ABD, Kripto ATM’lerine Sıkı Düzenlemeler Gelmesini İstiyor

ABD, Kripto ATM’lerine Sıkı Düzenlemeler Gelmesini İstiyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: ABD, Kripto ATM’lerine Sıkı Düzenlemeler Gelmesini İstiyor

ABD Hükümeti Mali Sorumluluk Ofisi (GAO) kripto ATM’lerinin düzenlenmesi için IRS ve FinCEN’ın birlikte çalışmasını tavsiye etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

GAO, yasadışı insan ve uyuşturucu kaçakçılığının artışında kripto ATM’lerini de suçluyor. Kurumun Pazartesi günü yayımladığı bir raporda, bu faaliyetlerden kısmen kripto ATM’lerinin de sorumlu olduğu öne sürüldü. Bunun sebebi olarak ise, bu cihazların kripto alım satım platformlardaki işlemlere kıyasla izlemenin daha zor olması ve ATM’lerin daha az düzenlenmesi.

Raporda kripto varlık piyasası büyüdükçe, yasadışı faaliyetler için kripto ATM’lerinin kullanımında bir artış beklediklerini ve bu nedenle IRS ve FinCEN’ın bu ATM’lerin sıkı bir şekilde düzenlenmesi konusunda birlikte çalışmasını önerdi.

GAO’nun kripto destekli suçun arttığına dair bulguları ise, Chainalysis’in kripto suçlarının hacimce artmasına rağmen 2021’de tüm blokzinciri işlemlerinin yüzdesi olarak tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştığını tespit eden yeni raporuyla çelişiyor. Başka bir deyişle, kripto varlıklar daha yaygın hale geldikçe, kripto suçları artmaya devam etse de kripto işlemlerindeki büyüme yasa dışı faaliyetleri geride bırakıyor.

Kaynak:  Coinkolik

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap