ABD kripto borsası Bittrex iflasını açıkladı

ABD kripto borsası Bittrex iflasını açıkladı

Paylaş
BTC Piyasası: ABD kripto borsası Bittrex iflasını açıkladı

Investing.com – ABD merkezli kripto para borsası Bittrex, iflas müracaatında bulundu. 

ABD’de kripto dalına yönelik düzenleyici baskısının son kurbanı Bittrex borsası oldu. Borsa yetkilileri dün ABD’nin Delaware eyaletinde iflasını açıkladı. Bittrex, aylar evvel ABD’de faaliyetlerine son vereceğini açıklamıştı. Borsa, birebir vakitte SEC tarafından dava açılan kripto borsalarından biriydi ve iflasıyla birlikte ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi tarafından da bir yaptırımla karşı karşıya. 

Bittrex’in kısım 11 iflas müracaatına nazaran borsa, 500 milyon dolar ile 1 milyar dolar ortasında varlık ve yükümlülükleriyle birlikte 100 binden fazla alacaklısı olduğu varsayım ediliyor.

Bittrex, ABD’den çıkacağını açıklamıştı

Geçen yıl kripto sanayisinde yaşanan finansal düşünceler, birçok şirketi derinden etkilerken Bittrex üzere kimi kripto şirketleri, finansal sıkıntılarını 2023 yılına taşıdı. Her ne kadar kripto piyasaları yeni yılla birlikte toparlanma etabına girse de Bittrex’te benzeri bir toparlanma görülmedi. Borsa, birinci çeyrekte 80 çalışanını işten çıkarmak zorunda kaldı. Mart ayında ise tüm operasyonlarını Nisan sonuna kadar durduracağını açıklarken iflas sinyallerini verdi. 

ABD’de faaliyet gösteren Bittrex’in iflasının ise şu an memleketler arası piyasalarda faaliyet gösteren Bittrex Global’ı etkilemediği açıklandı. Borsanın ABD’den çıkış planlarına rağmen SEC, borsaya kayıtsız halde aracılık ve borsa faaliyetleri yürüttüğü gerekçesiyle dava açtı. SEC, ayrıyeten borsanın eski CEO’su Bill Shihara ve Bittrex Global’a da dava açtı.

Bittrex yetkilileri müşteri varlıkları konusunda teminat verdi

Bittrex Tekrar Yapılandırma Sorumlusu Evan Hengel, kullanıcıların tasfiye planı çerçevesinde kripto varlıklarının tamamını alacakları konusunda teminat verdi. ABD’de kripto kesimi için de görüşlerini sunan Hengel, bölümü son derece olumsuz etkileyen ve artarak devam eden düzenleyici baskısına ve bu baskının getirdiği maliyete değinerek düzenlemelerin net olmamasından ötürü otoriteler ve oluşan olumsuz ekonomik ortam ile baş edemediklerini söyledi. 

Bittrex’in CEO’su Richie Lai de bahis hakkında açıklama yaparken mevcut ortamda iflas müracaatında bulunmanın en mantıklı yol olduğunu savundu ve müşterilerin fonlarının tamamının Bittrex’in portföyünde olduğu konusunda teminat verdi.

Kripto para piyasalarında dün ortalama %2,5’in üzerinde bir geri çekilme kaydedilirken gün sonuna yanlışsız azalan satış baskısının akabinde piyasalar, güne yatay başladı. Toplam piyasa bedeli 1,14 trilyon dolar düzeyinde bulunurken Bitcoin, 27.500 – 27.700 dolar aralığında yatay hareketine devam ediyor. 

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap