ABD Senatosu, kriptoda kara para aklamayı önlemeye yönelik tasarıyı kabul etti

ABD Senatosu, kriptoda kara para aklamayı önlemeye yönelik tasarıyı kabul etti

Paylaş
BTC Piyasası: ABD Senatosu, kriptoda kara para aklamayı önlemeye yönelik tasarıyı kabul etti

Investing.com – ABD Senatosu, kripo para üniteleri kullanılarak kara para aklama faaliyetlerine karşı katı kurallar içeren ve 886 milyar dolarlık bütçeye sahip askeri harcama tasarısını oy birliğiyle kabul etti. 

Bu hafta Senato’da kripto bölümüyle ilgili kıymetli yasa tasarıları oylanırken bunlardan biri 2024 Ulusal Savunma Yetki Yasasını içeriyordu. Bu tasarının Senato’da onaylanmasıyla kripto sanayisindeki yasa dışı faaliyetlerle çaba konusunda ayrılan kıymetli ölçüdeki askeri bütçe de kabul edilmiş oldu. 

ABD Senatörler, Kirsten Gillibrand, Cynthia Lummis, Elizabeth Warren ve Roger Marshall’ın sunduğu tasarı, kripto kesimindeki kurumların kontrolünün sıkılaştırılması ve kripto varlıkların takibini zorlaştırmak için karıştırıcı faaliyetinde bulunan protokollere kısıtlama getirmek üzere hususlar içeriyor. 

Bu tasarının onaylanmasıyla ABD Hazine Bakanlığı, kripto varlıklar için bir inceleme standardı oluşturmak zorunda kalacak. Bakanlık tarafından yapılması mecburî hale gelecek risk değerlendirmesiyle yaptırım maddelerine ve kara para aklamayı tedbire kurallarına uyumluluk takip edilecek.

Diğer yandan kripto piyasasıyla ilgili mevzuların askeri seviyede bir yasa tasarısına dahil edilmesi piyasada tedirginlik oluşturabilir. Lakin Senatörlerin, bu atılım ile sanayideki berbat niyetli şahısların durdurma konusunda ne kadar önemli olduklarını gösterdikleri düşünülüyor. Çünkü ABD otoriteleri, geçmiş periyotlarda sıklıkla karşılaşılan kripto paraların yaptırımlardan kaçınmak için ve terörizmin finansmanı üzere faaliyetlerde kullanılmasını engellemek istiyor.

Kripto para sanayisi, bu hafta ABD Senato’su gündemini bir epey meşgul etti. Hafta ortasında başlayan değerlendirmelerde Finansal Hizmetler Komitesi, kripto varlıklar için menkul değer ve emtia ayrımı yapmak konusunda net kriterlere sahip olan bir tasarıyı kabul etti. Ayrıyeten dünkü oturumda ülkede sabit kripto para bölümü için son derece kapsamlı olan bir düzenleme tasarı da onaydan geçti. 

Kripto paralar için en büyük pazarlardan biri olan ABD’de düzenleyici netliğin oluşmaya başlaması, önümüzdeki devirlerde piyasanın genelini kapsayacak bir tesire sahip olabilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap