ABD’de kripto yasa tasarısı XRP kararı sonrası güncellendi

ABD’de kripto yasa tasarısı XRP kararı sonrası güncellendi

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: ABD’de kripto yasa tasarısı XRP kararı sonrası güncellendi

Investing.com – ABD’de kripto para piyasalarını yasal çerçeve altında alma uğraşları kapsamında hazırlanan yasa tasarısında federal mahkemenin Ripple kararı sonrası değerli revizyonlar yapıldı.

ABD Temsilciler Meclisinde Cumhuriyetçiler tarafından hazırlanan yasa tasarısı, kripto varlıklar için düzenleyici bir çerçeve oluşturma, tüketici muhafazası, inovasyonu desteklemek ve ABD’yi finansal teknoloji alanında global bir önder haline getirme emellerini taşıyor.

“21. Yüzyıl İçin Finansal Yenilik ve Teknoloji Yasası” ismi verilen tasarı ABD Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi Senatörleri Glenn Thompson, French Hill ve Dusty Johnson taradından hazırlandı. Tasarının yasalaşması halinde ABD’de kripto varlık ekosisteminin nezareti konusunda netlik sağlanarak sanayi için son derece değerli bir adım atılması bekleniyor. Tasarı, ayrıyeten ülkedeki düzenleyici kurumlar CFTC ve SEC’e farklı yetkiler veriyor ve bu kurumların düzenleme ve nezaret faaliyetinde başrol oynaması bekleniyor.

SEC – Ripple davasında alınan karar sonrası tasarıda revizyona gidildi

Mahkemenin Ripple lehine verdiği kararın akabinde kripto yasa tasarısında kıymetli değişiklikler yapıldığı görüldü. Buna nazaran tasarıda kripto şirketlerinin SEC yahut CFTC’ye kayıt olmaları konusunda âlâ niyet bildirimi sunmaları ve menkul değer ve emtia yasalarında kripto varlık ve merkezsiz varlıkların tariflerinin içerilmesi yer aldı.

Tasarının kabul edilmesi durumunda yasalaşması için bir sonraki adım ABD Senatosunda oylanması olacak. Bu noktada tartışılacak en kıymetli hususlar ortasında kripto varlıkları tanımlanması konusu üzere görünüyor. SEC, kripto varlıklar için başka bir tanımlamaya gerek olmadığı konusunda ısrarını sürdürürken Ripple davasında alınan kararın yeni bir tanımla gereksinimi olduğunu görüşünü gündeme getirdi.

Tasarının yasalaşması, ABD’de kripto kesimi için bir netlik sağlayacağı fikri ağır basarken birçok piyasa iştirakçisi, bu süreci olumlu karşıladı ve kısa müddette sonuç almayı umuyor. Ayrıyeten ABD’de yürürlüğe girebilecek mümkün bir yasanın global piyasalar açısından da rehber olacağı düşünülürken bunun kripto sanayisi için kritik kıymete sahip olacağı görüşü öne çıkıyor.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap