ABD Kongresi’nde Kripto Para Oturumu! Neler Konuşuldu?

ABD Kongresi’nde Kripto Para Oturumu! Neler Konuşuldu?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: ABD Kongresi’nde Kripto Para Oturumu! Neler Konuşuldu?

ABD Temsilciler Meclisi’ndeki iki komite Çarşamba günü kripto para ile ilgili birinci ortak duruşmayı gerçekleştirdi. Ayrıyeten kripto varlıklarla ilgili mevzuata giden yolu açmaya çalıştı. Duruşmanın birinci basamakları hırçın geçti. Kimi Demokratlar kriptoya mahsus mevzuatın imzalanıp imzalanmayacağını sorguladı. İşte detaylar…

Kongre, kripto para üniteleri için yasal çerçeve hazırlamaya çalışıyor

Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi (HFSC) ve Temsilciler Meclisi Tarım Komitesi tarafından düzenlenen duruşma “Kripto Varlıkların Geleceği” ismiyle gerçekleşti. Konuşma ise “Kripto Varlıklar Pazarındaki Düzenleyici Boşlukların Ölçülmesi” başlığını taşıyordu. HFSC lideri Patrick McHenry, duruşmanın bu ay Nisan ayında Consensus 2023’te yapılacağını duyurmuştu. Konuşmanın, kripto varlıkları çevreleyen piyasa yapısıyla ilgili olacağını doğruladı. McHenry açılış konuşmasında komite üyesi arkadaşlarına “buradaki hedefin yasa yapmak olduğunu” vurguladı.

Ulaş Utku Bozdoğan: ABD Kongresi’nde Kripto Para Oturumu! Neler Konuşuldu? 1

Senatör Patrick McHenry ve Temsilci Glenn Thompson liderliğindeki komiteler, Republic Crypto, CFTC, Kraken, Web3 Vakfı, eski CFTC Lideri Timothy Massad ve NYSE’nin Operasyon Yöneticisi Michael Blaugrund’un da ortalarında bulunduğu bir dizi uzmanı dinledi. Yeni ABD kripto mevzuatı geliştirmek yerine, mevcut maddelerin kriptoya has değişikliklerle desteklenmesine odaklanıldı. Toplantı, Tarım alt komitesinin 27 Nisan’da kripto spot piyasalarının düzenlenmesine ait görüşlerini takip etti.

Kimler ne dedi?

Açılış konuşmasında “kripto dostu” McHenry, düzenleyici boşlukları kapatacak düzenlemelerin oluşturulmasında inovasyon ve tüketicinin korunmasının kıymetini vurguladı. CFTC ve SEC’in mevcut uygulamalarından farklı olarak tüketicileri korumak için birlikte çalışmalarını sağlama maksadını lisana getirdi. Komite üyesi Temsilci Dusty Johnson açılış konuşmasında Blockchain teknolojisinin potansiyelini teyit etti.

Ulaş Utku Bozdoğan: ABD Kongresi’nde Kripto Para Oturumu! Neler Konuşuldu? 2

Kraken’in Baş Hukuk Sorumlusu Marco Santori, mevcut ifşa çerçevesinin birçok kripto varlık özelliğini gereğince kapsamadığını belirtti. Santori ayrıyeten denizaşırı yatırımlara da değinerek, kapsamlı bir federal plan olmadan bunların sonlu olduğunu belirtti. Bir kriptovarlığın bir yatırım kontratı mi yoksa bir emtia mı olduğunu belirlemek için kullanılan Howey Testi de toplantıda tartışıldı ve Temsilci Mike Johnson kripto varlık alanında netlik ve mantıksal tutarlılık gereksinimini vurguladı.

Temsilci Stephen F. Lynch, kripto için farklı bir düzenleyici rejimin tahlil olduğuna inanmadığını savunarak, yeni mevzuat oluşturmanın küçük bir düzenleme olarak görüleceğinden kaygı duyduğunu belirtti. Yeni düzenlemenin gereksiz göründüğünü öne sürdü.

Ulaş Utku Bozdoğan: ABD Kongresi’nde Kripto Para Oturumu! Neler Konuşuldu? 3

“Birkaç nedenden dolayı bunu yanlışsız yapmamız gerekiyor” dedi. “Birincisi inovasyondan yararlanmak ve tüketicinin korunmasını sağlamak. Başkası ise CFTC ile Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun şu anda olanın tersine tüketicilerin korunmasını sağlamak için birlikte çalışmasını sağlamak,” diye ekledi. Komitedeki mevkidaşı ve en kıdemli Demokrat Maxine Waters, Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) hileli kripto firmalarının peşine düşme yetkisindeki sınırlamalara atıfta bulunarak yasa taslağı hazırlamaya geri dönme vaktinin geldiği konusunda hemfikirdi.

Düzenleme çalışmasını gereksiz gören de var

Ancak kripto varlıklar alt komitesindeki kıdemli Demokrat Stephen Lynch tam olarak tıpkı fikirde değildi. Finansal sistemin mevcut menkul değerler maddelerinin “on yıllardır finansal sistemimizdeki muazzam yeniliği sürdürdüğü” göz önüne alındığında, kripto varlıklar için yeni mevzuat oluşturmanın “gereksiz” göründüğünü tez etti. Lynch’in yorumları büyük ölçüde SEC lideri Gary Gensler’in yorumlarıyla tıpkı doğrultudaydı. Gensler tekraren maddelerin kurumuna kriptoyu düzenlemek için geniş yetki sağladığını söz etmişti. Bununla birlikte, Emtia ve Vadeli Süreçler Ticaret Komitesi (CFTC), kendilerinin kripto üzerinde SEC’den daha fazla yetkiye sahip olduğunu savunmakta. Yani SEC ve CFTC içinde de bir çatışma var

Ulaş Utku Bozdoğan: ABD Kongresi’nde Kripto Para Oturumu! Neler Konuşuldu? 4

ABD’de kriptoların durumu ne olacak?

Duruşmanın sonuna yanlışsız, Kaliforniyalı Demokrat ve önde gelen kripto eleştirmeni Brad Sherman, kripto varlıkların Amerika Birleşik Devletleri’nde bir geleceğe sahip olup olmaması gerektiğini sorguladı. Kripto para ünitelerini, sermaye yatırımlarını yararlı dallardan uzaklaştıran ve “ilan edilmiş amacı” yaptırımları ve vergi maddelerini alt etmek olan “gizli bir para sistemi” olarak nitelendirdi.

HFSC Lideri McHenry, SEC’in açıklama beyanları ve kayıtlara yönelik mevcut yaklaşımının “kripto varlıklar için işe yaramadığını” ve CFTC’nin piyasa üzerinde ek yetkiye gereksinimi olduğunu sav ederek duruşmayı sonlandırdı. “CFTC ve SEC bunu tek başına yapamaz. Kongre harekete geçmeli” dedi.  Geçen ay McHenry, Başkan’ın önümüzdeki 12 ay içinde bir kripto mevzuatını kanun haline getirmesini beklediğini söyledi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap