ABD, Kuzey Koreli Yetkiliyi Kripto Aklamakla Suçluyor

ABD, Kuzey Koreli Yetkiliyi Kripto Aklamakla Suçluyor

Paylaş
BTC Piyasası: ABD, Kuzey Koreli Yetkiliyi Kripto Aklamakla Suçluyor

Amerika Birleşik Devletleri, Pyongyang ismine çalınan kripto para ünitelerinin aklanmasına karıştığı teziyle Kuzey Koreli bir banka yetkilisini suçladı. 

ABD Adalet Bakanlığı 24 Nisan’da yaptığı açıklamada, Kuzey Kore Dış Ticaret Bankası’nın temsilcisi olan Sim Hyon Sop’un, çalıntı fonları kullanmak için kripto yatırımcılarıyla komplo kurduğundan şüphelenildiğini söyledi. Bakanlık, 39 yaşındaki Sim’in ABD’deki blok zincir firmalarında yasadışı istihdam yoluyla gelir elde etmek için Kuzey Koreli BT çalışanlarıyla işbirliği yaptığını belirtti. 

Suçlulara Yaptırım Uygulanacak

Konu ile ilgili yorum yapan Başsavcı Yardımcısı Kenneth A Polite Jr: “Bugün açıklanan suçlamalar, Kuzey Koreli operatörlerin ödemeleri ve karları kolaylaştırmak için sanal varlıkların teknolojik özelliklerini kullanarak ve hırsızlık için sanal varlık şirketlerini maksat alarak yaptırımlardan kaçınmaya yönelik teşebbüslerine cevap veriyor” tabirlerini kullandı. 

Polite Jr. konuşmasının devamında ise şu sözlere yer verdi: “Blok zincirindeki parayı takip ederek ve davranışlarına ışık tutarak Kuzey Koreli aktörleri ve onlara yardım edenleri engellemek ve caydırmak için çalışmaya devam edeceğiz.” 

Mahkeme evraklarında kara para aklama operasyonunda kabahat ortağı olarak ismi geçen Çin vatandaşı Wu Huihui de lisanssız para aktarma işi yapmakla suçlandı. Çin ve Kuzey Kore çoklukla hatalı zanlıları ABD’ye iade etmedikleri için her iki kişinin de yakın gelecekte mahkemeye çıkarılması beklenmiyor. 

ABD Hazine Bakanlığı ayrıyeten Sim, Wu ve Hong Kong pasaportu sahibi Cheng Hung Man’a yasadışı finansman ve makûs niyetli siber faaliyetler yoluyla Pyongyang’a takviye sağladıkları gerekçesiyle yaptırım uygulayacağını duyurdu. 

Terörizm ve Mali istihbarattan sorumlu Hazine Müsteşarı Brian E. Nelson da mevzu ile ilgili yorumda bulundu. Nelson yaptığı yorumda: “Kuzey Kore’nin memleketler arası mali sisteme erişmek için yasadışı kolaylaştırma ağlarını kullanması ve rejimin yasadışı kitle imha silahları ve balistik füze programları için sanal para ünitesi kullanarak gelir elde etmesi memleketler arası güvenliği direkt tehdit etmektedir” sözlerini kullandı. 

Yaptırım gözlemcileri, Pyongyang’ın nükleer ve füze programlarını finanse etmek için çok sayıda siber hırsızlık gerçekleştirdiğini söyledi.

Geçtiğimiz ay BM Güvenlik Konseyi’ne sunulan yıllık rapora nazaran Kuzey Kore 2022 yılında 630 milyon ila 1 milyar dolar değerinde sanal varlık çaldı. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap