreçlerine müsaade verilirken Avrupa’nın ETF onayı öncesi Avustralya’da da spot ETF ticaretine müsaade verildi. Lakin piyasanın büyüklüğünden ötürü ABD kanadından gelecek bir onayın sanayinin boyutunu değiştirebileceği düşünülüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap