ABD’de bir banka daha batıyor: PacWest, satış ihtimalini de kıymetlendiriyor

ABD’de bir banka daha batıyor: PacWest, satış ihtimalini de kıymetlendiriyor

Paylaş
BTC Piyasası: ABD’de bir banka daha batıyor: PacWest, satış ihtimalini de kıymetlendiriyor

ABD’de bankacılık kriz derinleşiyor.

Geçtiğimiz haftalarda art geriye gelen banka iflas haberlerini, gece saatlerinde PacWest Bancorp takip etti. California merkezli bankacılık kuruluşu, satış da dahil tüm opsiyonları değerlendirdiğini açıkladı.

Fed’in kritik faiz kararından saatler sonra gelen bu açıklama, kapanış sonrası bankanın paylarında büyük bir düşüşe neden oldu. PACW, vadeli süreçlerde %60’a yakın paha kaybetti.

PacWest açıklamasında, toplam mevduatın birinci çeyrekte 5 milyar dolardan fazla gerileyerek 31 Mart prestijiyle 28,2 milyar dolara düştüğünü bildirdi. 750 milyon dolar piyasa pahasına sahip bankanın bu pahası, yıl boyunca %72 geriledi.

ABD’de bankacılık krizinin derinleşebileceğine yönelik bu gelişmenin akabinde altın ve Bitcoin fiyatında süratli bir yükseliş görülüyor. Fed Lideri Jerome Powell’ın açıklamaları sırasında 28.200 dolara düşen BTC, PacWest haberlerinin akabinde 29.200 dolara yükselmiş durumda.

California merkezli bankada yaşananlar, First Rebuplic Bank’in satılmasını takip ediyor. California merkezli başka bankaya da hafta başında FDIC el koymuş ve daha sonra bu banka JPMorgan Chase’e satılmıştı.

Bu makale birinci olarak BeInCrypto üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap