ABD’de enflasyon yine rekor kırdı: Bitcoin’de sert hareketler

ABD’de enflasyon yine rekor kırdı: Bitcoin’de sert hareketler

Paylaş
Uzman Coin: ABD’de enflasyon yine rekor kırdı: Bitcoin’de sert hareketler

ABD’de merakla beklenen Şubat ayı enflasyon rakamları açıklandı. Veriler beklenildiği gibi gelirken yine rekor kırıldı ve yüzde 7.9’luk enflasyon ile 1982 yılından bu yana yaşanan en büyük enflasyon rakamına ulaşıldı. Aylık bazdaki enflasyon ise yüzde 0.8 oldu.Uzmanlar Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın devam etmesi halinde hem enerji ürünleri hem de gıda fiyatlarındaki artışın sürmesini bekliyor.

Bitcoin 40 binin üzerine çıktığı gibi düştü!

Enflasyon verilerinin açıklandığı dönemlerde sert ve volatil hareketler yapan kripto paralarda da yine kısa vadede yükseliş ve ardından düşüş geldi. Bitcoin, rakamların açıklanmasıyla 40 bin doların üzerine çıkarken, dakikalar içinde yeniden düştü ve 39 bin doların altına indi.

ABD’de dün açıklanan kripto para kararnamesindeki olumlu yorumlar da en büyük kripto paranın birkaç saat içinde 4 bin dolardan fazla artmasını sağlamıştı. Bitcoin 40 bin dolar üzerinde tutunamayıp, gece saatlerinde yeniden eski seviyesine dönmüştü.

AB Merkez Bankası faiz artırmadı

ABD’de enflasyon rakamlarının açıklanmasından yaklaşık 1 saat önce ise Avrupa Birliği Merkez Bankası (ECB) faiz kararını duyurdu. Uzmanların beklediği oldu ve ECB faiz artırmadı.

Lagarde: CBDC sürecini hızlandıracağız

ECB’nin kripto para karşıtlığıyla bilinen başkanı Christine Lagarde da yaptığı değrlendirmede, AB’nin varlık alım programını süratle azaltacağını belirtti. AB’nin merkez bankası dijital parası yani CBDC programına da değinen Lagarde, “CBDC programının hızlandırılmasını destekliyorum” dedi.

Putin’den ABD’ye enflasyon mesajı

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de ABD’deki enflasyona sessiz kalmadı. ABD’nin kendilerine uyguladığı petrol alım yasağı sorusuna cevap veren Putin, “Oradaki enflasyon her geçen gün artıyor. Bize düşmanca davranan ülkelere karşı enerji konusundaki yükümlülüklerimizi yerine getiriyoruz. Aslında bunu yapmamız şaşırtıcı” dedi.

Fed’in Mart ayındaki toplantısı bekleniyor

Öte yandan Enflasyonun rekor seviyede gelmesi durumunda, Fed’in Mart ayında yapacağı faiz toplantısının daha fazla önem kazanacak. Rusya-Ukrayna savaşından ötürü ABD Merkez Bankası’nın faiz artırım kararını erteleyebileceği ya da beklenenden çok daha az bir oranda faiz artırabileceği iddia ediliyordu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap