ABD istihdam verisi sonrası kripto piyasaları nasıl hareket ediyor?

ABD istihdam verisi sonrası kripto piyasaları nasıl hareket ediyor?

Paylaş
BTC Piyasası: ABD istihdam verisi sonrası kripto piyasaları nasıl hareket ediyor?

Investing.com – ABD Tarım Dışı İstihdam verisi, beklentilerin epey üzerinde gerçekleşerek Mart ayı için 253 bin artışı işaret etti. Beklenti ise 180 artış gerçekleşebileceği halindeydi. 

Ülkede iş gücü piyasasının güçlü kalmaya devam ettiğini gösteren Tarım Dışı İstihdam, Fed’in faiz artışı konusunda yakından takip bir data olarak piyasa iştirakçileri tarafından yakından takip ediliyor. Enflasyonla çabada iş gücü talebine bağlı fiyat artışlarını dizginlemek kıymetli bir kriter olarak görülürken Fed’in faiz artırımına orta vereceğine düşünüldüğü bu devirde bir soru işareti olarak ortaya çıktı.

Ancak ABD’de sorun olmaya devam eden bankacılık dalı, faiz artışı olgusunu frenleme konusunda bir istikrar oluşturuyor. Bu gelişmeler ışığında riskli piyasalar için bir ölçü olarak takip edilen kripto paralar, güçlü gelen istihdam datalarına sonlu reaksiyon gösterdi. 

Bitcoin, datanın açıklandığı saat diliminde gün uzunluğu devam eden zayıf seyrini aşağı taraflı hareketle tamamladı ve 28.800 dolarda günün taban düzeyini işaretledi. Düşüşün akabinde kripto para talebinin yüksek kaldığını ima eden bir yükseliş mumu oluştu. ABD seansına girilmesiyle BTC, bir saatten kısa müddette %1’e yakın yükselişle 29.250 dolar düzeyine hareket ederken istihdam verisinin açıklandığı saatteki kayıpları geri aldı. 

Bunun yanında ABD borsalarının da haftanın son iş gününe güçlü bir başlangıç yaparak %1’in üzerinde primlenmesi kripto piyasalarının da üst istikametli hareketini tetiklemişe benziyor. Dolar endeksi ise Bitcoin ile aykırı orantılı olarak 101 düzeyi hududunda üst yöneldikten sonra ABD açılışıyla birlikte tarafını aşağı çevirdi.

Kripto para piyasasında son durum 

Kripto para piyasasında görünüm olumluya dönme eğilimindeyken Ethereum, bugün birinci 10’a %2’i aşan paha artışıyla 1.930 dolar düzeylerine hareket etti ve en çok yükselen kripto para oldu. Cardano ise şu an düşük oranlı da olsa ekside devam eden tek kripto para.

İlk 100 kripto parayı denetim ettiğimizde an prestijiyle 57 kripto paranın olumlu bölgeye geçtiği görülüyor. Piyasanın toplam bedeli ise 1,19 trilyon dolar düzeyinde. Son 24 saatlik süreç hacminin 35 milyar dolar ile düşük seyrediyor.

PEPE ve FLOKI birinci 100’ün doruğuna yerleşti

Bugün bilhassa Pepe Coin, kripto gündemindeki manşetleri kapladı. Birçok yüksek hacimli kripto borsanının PEPE’yi listelemesinin akabinde meme coin, kısa müddette 1 milyar dolar piyasa pahasını aştı ve an prestijiyle 1,26 milyar dolar paha sahip gözüküyor. 

Son olarak bugün Binance’in PEPE ile birlikte FLOKI’yi de listeleyeceğini duyurması iki kripto paranın da yükselişini hızlandırdı. PEPE, son 24 saatte pahasını ikiye katlarken 0,0000032 dolar bandına ulaştı. Tanınan hale gelen kripto para, son bir haftada ise %1.140 paha artışı kaydetti. Bu akımdan sürpriz biçimde yararlanan FLOKI ise Binance haberiyle bir saat üzere kısa bir müddette %70 yükseldi. 

Binance, PEPE ve FLOKI listelemelerini erteledi

Meme coin’lerle ilgili sıcak gelişmeler devam ediyor. Binance listeleme haberinin akabinde teknik sıkıntıları münasebet göstererek PEPE ve FLOKI’nin listelemesinin ertelendiğini duyurdu. Bu gelişme 

Şaka temalı kripto paraların gölgesinde kalan piyasanın geri kalanında BitDAO, UniSwap ve WOO Network, %4 bandında paha artışına sahip. Stacks, Optimism ve Huobi Token ise %5’e yakın bedel kayıplarıyla bugün en çok düşen kripto paralar oldu. 

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap