ABD’de cumhuriyetçiler, kimi değişikliklerle kripto kontrolü yasa tasarısını sundu

ABD’de cumhuriyetçiler, kimi değişikliklerle kripto kontrolü yasa tasarısını sundu

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: ABD’de cumhuriyetçiler, kimi değişikliklerle kripto kontrolü yasa tasarısını sundu

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçi üyeler, kripto bölümündeki yatırımcıları korumak için düzenleyici bir çerçeve oluşturmayı amaçlayan yeni bir dijital varlık kontrolü tasarısını sundu.

Temsilciler Meclisi Tarım Komitesi Lideri Glenn “GT” Thompson (R-Pa.), yaptığı açıklamada, “Bugün 21. yüzyıl için Finansal İnovasyon ve Teknoloji Yasasının tanıtılması, Tarım ve Finansal Hizmetler Temsilciler Meclisi Komitelerinin tüketicileri ve yatırımcıları koruyan ve dijital varlık alanında Amerikan liderliğini teşvik eden düzenleyici çerçeve oluşturma gayretinde değerli bir kilometre taşıdır.” dedi.

Dijital varlıklar için kapsamlı kurallar oluşturmayı amaçlayan ve son yıllarda sunulan birkaç tasarıdan biri olan bu tasarı, düzenleyici belirsizliğin ve saldırgan yaptırım hareketlerinin, kripto işletmelerini ABD’den ayrılmayı düşünmeye ve girişimcileri ülkede faaliyet göstermekten caydırmaya neden olduğu bir devirde sunuluyor.

İlk olarak Haziran ayının başlarında hazırlanan tasarı, kripto borsalarının ABD Menkul Değerler ve Borsa Kuruluna (SEC) kaydolmasına yönelik düzenleyici bir yol çizmeyi amaçlıyor. Böylece dijital menkul değerler, emtialar ve stabilcoin’lerin ticareti birebir çatı altında yapılabilecek.

Dusty Johnson (R-S.D.), tasarının sunulmasıyla alakalı “Kripto sanayisi açıklık istiyor ve iş birlikçi tasarımız masada hem CFTC’ye hem de SEC’e yer veriyor. Tasarımız, dijital varlık geliştiricilerin devam eden inovasyonlarına yönelik finansal güvenlik ve mutlaklık sağlamak için net prensipler belirliyor.” diyor.

Delphi Labs’in genel danışmanı Gabriel Shapiro, kendi görüşüne nazaran “tasarının kıymet desteğini büsbütün değiştiren” Haziran ayındaki tartışma taslağından farklı kısma dikkat çekiyor.

Revize edilen tasarıda, “dijital varlıklar” tarifinden pay senetleri, tahviller, “devredilebilir pay senetleri,” “herhangi bir kâr paylaşım mutabakatına ait evrak yahut iştirak belgesi” üzere bir dizi klasik menkul değer çıkarılıyor.

Shapiro, Twitter paylaşımında şunları yazdı:

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap