ABD Ekonomik Yaptırımları İran’da Bitcoin Talebini Arttırdı

ABD Ekonomik Yaptırımları İran’da Bitcoin Talebini Arttırdı

Paylaş
ABD Ekonomik Yaptırımları İran’da Bitcoin Talebini Arttırdı

İran, Trump yönetimi tarafından uygulanan ekonomik yaptırımlarla yüzleşmeye hazırlanırken, ülkenin ulusal para birimi Riyal ABD Doları karşısında rekor seviyelere düştü.

Yıllar süren amortisman sonrasında hız kazanmaya başlayan İran Riyali, Pazartesi günü yeni bir düşüşle karaborsada 100.000 Riyalden işlem görmeye başladı. Pek çok İranlı, ekonomilerinin çökme durumunu hayretle karşıladı. İran yetkililerinin döviz işlemleri konusunda kısıtlamalar getirme kararı nedeniyle bu durum daha da arttı. Yetkililer ayrıca karaborsada gold coin satın alarak kısıtlamaları atlatmaya çalışanlara da baskı uyguladılar.

Değerli bir ulusal para birimi ile sıkı kolluk kuvvetleri arasında sıkışmış bazı İranlıların bitcoin ve benzeri merkezi olmayan varlıklara yaptırımlar uygulamaktan vazgeçtikleri bildiriliyor. ABD’nin Tahran’a karşı yaptırımlarını açıkladığı Mayıs 2018’den bu yana, ülke içindeki bitcoin ticaret hacmi, geçen aralık ayında tüm zamanların oldukça altında olmasına rağmen, belirgin bir artış yaşadı. Aynı dönemde, yerel medya, İranlıların, bitcoin ve diğer dijital paraları satın almak için 2.5 milyar dolarlık arazilerini gözden çıkardıklarını iddia etmişti.

Anonim olarak kalmak isteyen bir İranlı, her ay ABD’de yaptırımlara karşı bir önlem olarak maaşından biraz bitcoin satın aldığını doğruladı.

Aynı kişi ayrıca, Riyal fiyatının yeraltı pazarında bitcoine karşı büyük ölçüde düştüğünü de doğruladı. Bu durumun, aynı satıcı tarafından 1 BTC’yi satın almak için 20.000 $ gibi bir tutarı talep ettiği belirtildi.

Uluslararası pazarlarda, ABD Doları’na karşı bitcoin fiyatı, basında 8,130 dolar civarında.

İran, bu yıl nisan ayında bitcoin ve benzeri dijital paraları yasaklamasına rağmen, kendi ulusal kripto para birimini piyasaya süreceğini açıklamıştı. Son zamanlarda, İran hükümeti blok zincirleme teknolojisini kullanacak bir ulusal şifreleme anahtarı oluşturduklarını doğruladı.

Bununla birlikte, ABD, yaptırımlarını atlatma çabalarının boşuna olacağını söylüyor. Trump yönetimi, İran’la iş ilişkileri kuracak olanların yaptırımlarla karşılaşacağını açıkça ortaya koyuyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap