ABD’de Ağustos Enflasyonu Açıklandı! Bitcoin ve Altında Son Durum

ABD’de Ağustos Enflasyonu Açıklandı! Bitcoin ve Altında Son Durum

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: ABD’de Ağustos Enflasyonu Açıklandı! Bitcoin ve Altında Son Durum

ABD’de merakla beklenen Ağustos ayı enflasyon sayıları açıklandı. Sayılar sonrası Bitcoin ve altın fiyatına bakıyoruz. Sayılar ülkenin ekonomik durumu hakkında değerli bir fikir verdi.

Bitcoin topluluğunun merakla beklediği enflasyon beklentileri aştı

Bitcoin ve kripto topluluğunun yakında takip ettiği ABD’de Ağustos ayı yıllık enflasyon oranı açıklandı. Buna nazaran yüzde 3,7 ile yüzde 3,6 olarak kestirim edilen piyasa beklentilerinin biraz üzerinde gerçekleşti. Ayrıyeten aylık enflasyon oranı da yüzde 0,6’lık kayda bedel bir artış gösterdi.

Ulaş Utku Bozdoğan: ABD’de Ağustos Enflasyonu Açıklandı! Bitcoin ve Altında Son Durum 1

Bitcoin ve kripto topluluğunun yakından takip ettiği enflasyondaki bu artışta iki kıymetli faktör rol oynamış durumda. Baz tesiri ve petrol fiyatlarındaki artış. Bilhassa akaryakıt fiyatları bir evvelki aya kıyasla yüzde 10,6 üzere kıymetli bir artış kaydetmiştir.

Çekirdek enflasyonda karışık sinyaller

Manşet enflasyon üst taraflı bir seyir izliyor. Federal Reserv tarafından yakından takip edilen çekirdek enflasyon farklı bir eğilim sergilemiş durumda. Buna nazaran çekirdek enflasyon yüzde 4,3 ile iddialara paralel gerçekleşiyor. Manşet ve çekirdek enflasyon ölçütleri ortasındaki bu farklılık, ekonomik görünüme karmaşıklık katıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: ABD’de Ağustos Enflasyonu Açıklandı! Bitcoin ve Altında Son Durum 2

Kısa mühlet evvel açıklanan enflasyon bilgileri, Amerika Birleşik Devletleri’nin faiz oranları ve genel ekonomik planlamayla ilgili gelecekteki kararlarını şekillendirmede yol gösterici bir faktör olarak hizmet edecektir. Federal Reserv, uygun hareket biçimini değerlendirirken elbet bu bilgileri dikkate alacaktır. Öteki taraftan 2024 yılı için bir Bitcoin boğa dönemi bekleyen kripto topluluğu da FED’in ne yapacağını bekliyor.

Temmuz ayı performansı

Buna rağmen, Temmuz ayı enflasyon sayıları farklı dinamikler sergilemişti. Temmuz ayında enflasyon yüzde 0,2 oranında mütevazı bir artış göstererek piyasa beklentilerine paralel bir seyir izlemiştir. Temmuz ayı için yıllık enflasyon oranı yüzde 3,2 olarak açıklanmıştı.

Ulaş Utku Bozdoğan: ABD’de Ağustos Enflasyonu Açıklandı! Bitcoin ve Altında Son Durum 3

Bu enflasyon sayıları, ABD iktisadının dinamik yapısının ve şuurlu kararlar almak için ekonomik göstergeleri yakından izlemenin ehemmiyetinin altını çiziyor. Öteki taraftan ülke bu dalgalanmalar ortasında yol alıyor. Ayrıyeten enflasyon datalarının iktisat siyasetleri ve stratejilerini şekillendirmedeki rolü kıymetini koruyor. Ekonomik ortam gelişmeye devam ediyor. Ayrıyeten hem işletmeler hem de yatırımcılar için bilgi sahibi olmak büyük değer taşıyor.

Bitcoin ve altın nasıl reaksiyon verdi?

Enflasyon sayıları sonrası Bitcoin fiyatına baktığımızda çok fazla bir artışın olmadığını görmekteyiz. Bitcoin yazıyı yazarken 26.148 dolar düzeyinden süreç görüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: ABD’de Ağustos Enflasyonu Açıklandı! Bitcoin ve Altında Son Durum 4

Bitcoin sonrasında altın fiyatına baktığımızda onsunun 1.911 dolar düzeyinden süreç gördüğünü görüyoruz. Buna nazaran btcpiyasasi.com olarak baktığımızda enflasyon fiyatlara pek de tesir etmemiş durumda.

Ulaş Utku Bozdoğan: ABD’de Ağustos Enflasyonu Açıklandı! Bitcoin ve Altında Son Durum 5
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap