ABD Başkanlık Seçiminde Rusya Bitcoin Kullandı Mı?

ABD Başkanlık Seçiminde Rusya Bitcoin Kullandı Mı?

Paylaş
ABD Başkanlık Seçiminde Rusya Bitcoin Kullandı Mı?

Bir grup Rus askeri istihbarat subayı Cuma günü, ABD başkanlık seçimlerinde devam etmekte olan soruşturma kapsamında yürütülen bir dava kapsamında, operasyonlarını finanse etmek için Bitcoin kullandığını iddia etti.

Savunulan iddianamede, savcılar 12 istihbarat memurunun, Demokrat Parti adayı Hillary Clinton’ın başkanlık kampanyası da dahil olmak üzere ABD Demokratik Partisi tarafından sahip olunan ve kullanılan bilgisayar ağlarını ve e-posta hesaplarını ele geçirdiklerini ileri sürdüler.

Detaylar para aklamak için bir komplo suçlamasıyla ortaya çıktı. İddianameye göre, sanıklar “Bitcoin gibi kripto finansların anonimleştirilmesi konusunda yapılandırılmış bir işlem ağı üzerinden 95.000 $ ‘lık bir tazminat ödemeye mahkum” edildi.

ABD Başsavcısı General Rod Rosenstein basın toplantısı sırasında yaptığı açıklamada, “Dünya çapında güçlerini ödemek için bir çabada … sanıklar sanal para ile ödeme yaptılar” Dedi.

Sanıklar, ABD doları da dahil olmak üzere başka para birimleri kullandıklarını iddia ederken, “sunucular satın alırken, alan adı tescil ederken ve başka şekilde hacking faaliyeti için ödeme yaparken bile Bitcoin kullanıyorlardı.”

Ödemelerin ABD’deki şirketlere yapıldığı, bu fonların bir kısmının Bitcoin madenciliği operasyonuna kadar sürdüğü söyleniyor.

İddianamede şöyle açıklanmaktadır:

“Bitcoin madenciliğine ek olarak, The Conspirators Bitcoin fonların kökenini gizlemek için tasarlanmış çeşitli araçlar aracılığıyla satın aldı. Borsalar yoluyla Bitcoinin satın alınması, diğer dijital para birimleri aracılığıyla fonları taşımak ve ön ödemeli kartları kullanarak. katmanlı anonimlik sağlayan dijital döviz platformları aracılığıyla katmanlı işlemleri kolaylaştıran bir veya daha fazla üçüncü taraf borsalarının yardımı.”

Sanıkların, hem Bitcoin işlem bilgilerini izlemek hem de ödemeleri kolaylaştırmak için birden fazla “özel e-posta hesabı” kullandıkları iddia edildi. Ayrıca, zanlı yetkililer, çeşitli e-posta hesaplarını keserken kullandıkları bilgisayarları kullanarak Bitcoin aktardı

İddianamede, Rus seçimine karışan ve ABD Cumhurbaşkanı Donald Trump başkanlık kampanyasının üyelerine olası müdahaleye ilişkin devam eden soruşturma çıkması bekleniyor.

Eski bir Soruşturma Direktörü olan Robert Mueller, Mayıs 2017’de seçimlere karışmakla ilgili herhangi bir çarpışmayı şiddetle reddeden Trump’ın iradesini konu alan özel avukat soruşturmasına liderlik etmek üzere atanmıştı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap