ABD ve Avrupa’daki Kripto Para Maddeleri Neleri Değiştiriyor?

ABD ve Avrupa’daki Kripto Para Maddeleri Neleri Değiştiriyor?

Paylaş
BTC Piyasası: ABD ve Avrupa’daki Kripto Para Maddeleri Neleri Değiştiriyor?

Son devirdeki kripto para zayıflığının ana nedeni olarak görülen MiCA düzenlemesine olan ilgi giderek artıyor. Dünyanın birinci coin yasası olarak bilinen MiCA, Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu tarafından ortaya konan kripto varlık düzenlemesine ait kapsamlı bir yasa tasarısı. Yerli uzmanlar MiCA ile coin düzenlemesi için yer hazırlanmasını bir fırsat olarak pahalandırıyor. Lakin kimileri, mevcut Sermaye Piyasası Kanunu ile paralel alakanın de yakından incelenmesi gerektiği teşhisini koydu. Öteki yandan, ABD’de de kripto paralara yönelik kıymetli adımlar atılmakta İşte detaylar…

AB, kıymetli kripto para yasasını kabul etti

Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere 20 Nisan’da AB Parlamentosu nihayet MiCA’yı 517 lehte ve 38 aleyhte oyla kabul etti. Bu kabulün akabinde MiCA’nın önümüzdeki yılın ortalarında 27 AB üye ülkesinde uygulanması bekleniyor. MiCA’nın temel unsurları ortasında yasal netlik, inovasyon ve adil rekabetin desteklenmesi, tüketicilerin ve yatırımcıların korunması, piyasa bütünlüğünün sağlanması, finansal istikrar ve ülkelere nazaran parçalanmış düzenleyici sistemler meselesinin çözülmesi yer alıyor.

BTC Piyasası: ABD ve Avrupa’daki Kripto Para Maddeleri Neleri Değiştiriyor? 1

Sektör, dünyanın birinci coin kanununun doğuşu konusunda istekli ve pazarın büyümesinin önünde bir mani olarak gösterilen düzenleyici belirsizliğin ortadan kalkmasını bekliyor. Daha evvel, 20 büyük ülke (G20) sadece global kripto varlık düzenlemesini tartışmış lakin muhakkak bir çerçeve oluşturmamıştı. Öncü MiCA Yasası’nın gelecekteki global kripto varlık düzenlemesi için muhakkak yönergeler sağlaması ihtimali bile var.

Aynı vakitte bir avukat olan Bithumb Ekonomik Araştırma Enstitüsü siyaset araştırma grubu lideri Yu-Ri Oh, “MiCA aracılığıyla düzenleyici belirsizliğin ortadan kaldırılması, orta ila uzun vadede ekosistem için yeşil bir ışıktır” dedi. Ayrıyeten “MiCA’nın, Kore de dahil olmak üzere kripto varlıklarına ait düzenlemelerin oluşturulmadığı ülkeler için düzenleyici bir taraf sağlayacağını” belirtti. Ayrıyeten, “Büyüyecek” diye ekledi ve kesim üzerinde olumlu bir tesiri olacağını öngördü.

BTC Piyasası: ABD ve Avrupa’daki Kripto Para Maddeleri Neleri Değiştiriyor? 2

“Brüksel etkisi”: Kripto paralar için ne manaya geliyor?

Kripto varlık piyasasını etkileyecek olan ‘Brüksel etkisi’ de dikkat çekiyor. Brüksel tesiri, “Avrupa kurallarının kısa müddette global standartlar haline gelmesi” manasına geliyor ve AB tarafından hazırlanan düzenlemelerin global düzenlemelere öncülük ettiği bir olguyu söz ediyor. Takım Yöneticisi Oh, “Net bir desteği olmadan kripto varlık piyasasına karşı yasal süreç yapmaya devam eden Amerika Birleşik Devletleri’nin tersine, Avrupa’nın (MiCA gibi) yasama hareketi gösterdiğini” ve “küresel kripto liderliğinin gelecekte değişme ihtimalinin bulunduğunu” söyledi. “

MiCA birebir vakitte “stablecoin trendine” de güç veriyor. Bunun nedeni, MiCA’nın stablecoin’i için yatırımcı müdafaa planının bilhassa belirtilmiş olması. MiCA’ya nazaran, platform operatörleri büyük yatırımcı para çekme süreçlerine hazırlık olarak en az yüzde 100 stablecoin rezervine sahip olmalıdır. Günlük süreç hacmi 200 milyon avro ile sonludur. Buna ek olarak, Avrupa düzenleyici otoritesi (ESMA), kripto varlık borsalarının yatırımcıları gereğince koruyamaması yahut finansal istikrarı baltalaması durumunda direkt müdahale edebilir.

BTC Piyasası: ABD ve Avrupa’daki Kripto Para Maddeleri Neleri Değiştiriyor? 3

Stablecoin’lere dikkat çekildi

Analist Yoon, “MiCA, stablecoin ihracının en az yüzde 100’ünün inançlı varlıklar olarak teminat altına alınması gerektiğini belirtti.” dedi. Bunu stablecoin piyasası için olumlu bir işaret olarak yorumladı. Öte yandan, mevcut Sermaye Piyasası Kanunu ile paralel ilginin incelenmesi gerektiği savunuldu. Sermaye Piyasası Kanunu’nun uygulandığı mevcut kripto varlık hatalarının cezalandırılmasının Sanal Varlıklar Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle hudutlu kalmaması gerektiğine dikkat çekildi.  Genel olarak, MiCA yasasının kabul edilmesinin global kripto varlık piyasası üzerinde değerli bir tesiri olması beklenmektedir. Açık ve kapsamlı düzenlemelerin yürürlüğe girmesiyle, AB’deki yatırımcılar ve işletmeler piyasaya daha fazla itimat duyacak, başka ülkeler de kendi emsal düzenlemelerini takip edebilecek.

Yatırımcının korunması, piyasa bütünlüğü ve finansal istikrara odaklanılması, kripto varlık alanında dolandırıcılık, sahtekarlık ve öteki yasadışı faaliyetlerin önlenmesine yardımcı olacağından olumlu bir gelişmedir. Bununla birlikte, rastgele bir yeni düzenlemede olduğu üzere, MiCA Yasası uygulandıkça ortaya çıkan zorluklar ve sıkıntılar olabilir. Düzenlemelerin kripto varlık piyasası üzerindeki tesirini yakından izlemek ve amaçlanan gayelere ulaşmalarını sağlamak için gerektiğinde ayarlamalar yapmak kıymetli olacaktır.

BTC Piyasası: ABD ve Avrupa’daki Kripto Para Maddeleri Neleri Değiştiriyor? 4

Buna ek olarak, MiCA Yasası ile Sermaye Piyasası Yasası üzere mevcut düzenlemeler ortasındaki paralel alakayı göz önünde bulundurmak değerli olacaktır. MiCA Yasası kripto varlık düzenlemesi için kapsamlı bir çerçeve sunarken, geçmişteki yasadışı faaliyetleri göz arkası etmek için bir mazeret olarak kullanılmamalıdır. Siyaset yapıcılar, mevcut düzenlemelerle birlikte çalışarak kripto varlık piyasasının tesirli ve adil bir formda düzenlenmesini sağlayabilir.

ABD’de kripto para taslağı yayınlandı

Diğer yandan Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ndeki Cumhuriyetçi milletvekilleri, kripto varlık piyasalarının başka taraflarını denetlemek yerine ödeme stablecoinlere odaklanan bir yasa tasarısı taslağı yayınladı.  Mevzuatın hazırlanmasında misyon alan üst seviye bir Cumhuriyetçi komite çalışanı 24 Nisan’da gazetecilere yaptığı açıklamada, milletvekillerinden gelen geri bildirimlere karşılık olarak Eylül 2022’de önerilen bir stablecoin tasarısının kapsamını daralttıklarını söyledi. “Ödeme stablecoinlerin düzenlenmesini” sağlamayı amaçlayan tasarı, saklama hizmeti sağlayıcıları, algoritmik stablecoinler ve merkez bankası dijital para üniteleri üzerine bir çalışmaya odaklanan mevzuattan başka olacak.

BTC Piyasası: ABD ve Avrupa’daki Kripto Para Maddeleri Neleri Değiştiriyor? 5

Tasarının mevcut taslağına nazaran, FED büyük ölçüde banka dışı stablecoin ihraççılarından sorumlu olacak. İhraççıların ayrıyeten, bir eyalet tüzüğü altında bile olsa, bir ödeme stablecoin ihraççısı olarak nitelendirilebilmesi için makul federal kriterleri karşılaması gerekecektir. Buna ek olarak, taslak yasa tasarısının tabirleri, birinci olarak Eylül ayında TerraUSD Classic’in (USTC) çıkarılmasının akabinde önerilen algoritmik stablecoinlere yönelik iki yıllık yasağı artık içermiyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap