ABD, Coinbase’den Bitcoin Hariç Tüm Kripto Paraların Alım-Satımını Durdurmasını İstemiş

ABD, Coinbase’den Bitcoin Hariç Tüm Kripto Paraların Alım-Satımını Durdurmasını İstemiş

Paylaş
BTC Piyasası: ABD, Coinbase’den Bitcoin Hariç Tüm Kripto Paraların Alım-Satımını Durdurmasını İstemiş

ABD hükümeti, bir müddettir kripto para piyasalarına kafayı takmış durumda. O denli ki ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu (SEC), bir mühlet evvel dev kripto para borsaları Coinbase ile Binance’e dava açtı. Aslına bakacak olursak bu davaların altında çok da önemli bir şey yoktu. ABD idaresi, önümüzdeki yıl gerçekleşecek Bitcoin’i halvingi öncesinde piyasayı köşeye sıkıştırmak için elinden geleni yapıyordu.

Şimdiyse Coinbase’in CEO’sundan, SEC ile ilgili çarpıcı açıklamalar geldi. Financial Times’a konuşan Brian Armstrong, SEC’in kendilerine yönelik skandal bir talebini ifşa etti. Coinbase CEO’sunun yaptığı açıklamalar, ABD’nin ne yapmak istediğini gözler önüne seriyordu.

Tüm altcoinlerin delist edilmesi istenmiş!

BTC Piyasası: ABD, Coinbase'den Bitcoin Hariç Tüm Kripto Paraların Alım-Satımını Durdurmasını İstemiş 1

Coinbase CEO’su Brian Armstrong tarafından yapılan açıklamaya nazaran SEC yetkilileri, davayı açmadan evvel şirkete ulaştı ve Bitcoin haricindeki tüm kripto varlıkların delist edilmesini istedi. CEO, bu talep için yasal bir destek bulunamadığını, bundan ötürü da talebi reddettiklerini söylüyor. SEC, istediğini alamayınca Coinbase’e dava açıyor ve işler bu noktaya geliyor…

SEC’in “Neden?” sorusuna aldığı karşılık: Açıklamak zorunda değiliz

Olayın skandal boyutu ise Coinbase’in yasal destek istemesi üzerine aldığı yanıt. Armstrong, neden Bitcoin haricindeki tüm varlıkları delist edeceklerini, bunun nasıl bir yasal desteği olduğunu sorduğunda SEC, “Açıklama yapmayacağız” formunda bir karşılık vermiş. Yani SEC, “canı o denli istediği için” Coinbase’ten bir talepte bulundu, bu talep reddedilince de dava kozunu oynadı. En azından Coinbase CEO’suna nazaran durum bu türlü.

SEC, Coinbase CEO’sunun savını garip bir halde yalanladı!

BTC Piyasası: ABD, Coinbase'den Bitcoin Hariç Tüm Kripto Paraların Alım-Satımını Durdurmasını İstemiş 2

Financial Times, Coinbase CEO’su ile yaptığı röportajdan sonra bir SEC sözcüsüne ulaştı. Bahisle ilgili yapılan açıklamalar, özrü kabahatinden büyük dediklerindendi. SEC, kelam konusu tezleri şu sözlerle yalanladı: 

Bir soruşturma sırasında, işçi menkul değerler maddeleri kapsamında broker için hangi davranışların soru işaretleri yaratabileceği konusunda kendi görüşünü paylaşabilir.

Gelelim en büyük skandala: SEC’in talebi, Başkan Gary Gensler’in kanıları ile örtüşüyor!

BTC Piyasası: ABD, Coinbase'den Bitcoin Hariç Tüm Kripto Paraların Alım-Satımını Durdurmasını İstemiş 3

SEC’in tartışmalı başkanı Gary Gensler, şubat ayında verdiği bir röportajda Bitcoin haricindeki tüm kripto varlıkların “menkul kıymet” olduğunu düşündüğünü söylemişti. Bu fikir, şu günlerde SEC’in kendi görüşünü yansıtmaya başlamış üzere görünüyor. Demokrasi ile övünen ABD için bu yozlaşma durumu hiç de iç açıcı değil. Pekala neden?

Geçmişte, SEC Lideri için kullandığımız “tartışmalı” tabirinin altını dolduracak kimi gelişmeler yaşandı. İddialara göre Gensler, Binance ve Coinbase’e dava açmadan saatler evvel tam 2.5 milyon dolarlık Bitcoin için short konumu açmıştı. Yani Bitcoin’in düşeceğini iddia etmişti (!). Yalnızca bu da değil. Gensler’in vaktinde Binance’te danışman olmak için iş başvurusu yaptığı ortaya çıktı. Ayrıyeten Gensler, geçtiğimiz yıllarda yapacağı bir konuşmanın bir kopyasını, şimdilerde düşman olduğu Binance CEO’su hangpeng Zhao’ya göndermişti.

Gary Gensler ile ilgili ortaya çıkan skandallar için:

SEC’in Ripple’a karşı olan davayı da kaybettiğini hatırlatalım:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap