ABD Lideri Joe Biden’dan Bitcoin’cileri Heyecanlandıran Paylaşım (Ama İşin Aslı Bambaşka)

ABD Lideri Joe Biden’dan Bitcoin’cileri Heyecanlandıran Paylaşım (Ama İşin Aslı Bambaşka)

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: ABD Lideri Joe Biden’dan Bitcoin’cileri Heyecanlandıran Paylaşım (Ama İşin Aslı Bambaşka)

ABD Lideri Joe Biden, 3 Ağustos’ta “Bir bardak Joe hiç bu kadar yeterli tatmamıştı.” açıklamasıyla enteresan bir görüntü paylaştı. Kelam konusu görüntüde Biden, üzerinde kendi fotoğrafı ve seçimlere işaret eden “2024” ibaresinin olduğu bir bardaktan kahve içiyor, “Kahvemi koyu severim.” diyordu.

Fakat Biden’ın kendi fotoğrafı üzerine konan bir efekt, kripto para topluluğunda bir heyecana yol açtı. Biden’ın gözlerinin üzerine ışıldayan kırmızı lazer efekti konmuştu. Bu lazer efektinin Bitcoin için bir manası vardı.

Biden, Bitcoin’ci mi oldu?

Biden’ın gözlerine eklenen lazer efekti, Bitcoin ilgilileri tarafından sıkça profil fotoğraflarında kullanılan bir efekt idi. Bilhassa 2021 yılında Bitcoin’in fiyatının 100 bin doları aşması için toplumsal medyada başlayan akımda kendisini göstermişti.

Ulaş Utku Bozdoğan: ABD Lideri Joe Biden'dan Bitcoin'cileri Heyecanlandıran Paylaşım (Ama İşin Aslı Bambaşka) 1

Bu akıma Paris Hilton, Tom Brady ve Elon Musk dahi katılmıştı. Efekt, Bitcoin ve genel olarak kripto para piyasaları için boğa umudunun olduğunu simgeliyordu. 

Doğal olarak Biden’ın bu efekti kullanması, Bitcoin’e dayanak verdiği halinde yorumlandı. Ancak Biden idaresi, bugüne kadar kripto paralara ve Bitcoin’e sert bir biçimde karşı çıkıyordu, çıkmaya da devam ediyor.

Peki işin aslı ne?

Ulaş Utku Bozdoğan: ABD Lideri Joe Biden'dan Bitcoin'cileri Heyecanlandıran Paylaşım (Ama İşin Aslı Bambaşka) 2

İşin aslı ise Bitcoin ve kripto paralardan çok uzak. Biden’ın resmi aslında internet topluluğunda kendisi için oluşturulan bir alternatif benlik olan “Dark Brandon”a göndermeydi. Kendisinin “Kahvemi koyu seviyorum (I like my coffee dark)” kelamı de bunu kanıtlıyor.

Dark Brandon’a gönderme içeren birinci görseller de 26 Nisan’dan bu yana Biden’ın seçim kampanyası oluşturulan internet sitesinde kullanılıyor.

Orijinal Dark Brandon:

Ulaş Utku Bozdoğan: ABD Lideri Joe Biden'dan Bitcoin'cileri Heyecanlandıran Paylaşım (Ama İşin Aslı Bambaşka) 3

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap