ABD Kongresi kripto bölümüne taraf verebilecek tasarıları oylamaya başlıyor

ABD Kongresi kripto bölümüne taraf verebilecek tasarıları oylamaya başlıyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: ABD Kongresi kripto bölümüne taraf verebilecek tasarıları oylamaya başlıyor

Investing.com – ABD Kongresi Finansal Hizmetler Komitesi, bu hafta kripto varlık bölümünde nezaret ve düzenleme sağlama konusundaki birkaç yasa tasarısını oylayacak. 

Finansal Hizmetler Komitesi tarafından değerlendirmeye alınması planlanan mevzuatlar ortasında, kripto para ünitelerinin hangi şartlarda menkul değer ve emtia olarak tanımlanacağı ve ABD doları üzere prestiji paralarla desteklenen sabit kripto para ünitelerini denetlemek için yönetmeliklerin belirlenmesi üzere son derece değerli yasa tasarıları bulunuyor.

Oylama sonucu kripto kesiminde volatiliteyi artırabilir 

Bu yasa tasarıları, “21. Yüzyıl için Finansal İnovasyon ve Teknoloji Yasası”, “Blockchain Düzenleyici Mutlaklık Yasası” ve “2023 Finansal Teknoloji Müdafaa Yasası” olarak isimlendirildi. Kripto varlıkların tanımlanmasına odaklanan yasa tasarısı, geçtiğimiz günlerde  federal mahkemenin XRP’nin ferdî kullanımda menkul değer olarak kabul edilmediği kararının akabinde güncellendi. Bu tasarının ABD’de kripto düzenlemesi konusunda uzun vakittir çekişme halinde olan SEC ve CFTC ortasında da netlik sağlayabileceği düşünülüyor. 

Piyasa iştirakçileri, geçmiş devirlerde dal ismine değerli kararlar alındığını, lakin mevcut sürecin şimdiye kadarki en kıymetli yasama durumu olduğunu lisana getiriyor. Yasa tasarıları, Finansal Hizmetler Komitesi’nde oy birliğiyle kabul edilirse bundan sonra yasalaşması için ABD Senatosu’na taşınacak.

Kripto piyasaları FOMC toplantı kararlarını bekliyor

Diğer yandan bugünün değerli gelişmeleri ortasında FOMC toplantısından çıkacak karar bulunuyor. Piyasa uzmanları Fed’in 25 baz puanlık artışının bu yılki son artış olacağını ve akabinde bankanın faiz artışlarını durduracağını düşünüyor. Yapılan yorumlar ortasında kimi uzmanlar, Fed’in 2024’ün birinci çeyreğinin akabinde enflasyonun maksat bölgeye düşmesiyle faiz düşüşüne başlayabileceğini düşünüyor.

Kripto bölümündeki birtakım yorumcular ise piyasada Fed’in sıkılaştırıcı para siyasetine geçişiyle başlayan düşüş trendinin faiz artırımının duraklamasıyla aksine dönerek üst istikametli bir ivmesini artıracağına dair inançlarını koruyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap