ABD Hazinesinde Yıllık Açık Sorunu

ABD Hazinesinde Yıllık Açık Sorunu

Paylaş
BTC Piyasası: ABD Hazinesinde Yıllık Açık Sorunu

Amerika Birleşik Devletleri Kongre Bütçe Ofisi (CBO), hükümetin yıllık açıkları konusunda ilerleyen yıllar için uyardı.

CBO, ABD hükümetinin yıllık açıklarının “önümüzdeki on yılda neredeyse ikiye katlanacağını” varsayımıyla hükümete ikazda bulundu.

ABD Hazinesinde Tehlike Çanları

Yakın tarihli bir rapora nazaran, Amerika Birleşik Devletleri hükümeti artık tüm mali yükümlülüklerini Haziran ayı başlarında yerine getirememe üzere “önemli bir risk” ile karşı karşıya.

BTC Piyasası: ABD Hazinesinde Yıllık Açık Sorunu 1

ABD Kongre Bütçe Ofisi (CBO) tarafından yayımlanan 12 Mayıs tarihli bir rapora nazaran, ABD hükümetinin yakın gelecekte borcunu ödemeyememe riski, 19 Ocak’ta yasal borç hududu olan 31.4 trilyon dolara ulaşmış olmasından artıyor.

CBO, borç limiti değişmeden kalırsa, ABD hükümetinin Haziran üzere erken bir tarihte sıkıntı durumda kalabileceğini kestirim ediyor. CBO raporunda kimi hususlara dikkat çekti:

“CBO, borç limiti değişmeden kalırsa, Haziran ayının birinci iki haftasında bir noktada hükümetin artık tüm yükümlülüklerini ödeyemeyecek olması üzere değerli bir risk olduğunu kestirim ediyor.”

CBO, kamunun elindeki borcun da önümüzdeki on yılda artacağını iddia ediyor. Mevzuyla alakalı raporda şu sözler yer aldı:

“Bu açıkların bir sonucu olarak, CBO’nun iddialarına nazaran kamunun elindeki borç da bu yıl sonunda GSYİH’nın yüzde 98’inden 2033 sonunda yüzde 119’a yükseliyor.”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap