ABD Hükümet Sorumluluk Ofisi, Kripto Para Raporunu Paylaştı!

ABD Hükümet Sorumluluk Ofisi, Kripto Para Raporunu Paylaştı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: ABD Hükümet Sorumluluk Ofisi, Kripto Para Raporunu Paylaştı!

Amerikan meclisinde Finansal Hizmetler Komitesi’ne bağlı iki isim, kripto para dalına dair bir rapor kaleme aldı. ABD Hükümet Sorumluluk Ofisi GAO’nun rapor, ülkede kripto bölümü ile devlet münasebetlerini ortaya koydu.

Araştırma raporunu hazırlayan California vekili Maxine Waters ve Massachusetts vekili Stephen Lynch, birinci olarak ABD’de kripto para dalında büyük bir boşluk olduğu vurgusunu yaptı. Yetkililer, hiç bir Amerikan devlet kurumunun dijital varlıkları regüle etmek için net bir yetkiye sahip olmadığına yer verdi.

Başkan Biden, 2022’nin Mart ayında FSOC’a kurumlar ortası işbirliğini koordine etmesi için yetki verse de gayretler sonuçsuz kaldı. Araştırmacılar, bu durum ile alakalı aşağıdaki sözleri kullandı:

“Menkul değer olmayan kripto paraları düzenlemek için hiç bir federal kurum yetkiye sahip değil. Blockchain dalındaki risklere cevap vermek ve dalı regüle etmek için resmi bir uyum sistemine gereksinimimiz var.”

Uzmanlar, bilhassa kripto şirketlerinin rezerv kontrolü ve geri alım hakları için bir yasal çerçeveyi gerekli görüyor.

DeFi Riski!

GAO’nun kripto para raporunu hazırlayan vekiller, ikinci olarak merkeziyetsiz finans DeFi ekosistemini ele aldı. Rapora nazaran DeFi bölümü büyüdükçe kripto ve daha geniş ekonomiler için riskler artıyor. Uzmanlar, DeFi risklerini unsur husus şu biçimde sıraladı:

  • Merkeziyetsiz finans platformlarında rastgele bir aracı bulunmuyor.
  • Aracısız kesim, tüketici hakları konusunda telaşlara neden oluyor.
  • DeFi platformları, yasadışı iktisat için büyük potansiyel taşıyor.

Raporu hazırlayan ABD’li vekiller FinCEN üzere devlet kurumlarının bu mevzuya el atması gerektiğini düşünüyor.

GAO araştırmasına öncülük eden temsilciler, tahlilin kurumlar ortası işbirliğinde olduğu yorumunu yaptı. SEC, FED, CFTC FDIC üzere devlet kurumları ortak çalıştığı takdirde topyekün bir blockchain düzenlemesi münkün.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap