ABD Adalet Bakanlığı açıkladı: BitConnect’in kurucusuna suçlama

ABD Adalet Bakanlığı açıkladı: BitConnect’in kurucusuna suçlama

Paylaş
BTC Piyasası: ABD Adalet Bakanlığı açıkladı: BitConnect’in kurucusuna suçlama

ABD Adalet Bakanlığı, San Diego’daki federal büyük jürinin BitConnect’in kurucusunu küresel bir ponzi şeması örgütlemekle suçlayan iddianame yayımladığını açıkladı.

BitConnect, özellikle 2017 ve 2018’e damga vuran, 3.4 milyar dolarlık piyasa değerine kadar ulaşan dolandırıcılık amaçlı bir kripto para yatırım platformuydu.

Kumbhani, elektronik dolandırıcılık yapmak için komplo kurmak, elektronik dolandırıcılık, fiyat manipülasyonu yapmak için komplo kurmak, lisanssız olarak para transfer işi yürütmek ve uluslararası olarak para aklamak için komplo kurmakla suçlandı.

Mahkeme belgelerine göre, BitConnect’in 36 yaşındaki Hint kurucusu Satish Kumbhani, BitConnect’in “lending programı” hakkında yatırımcıları yanlış yönlendirdi. Bu program kapsamında Kumbhani ve suç ortakları, BitConnect’in “BitConnect Alım Satım Botu” ve “Volatilite Yazılımı” olarak bilinen teknolojilerinin önemli miktarda kar ve garantili getiri sağladığını iddia ettiler. İddianamede belirtildiği üzere BitConnect, eski yatırımcılara daha sonraki yatırımcılardan gelen paralarla ödeme yapılan bir ponzi şeması şeklinde faaliyet yürüttü.

Bakanlığın açıklamasına göre Kumbhani, oluşturulan destekçi ağıyla birlikte projenin kripto parası BitConnect Coin (BCC) için meşru bir piyasa talebi olduğuna dair sahte görünüm yaratmak amacıyla fiyat manipülasyonu yaptı. Ayrıca Kumbhani ve suç ortaklarının kripto para cüzdanları, çeşitli uluslarası kripto para borsaları aracılığıyla yaptıkları işlemlerle yatırımcılardan elde edilen dolandırıcılık gelirlerinin izlenmesini engellemeye çalıştığı kaydedildi.

Bu arada SEC de geçen yıl BitConnect’e ve kurucusuna dava açmıştı.

Fiyatı 450 dolara kadar çıkmıştı

BitConnect’in kripto parası BCC, 2018 yılının başlarında 450 dolara kadar yükselmişti. Aynı yıl büyük çöküş başladı, platformlarını kapattı ve fiyat da sıfırlandı. BitConnect, geride dünya çapında on binlerce mağdur bıraktı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap