ABD Ticaret Odası: “SEC, kripto para sanayisinin daha da büyümesini engelliyor”

ABD Ticaret Odası: “SEC, kripto para sanayisinin daha da büyümesini engelliyor”

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: ABD Ticaret Odası: “SEC, kripto para sanayisinin daha da büyümesini engelliyor”

ABD Ticaret Odası, ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesini (SEC) eleştirerek kripto para sanayisinden yana hal aldı.

9 Mayıs tarihli mahkeme müracaatında, ABD Ticaret Odası, SEC’in dijital varlıklar üzerinde kapsamlı bir yetki talep ederek suları kasıtlı olarak bulandırdığını öne sürdü. Kuruluş, SEC’in “gelişigüzel, uygulamaya dayalı bir yaklaşım” benimsediğini de savundu.

Oda ayrıyeten SEC‘in, bölüm için düzenleyici bir sistem kurmayı reddetmesinin yasal süreci, yönetim hukukunu ve güzel yönetişimi altüst ettiğini savundu. ABD Ticaret Odasına nazaran SEC’in gayretleri, kripto para firmalarını, nasıl uygulandığını bilmedikleri bir yasal düzenlemeye uymadıkları için cezalandırma kampanyası manasına geliyor.

SEC, kripto para sanayisinin büyümesini kısıtlıyor mu?

ABD Ticaret Odası, SEC düzenleyici çalışmalarına başlamadan evvel kripto para sanayisinin 2021’de süratle trilyon dolarlık bir pazara dönüştüğünü hatırlattı.

Oda, SEC’in haline ait şu tespiti yaptı:

Ethereum sorunu

ABD Ticaret Odası, Ethereum (ETH) problemini örnek göstererek SEC’in dijital varlıkları sınıflandırmadaki yetersizliğinin altını çizdi:

Kuruluşa nazaran finansal düzenleyiciler, Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Komitesi (CFTC) ve SEC; ETH’nin bir emtia mı yoksa menkul değer mi olduğu konusunda anlaşamıyor. CFTC daima olarak ETH’nin bir emtia olduğunu savunurken oda, SEC’in “karışık ve çelişkili” açıklamalar yaptığını kaydetti.

Tüm bunlara atıfta bulunan oda, SEC’in “Anayasal Yasal Süreç ve Adil Bildirim Hakları”nı ihlal ettiğini sav etti. ABD Ticaret Odasına nazaran SEC’in düzenleyici netlik sağlamadaki başarısızlığı, “zararlı” ve “hukuka aykırı” yaklaşımıyla kripto para sanayisinin daha da büyümesini engelliyor.

Bu makale birinci olarak Paranfil üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap