ABD Enflasyon Verisi Bekleniyor! Bitcoin ve Altın Ne Olur?

ABD Enflasyon Verisi Bekleniyor! Bitcoin ve Altın Ne Olur?

Paylaş
BTC Piyasası: ABD Enflasyon Verisi Bekleniyor! Bitcoin ve Altın Ne Olur?

Piyasaları etkilemesi mümkün ABD enflasyon verisi, bugün geliyor. Kripto ve altın piyasadaki tüm gözler bu datalarda olacak. Pekala altın ve Bitcoin, datalara nasıl reaksiyon verecek?

ABD enflasyon verisi için genel bakış

Yatırımcıların merakla beklediği ABD enflasyon verisi, bugün TSİ 15.30’da açıklanacak. Bu bilgilerin Federal Reserve’in, bir sonraki hareketi belirlemesi mümkün. Bu yüzden BTC ve daha geniş piyasa bu datalara odaklanmış durumda.

Beklentiler, ülkenin enflasyonuna ait yakından takip edilen bir rapor olan ABD TÜFE’sinin Nisan ayında tüketici fiyatlarının Mart ayındaki düzeylerle dengeli olacak halde yüksek kalmaya devam ettiği tarafında. Buna nazaran piyasalar, geçen ayki TÜFE’nin Mart ayında kaydedilen yıllık artışa paralel olarak bir evvelki yıla nazaran %5 artmasını bekliyor. Olağan TÜFE olan aylık TÜFE’de %0,4’lük bir artış olacağı varsayım ediliyor.

BTC Piyasası: ABD Enflasyon Verisi Bekleniyor! Bitcoin ve Altın Ne Olur? 1

Ne olursa olsun, kestirim yanlışsız olsa bile, artış Fed’in %2’lik maksadının üzerinde kalacak. Bu da son vakitlerde enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını yükseltme uğraşlarına ilham verdi. 3 Mayıs’ta Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) artışlarda mümkün bir duraklamanın ipuçlarını verdi. Bunun için de Fed, Haziran toplantısından evvel gelen bilgileri kıymetlendirme niyetini münasebet gösterdi.

Bir sonraki FOMC toplantısından evvel bir TÜFE açıklaması daha olacak. Haziran ayı raporunun Fed faiz kararından bir gün evvel açıklanacağını belirtmekte yarar var. Bununla birlikte, gerçek ve iddiası TÜFE verisi ortasındaki farkın, datanın kendisinden çok altın ve Bitcoin fiyatı üzerinde değerli bir tesire sahip olacağını unutmamak gerekiyor.

Kripto piyasası için çıkarımlar

Bitcoin’in 30.000 dolar düzeyine yükselmesi, ABD enflasyon verisi açıklamasıyla birlikte teste tabi tutulacak. Kripto analisti Lockridge Okoth, BTC’nin teknik görünümüne tesirini kıymetlendiriyor. Boğalar, Fed’in bir sonraki faiz artışının büyüklüğünü belirleyeceği için data açıklaması öncesinde temkinli lakin optimist. BTC ayıları Bitcoin fiyatını 27.221 dolar civarında kritik bir takviye düzeyine çekti. Artık önder kripto istikamet eğiliminden mahrum ve yana yanlışsız hareket ediyor. Büyük ihtimalle piyasa oyuncularının birinci reaksiyonu, bir düzeltmeden evvel geçersiz bir hareket olacaktır. Bu durum, birden fazla başarılı yatırımcının neden TÜFE günlerinde süreç yapmadığını ve piyasanın oturmasını beklediğini açıklıyor.

Genel görünüme nazaran, Bitcoin’in üste düzmece bir çıkış yapması mümkün. İşlerin yavaşlama eğiliminde olduğu yaz aylarına kadar düşüş trendini sürdürmek için bir geri çekilmeden evvel potansiyel olarak 30.441 doların üzerine çıkması mümkün. Aylık TÜFE’de beklentilerin üstünde bir artış muhtemelen Fed’in nakdî duruşunu yine gözden geçirmesine neden olacak. Ayrıyeten, idare şurası genelinde bir ABD Doları satın alma çılgınlığına yol açacak. Bu da Bitcoin ve kripto için ziyanlı ve hasebiyle düşüş eğilimli olacaktır.

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca epey sabit bir makro yerin ortasında, Bitcoin ağ trafiği hakkındaki son yorumlarının akabinde kimi gözler Binance borsasında da olacak. BTC bir süreç aralığında sıkışmış üzere. Bu yüzden, Wall Street’te riskten kurtulma anı yaşamak, kriptoları Mart ortasında görülen en düşük düzeylere yanlışsız göndermek için kâfi olabilir.

BTC Piyasası: ABD Enflasyon Verisi Bekleniyor! Bitcoin ve Altın Ne Olur? 2BTC 1 Günlük Grafik

Tersine, aylık TÜFE’de beklenenden daha düşük bir artış, piyasanın güvercin bir Fed siyaset değişikliği için konumlandığını görecek. Böylelikle, kripto piyasasını yenilenen alım baskısı altına sokacaktır.

Yatırımcılar, ABD enflasyon verisi’nde ipucu arayacak

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere altın, dün kıymetli ABD enflasyon verisi öncesinde yükselişe geçti. ANZ Bank’taki ekonomistler sarı metalin yumuşak bir raporla tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaşmasını bekliyor. Bu bağlamda ekonomistler, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Yatırımcılar, Fed’in faiz oranı yörüngesine ait rastgele bir ipucu arıyor. Kıymetli metal birkaç seanstır tüm vakitlerin rekor düzeyinin çabucak altında, 2.020 dolar civarında seyrediyor. Tüketici fiyatlarının gevşediğine dair rastgele bir işaret bu rekorun tehdit altında olduğunu gösterecek.

BTC Piyasası: ABD Enflasyon Verisi Bekleniyor! Bitcoin ve Altın Ne Olur? 3

Altın fiyatı için kilit seviyeler

Teknik analist Anil Panchal, Technical Confluence Detector üzerinden altın için kilit düzeyleri belirliyor. Altın fiyatı üç günlük birinci kaybı yazdırırken 2.050 dolar mahzurunu geçememeyi haklı çıkarıyor. Bununla birlikte, günlük grafikteki Bollinger’in üst bandı, Pivot Noktası bir günlük R2’ye ve üstte belirtilen seviyeyi altın için değerli bir üst taraflı mahzur olarak belirtmek için evvelki ayın en yüksek düzeyine katılıyor.

Altın fiyatlarındaki son geri çekilmenin, bir aylık Fibonacci %23,6, bir günlük Fibonacci %61,8 ve saatlik grafikteki Bollinger alt bandı dahil olmak üzere 2.025 dolarlık dayanak birleşiminden onay alması gerektiğini belirtmek gerekir. Altın fiyatı 2.025 dolarlık temel dayanağın altına gerilerse, aylık Fibonacci %38,2, bir günlük S2 Pivot Noktası ve 10-DMA’dan oluşan 2.010 dolar düzeyine süratle düşmesi mümkün. Bu seviyeyi kırması durumunda 2.000 dolarlık yuvarlak sayıya meydan okumasına yol verecektir.

Alternatif olarak 5-DMA, Fibonacci’nin bir günlük %23,6’sına katılarak 2.035 dolar civarında çabucak üst istikametini koruyor. Ayrıyeten, bunun kırılması altını bir aylık Pivot Noktası R1 de dahil olmak üzere 2.045 dolar pürüzüne yanlışsız yönlendirebilir. Bunu takiben, bir günlük Bollinger üst bandı, bir günlük Pivot Noktası R2 ve evvelki ayın en yüksek düzeyi dahil olmak üzere çok değerli olan 2.050 dolar direnç birleşimi, altın alıcıları için anahtar olacak. Altının 2.050 doları aşması durumunda, ATH düzeyi olan 2.080 dolar ön plana çıkacaktır.

BTC Piyasası: ABD Enflasyon Verisi Bekleniyor! Bitcoin ve Altın Ne Olur? 4Technical Confluence Detector
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap