ABD, Bu Kripto Şirketine Milyonluk Para Cezası Kesti!

ABD, Bu Kripto Şirketine Milyonluk Para Cezası Kesti!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: ABD, Bu Kripto Şirketine Milyonluk Para Cezası Kesti!

ABD mahkemesi Mirror Trading International’ın kripto dolandırıcılığı nedeniyle 1,7 milyar dolar tazminat ödemesine karar verdi. 2022’ye uzanan dava, şimdiye kadarki en büyük Ponzi şemalarından biri olarak nitelendiriyor.

ABD mahkemesi makûs şöhretli kripto şirketi için sonuncu kararını verdi

ABD’li düzenleyici CFTC Perşembe günü yaptığı duyuruda, ABD Bölge Mahkemesi yargıcının Güney Afrikalı bir kişinin yaklaşık olarak Bitcoin bedelinde uydurma bir emtia havuzu işlettiği için mağdurlara 1,7 milyar dolardan fazla tazminat ödemesine karar verdiğini duyurdu.

CFTC, MTI ve CEO’su Cornelius Steynberg’in yaklaşık 30.000 Bitcoin’i kabul eden “uluslararası çok seviyeli bir ponzi planı” içinde olduklarını belirtti. Bulgulara nazaran ABD’de en az 23.000 bireyden fon topladılar. MTI, bu kripto fonları karşılığında kayıtsız bir emtia havuzuna erişim sağlama kelamı veriyordu. Fakat bu hiçbir vakit gerçekleşmedi.

Ulaş Utku Bozdoğan: ABD, Bu Kripto Şirketine Milyonluk Para Cezası Kesti! 1

Haziran ayında CFTC, MTI’nin emtia havuzunu işletmek için binlerce şahıstan Bitcoin talep ettiğini sav etti. Şirket, topladığı BTC’leri yatırımcılar için değerli çıkarlar sağlayacak özel bir yazılıma sahip olduğunu argüman ediyordu. Lakin gerçekte bu türlü bir asla “bot” mevcut değildi.

CFTC’ye nazaran, havuzda toplanan Bitcoin’in sadece küçük bir kısmını vaatleri doğrultusunda kullandılar. Geri kalanı “usulsüzce zimmete geçirildi”. Şirket en sonunda 2021’de iflas müracaatında bulundu. Kısa bir müddet sonra Güney Afrikalı yetkililer bir dolandırıcılık soruşturması başlattı.

CFTC yetkilileri uyarıyor

CFTC yetkilisi Kristin Johnson, MTI ile ilgili duyuruda yatırımılar yönelik şunları yazdı:

Tüm kamuoyunu, yatırımcı müşavere sayfamızı ziyaret ederek kripto para piyasalarındaki potansiyel dolandırıcılık ve suiistimaller hakkında bilgi sahibi olmaya şiddetle teşvik ediyorum.

İcra Dairesi’ni uyanık kalmaya devam ettiği ve Komisyon’un piyasalarını dolandırıcılıktan korumak için gerekeni yapacağına dair piyasaya güçlü bir bildiri gönderdiği için takdir ediyorum.

Ulaş Utku Bozdoğan: ABD, Bu Kripto Şirketine Milyonluk Para Cezası Kesti! 2

MTI’ye yönelik yaptırım, CFTC yetkilisi Caroline Pham’ın önerdiği pilot kripto para düzenleme programının akabinde geldi. Komite üyesi 7 Eylül’de kripto para piyasaları için bir pilot program önermeyi planladığını söyledi. ABD’nin yakında kripto dostu yetki alanlarına “yetişme” yapması gerekebileceğini tez etti. Detaylara Btcpiyasasi.com‘un bu yazısından göz atabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap