ABD Senatosu, O Kripto Para Yasa Tasarısını Onayladı!

ABD Senatosu, O Kripto Para Yasa Tasarısını Onayladı!

Paylaş
BTC Piyasası: ABD Senatosu, O Kripto Para Yasa Tasarısını Onayladı!

ABD Senatosu, kripto para karıştırıcılarını da gaye alan ulusal savunma tasarısını onayladı. Tasarıda yapılan bir değişiklik, kripto para ticareti yapan kurumlar üzerindeki nezareti sıkılaştırıyor.

ABD Senatosu, kripto para kararlarını de içeren NDAA’yı kabul etti

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu 27 Temmuz’da 886 milyar dolar pahasındaki 2024 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nı (NDAA) kabul etti. Tasarı, kripto karıştırıcıları, anonimliği artıran paraları ve kripto ticareti yapan kurumları maksat alan kararlar içeriyor.

NDAA, ülkenin savunma departmanının federal fonları nasıl kullanabileceğini yetkilendirmeye yardımcı olan bir yasa tasarısıdır. Tasarıda, ortalarında Cynthia Lummis, Elizabeth Warren, Kirsten Gillibrand ve Roger Marshall’ın da bulunduğu bir küme senatör kripto ile ilgili bir değişiklik yaptı. Değişiklik, 2022’de tanıtılan Dijital Varlık Kara Para Aklamayı Tedbire Yasası ve kesimde öbür bir FTX üslubu olayın meydana gelmesini önlemek için korkuluklar kurmayı amaçlayan Sorumlu Finansal İnovasyon Yasası’ndan alınan kararlarla oluşturuldu. Bahse hakim bir kişi bahis hakkında şu yorumu yaptı:

Demokratların, NDAA’daki bu kararı gizlice geçirme lehine rastgele bir stablecoin tasarısını terk ettikleri epey açık görünüyor. Janet Yellen’in KYC’siz USDC transferlerine müsaade verilip verilmeyeceği konusunda ne karar vereceğini varsayım etmek isteyen var mı?

Yasa, neyi amaçlıyor ve ne cins tedbirler içeriyor?

Daha spesifik olarak, değişiklik kripto için inceleme standartlarının oluşturulmasını gerektirecek. Bu, riskin kıymetlendirilmesine yardımcı olacak. Ayrıyeten, işletmelerin ilgili yaptırımlara ve kara para aklama maddelerine uymasını sağlayacak. Bunun dışında, ABD Hazine Bakanlığı’nı anonim kripto süreçlerini çökertmeyi amaçlayan bir çalışma yapmaya zorluyor. Buna, süreçleri kapalı hale getirmek için kullanılan Tornado Cash üzere kripto karıştırıcıların kullanımı da dahil.

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, 2022’de Hazine, Tornado Cash isimli kripto karıştırıcısına karşı yaptırım kararı aldı. Bu doğrultuda, bölge sakinlerinin kripto karıştırıcısını kullanmasını yasakladı. Geliştiricileri, Tornado Cash’i insanların kripto süreçlerini anonimleştirmeleri için tasarladı. Bununla birlikte, ekseriyetle berbat niyetli aktörler, makûs yoldan kazanılmış kriptolarını akınlardan ve istismarlardan gizlemek için kullanılıyordu. Hazine’ye nazaran, karıştırıcı, alandaki makûs aktörlerin kara para aklamasına müsaade vermeyen denetimler uygulamada başarısız oldu.

Bu ortada NDAA, ABD’deki şirketlerin Çin’deki yatırımlarını ifşa etmelerini gerektirecek bir değişiklik de içeriyor. ABD Senatörü Bob Casey, hükümetin “düşmanlara” ne kadar “kritik teknoloji” transfer edildiğini anlaması için bu bildirimin gerekli olduğunu söyledi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap