ABD’de First Republic’ten sonra bir banka daha iflasın eşiğinde 

ABD’de First Republic’ten sonra bir banka daha iflasın eşiğinde 

Paylaş
BTC Piyasası: ABD’de First Republic’ten sonra bir banka daha iflasın eşiğinde 

Investing.com – Geçen hafta ABD’de First Republic Bank ‘ın (FRC) çöküşüyle bankacılık krizi tekrar gündeme taşındı.

First Republic Bank krizine süratli müdahale eden FDIC, bankaya el koyduktan sonra varlıklarını JPMorgan’a satışı gerçekleştirdi. Lakin bu hafta öteki bir bankanın daha iflasın eşiğine gelmesi bankacılık krizinin devam ettiğini bir sefer daha gösterdi. 

First Republic Bank’ın iflasının akabinde PacWest Bancorp (PACW) payları sert satışlara maruz kalırken bankada yaşanan finansal sıkıntılardan ötürü idare, satış da dahil olmak üzere tüm seçenekleri değerlendirdiğini açıkladı. Şu an banka yetkilileri, potansiyel iştirak yahut satış konusunda görüşmeler yapıldığını doğruladı.

ABD’de banka iflasları devam ediyor

PacWest Bancorp (PACW) payları, birinci olarak bankacılık krizinin ortaya çıktığı günlerde %80 oranında düşüş kaydederek 5 dolara kadar geriledi. Akabinde krize yönelik tedbirlerin alınmasıyla bir ölçü toparlanan banka payları, kısmi bir toparlanmanın akabinde Mayıs ayına kadar 9 – 12 dolar aralığında yatay kaldıktan sonra dün düşüşlerin hızlanmasıyla yine 5 dolar bandına geriledi. Fed’in 25 baz puanlık artışıyla birlikte bankalar üzerindeki risklerin daha da artması beklenirken PacWest Bancorp’un satılma seçeneğinin gündeme geldiği açıklandı.

Mart ayındaki bankacılık krizinde kripto odaklı bankaların batışı, daha çok riskli piyasalarda  çalışma durumuna atfedilirken geçen hafta kripto dalıyla ilişkisi olmayan First Republic’in batışı ve bu hafta PacWest Bancorp’un iflasın eşiğinde olması, sorunun kripto bölümünün ötesinde daha derin olduğunun bir göstergesi olarak yorumlandı. Çünkü Fed’in faizleri artırması bankaların elinde tuttukları varlıkların pahasını olumsuz etkilerken bankaların 2 trilyon dolara yakın ziyana uğradığı konuşuluyor. Bu da küçük ölçekli bankaların daha çok baskı altında olduğunun bir göstergesi.

Bitcoin, bankacılık krizine nasıl reaksiyon gösteriyor?

ABD’de bankacılık krizi yükselirken Mart ayında yatırımcıların inançlı liman olarak emtia talebinin yanında Bitcoin talebini de artırdığı görüldü. BTC, Şubat ayında yatay kaldıktan sonra Mart ayında %25’i bulan paha artışı kaydeder 30.000 dolar sonuna kadar yükseldi. 

Son durumda Fed’in önümüzdeki aylarda faiz artırımına orta vereceğine dair genel kanı oluşurken bankaların sorun yaşamaya devam etmesi, ABD Merkez Bankasının faiz artırımı yolunda en büyük manisi olarak görülüyor. Bu da faizler konusunda hassaslığını devam ettiren kripto piyasaları için olumlu olarak yorumlanırken birtakım piyasa iştirakçileri BTC’nin 35.000 dolar düzeylerine yanlışsız yeni bir ivme kazanabileceği varsayımında bulunuyor. 

Bitcoin, bugün %2’nin üzerinde bedel artışı kaydederek 29.200 dolar düzeyine yakın hareket ediyor. Fed’in son faiz kararı sonrası kripto piyasalarında genel olarak optimist bir hava gözlemleniyor.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap