ABD’de enflasyon rakamları açıklandı, Bitcoin 50 bini geçti

ABD’de enflasyon rakamları açıklandı, Bitcoin 50 bini geçti

Paylaş
Uzman Coin: ABD’de enflasyon rakamları açıklandı, Bitcoin 50 bini geçti

ABD’de açıklanan enflasyon rakamları, son bir haftada ciddi bir düşüş hareketi içinde olan Bitcoin‘e yaradı. Kasım ayına ilişkin yıllık enflasyon rakamının yüzde 6.8 gelmesiyle Bitcoin, dakikalar içinde bin dolarlık bir artış yaşadı ve 50 bin 250 doların üzerine çıktı.

Son 39 yılın zirvesi

Enflasyon ABD’de son dönemin en çok konuşulan konularından bir tanesi olarak görülüyor. Pandemiyle birlikte artan varlık alımları enflasyonun gittikçe artmasına sebep olmuş ve kalabalıklar Bitcoin ve altın gibi arzı sınırlı varlıklara yönelmişlerdi. Açıklanan enflasyon rakamlarının son 39 yılın rekoru olması da dikkat çekiyor. Son olarak bu rakam 1982 yılında görülmüştü.

Kasım ayında açıklanan yıllık enflasyon verisi de %6.2’ydi ve bu rakam da son 31 yılın rekoruydu. Bu rakamın açıklanmasının ardından Bitcoin tarihi rekorunu kırmış ve 69 bin doların da üzerine çıkmıştı.

Fed alımları azaltmayı taahhüt ediyor

ABD Merkez Bankası ise aylardır varlık alımlarını azaltmanın tahhüdünü verse de, bu o kadar kolay gözükmüyor. Kurumdan yapılan açıklamalarda, bazen varlık alımlarının azaltılmasının geciktirilebileceği bazen de 2022 başı itibariyle bu politikaya başlanabileceği belirtiliyor.

Haberin yazıldığı dakikalarda ise Bitcoin yaklaşık 49 bin 700 dolardan işlem görüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap