ABD Fed, bankaların sabit kripto para süreçlerine yönelik kıymetli bir adım atıyor

ABD Fed, bankaların sabit kripto para süreçlerine yönelik kıymetli bir adım atıyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: ABD Fed, bankaların sabit kripto para süreçlerine yönelik kıymetli bir adım atıyor

Investing.com – ABD Fed, kripto para piyasasıyla ve sabit kripto para üniteleriyle faaliyette bulunan bankalara yönelik kontrollerini artırmak ismine yeni tedbirler duyurdu. 

Fed, dün yayımladığı bildirimde bankaların sabit kripto para faaliyetlerinde bulunmadan evvel Fed’in kontrolünden geçeceklerini bildirdi. Merkez Bankası, bu bağlamda kontrol sürecini yürütmek ve teknoloji odaklı faaliyetlerin nezaretini artırmak hedefiyle bankaların ilgili faaliyetlerini denetlemek için yeni bir kontrol programı oluşturulduğunu aktardı.

Fed’in atağı PayPal’ın sabit kripto ihracının akabinde geldi

Fed tarafından alınan bu karar, ödeme devi PayPal’ın ABD dolarına sabitli kripto para ünitesini ihraç ettiğini duyurmasının akabinde geldi. Daha evvel benzeri bir teşebbüste bulunan Meta şirket, düzenleyici pürüzüne takıldıktan sonra sabit kripto para projesini sonlandırmak zorunda kalmıştı. Düzenleyiciler, o devir klasik finans şirketlerinin bu çeşit projelerle global finansal istikrarı bozabilme potansiyeline sahip olabileceği kaygısını paylaştı.

Fed, kendine bağlı olan bankaların sabit kripto para süreçlerinin engellenmemesi için potansiyel risklere yönelik tedbirleri alması gerektiğini vurgularken ayrıyeten siber güvenlik ve yasadışı finansal tehditler üzere risklerin tanımlanmasının ve rutin olarak izlenmesinin kıymetli olduğu üzerinde durdu. ABD Fed, bundan sonraki süreçte yasal bir mahzur olmadığı sürece dolara sabitli kripto para süreçleri yapacak olan üye bankaları denetleyeceğini ve faaliyetleri yakından takip edeceğini söyledi. 

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap