6 Gün Sonrası İçin İkaz Geldi: Bitcoin İçin Dikkat!

6 Gün Sonrası İçin İkaz Geldi: Bitcoin İçin Dikkat!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: 6 Gün Sonrası İçin İkaz Geldi: Bitcoin İçin Dikkat!

Önümüzdeki hafta, 29 Eylül’de sona erecek olan yaklaşık 3 milyar dolarlık Bitcoin opsiyonu ve 1,8 milyar dolarlık Ethereum opsiyonu ile kripto fiyatlarında dalgalanma bekleniyor. Bu tarih, hem ayın hem de çeyreğin sonu olduğu için bilhassa dikkat cazibeli.  İşte detaylar…

Bitcoin ve altcoinler için kritik tarih aşikâr oldu

Deribit Baş Ticari Sorumlusu Luuk Strijers, kripto para piyasası ile klâsik finans ortasındaki benzerliklerin altını çizerek, opsiyonların son kullanma tarihlerine, bilhassa de “büyük süreç hacimleri ve dalgalanmalarla sonuçlanabilecek” üç aylık vade sonlarına yaklaştıklarını belirtti. The Block’s Veri Dashboard’a nazaran, Bitcoin opsiyon traderlarının önümüzdeki 30 gün içindeki volatilite görüşünü takip eden Bitcoin Volatilite Endeksi tüm vakitlerin en düşük düzeylerine yakın seyrederken, geçtiğimiz ay boyunca yükselişe geçti.

Ulaş Utku Bozdoğan: 6 Gün Sonrası İçin İkaz Geldi: Bitcoin İçin Dikkat! 1

The Block’a konuşan Strijers, “Piyasa yapıcıların hareketleri, bilhassa opsiyonların vadesinin dolmasına kadar geçen müddette piyasada dalgalanmanın artmasına yol açabilir,” dedi. Ayrıyeten “Piyasa yapıcılar korunma tedbirlerini destek varlığın fiyatındaki değişikliklere nazaran ayarlar.”  diye ekledi.  Strijers, Eylül ayındaki aylık ve üç aylık vade bitimlerinin fiyat üzerindeki tesirinin günlük ya da haftalık vade bitimlerine kıyasla daha büyük olacağını belirtirken, mevcut şartların bilhassa güçlü piyasa hareketlerine yol açmayabileceğini söyledi. CoinGecko’ya nazaran Bitcoin’in fiyatı Cuma günü çoğunlukla yatay seyrederek %0,1 artışla 26.544 dolara yükseldi. Piyasa pahasına nazaran dünyanın en büyük kripto para ünitesi geçtiğimiz ay %0,4 düşüşle yatay seyretti.

Kurumsal oyuncuların etkisi

Strijers, Deribit türev borsasını kullanan kurumsal iştirakçilerin tipik olarak opsiyon vadeleri etrafında gelişmiş stratejiler sergilediğini söyledi ve iştirakçilerin “volatiliteyi yönetmeyi ve maruziyetlerini delta hedge etmeyi amaçladıklarını” açıkladı. Bu da kelam konusu kurumsal yatırımcıların “riskten korunma durumlarını sık sık ayarlayarak Bitcoin fiyatlarını ve piyasa volatilitesini potansiyel olarak etkilemelerine” yol açıyor. Opsiyonlar, alıcıya belli bir vade tarihinde yahut öncesinde destek varlığı evvelce belirlenmiş bir fiyattan alma yahut satma yükümlülüğü olmasa da hakkı veren türev kontratlardır. Alım opsiyonları satın alma ayrıcalığı verirken, satım opsiyonları satma hakkı verir.

Ulaş Utku Bozdoğan: 6 Gün Sonrası İçin İkaz Geldi: Bitcoin İçin Dikkat! 2

Yatırımcılar opsiyonları, spot yahut vadeli süreç piyasasındaki durumlarını olumsuz fiyat hareketlerine karşı korumaktan, değerlemeler ve volatilitedeki gelecek trendler hakkında spekülasyon yapmaya kadar çeşitli emeller için kullanırlar.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap