ABD, Güney Kore ve Japonya, Kripto Para Toplantısı Yaptı!

ABD, Güney Kore ve Japonya, Kripto Para Toplantısı Yaptı!

Paylaş
BTC Piyasası: ABD, Güney Kore ve Japonya, Kripto Para Toplantısı Yaptı!

Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore ve Japonya’dan ulusal güvenlik yetkilileri, Kuzey Kore’nin kripto para hırsızlıklarına karışması ve kitle imha silahları (KİS) programlarını desteklemek için yasadışı fonları kullanmasıyla ilgili artan tasaları ele almak üzere bir ortaya geldi. Güney Kore’nin başşehri Seul’de düzenlenen üst seviye toplantıya ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Kore Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Danışmanı Cho Tae-Yong ve Japonya Ulusal Güvenlik Danışmanı Takeo Akiba üzere kilit isimler katıldı.

Kripto para faaliyetlerine karşı üçlü girişim

Ulusal Güvenlik Danışmanları bölgesel krizlerin ele alınmasını ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (KDHC) devam eden silah programlarına karşı koymayı amaçlayan çeşitli üçlü teşebbüsleri görüştü ve bu girişimlerdeki ilerlemeyi gözden geçirdi. Bu teşebbüsler ortasında bölgesel krizler konusunda istişarede bulunma, balistik füze savunma bilgilerinin paylaşımı ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin yasadışı kitle imha silahı çalışmalarını finanse etmek için kripto para ünitesini kullanmasına cevap vermek için ortak uğraşlar yer aldı.

BTC Piyasası: ABD, Güney Kore ve Japonya, Kripto Para Toplantısı Yaptı! 1

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada yetkililer, Kuzey Kore’nin kripto ile ilgili faaliyetlerinin ele alınmasında işbirliğinin kıymetini vurguladılar. Odak noktası, çeşitli kripto projelerinden milyarlarca doların çalınmasına kadar uzanırken, geçen yıl Axie Infinity’nin Ronin Köprüsü’nden 600 milyon doların üzerinde para çaldığı tez edilen Kuzey Kore ile irtibatlı bir bilgisayar korsanlığı kuruluşu olan Lazarus Group’tan bilhassa bahsedildi.

OFAC, Kuzey Koreli hackerlara karşı harekete geçiyor

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Denetimi Ofisi (OFAC), kripto paralarla ilgili cürümlere karışan Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarına karşı kararlı adımlar attı. OFAC, DPRK hackerları tarafından çalınan fonları aklamak için kullanıldığına inanılan çok sayıda miksere yaptırım uyguladı. Bilhassa geçen hafta OFAC, Sinbad mikseriyle alakalı iki kripto adresini yaptırım listesine ekledi.

BTC Piyasası: ABD, Güney Kore ve Japonya, Kripto Para Toplantısı Yaptı! 2

OFAC’ın tedbirleri ortasında çeşitli cüzdan adreslerinin ve şahısların global finans sisteminden yasaklanması da yer alıyor. Yaptırımlar, bu kuruluşların Kuzey Kore’nin silah programı için fon aklama uğraşlarını desteklediği tezlerine karşılık niteliğinde. Bilhassa, kapalılık aracı Tornado Cash ve geliştiricileri, karıştırma hizmetinden geçtiği argüman edilen 100 milyon dolardan fazla çalıntı kripto ile değerli bir incelemeyle karşı karşıya kaldı.

Küresel atılımlar dikkat çekiyor

ABD, Güney Kore ve Japonya’nın ortak uğraşları, DPRK’nın kripto alanındaki yasadışı faaliyetleriyle çaba konusundaki global kararlılığın altını çiziyor. Ülkeler üçlü teşebbüsler üzerinde işbirliği yaptıkça ve Kuzey Kore’nin kripto hırsızlıklarını engellemek için yaptırımlar uyguladıkça, milletlerarası toplum kripto para ünitesi ve ulusal güvenliğin kesişimini ele alma gereksinimi hakkında net bir ileti gönderiyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap