6 Bitcoin Traderı ‘Hazır Olun’ Dedi ve Düzeyleri Verdi!

6 Bitcoin Traderı ‘Hazır Olun’ Dedi ve Düzeyleri Verdi!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: 6 Bitcoin Traderı ‘Hazır Olun’ Dedi ve Düzeyleri Verdi!

Bitcoin analistleri sıradaki boğa koşusu için iki ana trend çizgisine dikkat çekiyor ve tarih veriyor. 2023’te bir boğa piyasası görecek miyiz? Analistler cevaplıyor….

Tarihsel datalar 2023 Bitcoin boğasını destekliyor

Yakından takip edilen analistler Moustache ve Titan of Crypto, en son tahlillerde üretim evresinde olan bir BTC fiyatını ortaya çıkardı. Titan of Crypto’ya nazaran Bitcoin, evvelki fiyat döngülerini yakından takip ediyor. Teknik analist, BTC/USD paritesinin tarihî performansına dikkat çekerek, 21 SMA ile kesişen 27.900 dolara dikkat çekiyor.

BTC fiyatı bu spot fiyat aralığını üst istikametli kırdığında, genellik yükseliş gösterme eğilimindedir. 21 haftalık SMA’ya tıpkı vakitte “boğa piyasası çizgisi” ismi verilir. Titan of Crypto bu fenomeni “boğa piyasası başlangıcı” olarak nitelendiriyor. Analistlerinde, “Hazır ol, yaklaşıyor” formunda yürek verici varsayımlara de yer veriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: 6 Bitcoin Traderı ‘Hazır Olun’ Dedi ve Düzeyleri Verdi! 16 Bitcoin Traderı ‘Hazır Olun’ Dedi ve Düzeyleri Verdi!

Bitcoin’in bu tıp son MA kesişimi, dört yıl evvel, 2019’un başlarında gerçekleşti. Bu düzey evvelki döngü sırasında bugünkü fiyat hareketiyle tıpkı irtibat noktasıdır. Bu da o yılın mahallî yüksek düzeyi olan 14.000 dolara yaklaşmasına yardımcı olmuştu. Mart 2020, Titan of Crypto’nun “siyah kuğu” olarak isimlendirdiği COVID-19 çöküşü sayesinde kesişimin kısa bir mühlet için geri alındığını gördü.

20 aylık SMA’a 28.585 dolara işaret ediyor

Radardaki bir öteki trend çizgisi daha uzun vakit dilimleriyle ilgilidir – 20 aylık SMA. Bu fiyat, Moustache’ye nazaran, evvelki her Bitcoin boğa piyasasını müjdeledi – 20 aylık SMA’nın üzerinde yakın bir aylık mum, döngü doruğuna kadar sonraki her mumun da onun üzerinde kapandığını gördü. Burada yeniden Mart 2020, kuralın süreksiz bir istisnasını oluşturuyor. Mustache, “BTC aylık 20 SMA çizgisinin üzerinde dururken düşüş eğilimi gösterdiğini hayal edin,” yorumunu yaptı. Analist ayrıyeten tarihî datalara de dikkat çekti:

Bitcoin bir kere onun üzerinde kapandığında, döngünün doruğuna ulaşana kadar BİR DAHA HİÇBİR VAKİT altına düşmedi. 2016-2018 ve 2019-2021’de tam olarak böyleydi.

Ulaş Utku Bozdoğan: 6 Bitcoin Traderı ‘Hazır Olun’ Dedi ve Düzeyleri Verdi! 2

Rekt Capital, Bitcoin fiyatının halving döngüsünü tekrarlayacağını söylüyor

Bir başka tanınan analist Rekt Capital, Bitcoin’in dört yılda bir meydana gelen halving olaylarından sonra muhtemelen tarihi bir modeli tekrarlayacağını söylüyor. Ayrıyeten, bundan yalnızca aylar sonra fiyatının yükseleceğini söylüyor. Bir sonraki Bitcoin halving, madencilerin ödüllerinin yarıya indirildiği Nisan 2024’te gerçekleşecek. Rekt Capital’ın tahlillerine nazaran:

Artık Bitcoin’in halving öncesinde daha düşük fiyatların keyfini çıkarma eğiliminde olduğunu biliyoruz… Bundan çabucak sonraki aylarda ATH direncini aşıyoruz.

Halving sonrası burada da birebir şey olacak. Geçmişte gördüğümüz üzere halving sonrası aylarda 55.000 dolar bölgesini kıracağız. Yani halving öncesi fiyatlar her vakit halving sonrası fiyatlardan daha düşük olacaktır.

Ulaş Utku Bozdoğan: 6 Bitcoin Traderı ‘Hazır Olun’ Dedi ve Düzeyleri Verdi! 3

Grafiğine bakıldığında analist, Bitcoin 29.887 dolar düzeyindeki dayanağı kaybederse, muhtemelen 29.225 dolara düşeceğini gösteriyor. BTC şu anda bugün geri aldığı 30.000 dolar dayanağının üzerinde süreç görüyor.

Tom Lee, argümanlı bir Bitcoin varsayımına yer verdi

Fundstrat Küresel Advisors’ın yönetici ortağı Tom Lee, BTC’nin önümüzdeki beş yıl içinde değerli bir ralli yaşayacağını iddia ediyor. Yakın tarihli bir CNBC röportajında ​​Lee, Bitcoin fiyatının mevcut düzeyinden %500’ün üzerinde artarak yaklaşık 200.000 dolara ulaşabileceğini öne sürüyor.

Lee, Bitcoin’in bedelinin kullanışlılığında yattığını savunuyor. Bilhassa ABD’deki finansal sistemin aslında servete sahip olanlar için düzgün çalıştığına inanıyor. Bununla birlikte, Bitcoin’in finansal yararlar sunma konusunda kıymetli bir potansiyeli olduğunu söylüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: 6 Bitcoin Traderı ‘Hazır Olun’ Dedi ve Düzeyleri Verdi! 4

Tom Lee’ye nazaran Bitcoin rallisi için iki ana katalizör

Lee, birinci faktörün, ABD’de yetki alan bir spot Bitcoin ETF’si olacağını belirtti. Bu türlü bir onayın Bitcoin’in piyasa kıymeti üzerinde kıymetli bir tesiri olabileceğini öne sürüyor. Tahliline nazaran, çarpan tesiri dörde bir kadar yüksek olabilir. Yani ETF’ye her bir dolarlık giriş, Bitcoin’in piyasa kıymetinde 4 dolarlık bir değişikliğe yol açacak. Öteki bir deyişle, ETF aracılığıyla 100 milyar dolar yahut 200 milyar dolarlık bir talep, potansiyel olarak Bitcoin’in piyasa bedelinde 800 milyar dolarlık bir artışa dönüşebilir.

Başka bir katalizör olarak Lee, ETF ile birlikte Bitcoin’in organik büyüme gücünü vurguluyor. Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız Santiment raporları da ETF haberlerinin Haziran rallisin tesirli olduğunu göstermişti.

Jason Pizzino, yaklaşan bir volatilite görüyor

Başka bir yerde, en son Youtube yayında Jason Pizzino, Bitcoin piyasasının yakın gelecekte kıymetli bir volatilite patlaması için hazır olduğunu sav etti. Bilhassa, Bitcoin için makro fiyat hareketinin şu anda bir yükseliş trendi kanalını takip ettiğini vurguladı. Ayrıyeten, kısa vadeli bir düzeltme muhtemelliğine karşın bir yükseliş kırılmasının yakın olduğunu gösterdi.

Ulaş Utku Bozdoğan: 6 Bitcoin Traderı ‘Hazır Olun’ Dedi ve Düzeyleri Verdi! 5

Pizzino ayrıyeten, piyasasının toparlanmaya devam etmesi için borsanın son birkaç aydaki yükselişinin akabinde bir düzeltme yaşaması gerektiğini gözlemledi. Ayrıyeten analist, bilhassa son Bitcoin ETF çılgınlığının akabinde kurumsal paranın kripto fiyat hareketini yönlendirmede çok kıymetli bir rol oynadığını vurguladı.

Ulaş Utku Bozdoğan: 6 Bitcoin Traderı ‘Hazır Olun’ Dedi ve Düzeyleri Verdi! 6

Kısa vadeli bir perspektiften bakıldığında, artan talep kripto para ünitesini kritik 20.000 dolar düzeyinin üzerinde destekliyor üzere göründüğü için Pizzino, Bitcoin’in fiyat gidişatı konusunda optimist olmaya devam ediyor. Analist, BTC talebinin yüzde 50’nin altına düşebileceğine dair tasalar olsa da mevcut piyasa şartlarında fiyatın 20. 000 doların altına düşeceğini öngörmüyor.

Bitcoin borsa girişi ansızın yükselişe geçti

Yüksek çıta beklentilerin yayında, balina ve ferdi yatırımcılar bunu ne kadar destekleyeceği çok değerli. Şimdiki CryptoQuant raporları, bir balinanın bu eğilime karşı çıktığını gösteriyor. Buna nazaran devasa bir balina, Binance’e yüklü ölçüde para yatırdı. Buradaki ilgili indikatör, yatırımcıların belli bir merkezi borsaya gönderdikleri toplam Bitcoin ölçüsünü ölçen “borsa girişi”dir.

Ulaş Utku Bozdoğan: 6 Bitcoin Traderı ‘Hazır Olun’ Dedi ve Düzeyleri Verdi! 7

Yukarıdaki grafikte gösterildiği üzere, Binance için Bitcoin borsa girişi geçtiğimiz gün epey büyük artış gözlemledi. Bu para yatırma süreciyle yaklaşık 4.451 BTC (133 milyon dolar değerinde) platformun cüzdanlarına girdi. Bununla birlikte, öteki bir metriğin açıkladığı üzere, mevduatlar spot platforma değil, borsanın türev tarafına yöneliktir.

Ulaş Utku Bozdoğan: 6 Bitcoin Traderı ‘Hazır Olun’ Dedi ve Düzeyleri Verdi! 8

Bir CryptoQuant analisti, kelam konusu cüzdanın boyutunun ağdaki en büyük balina sınıfı olan 10. 000+ BTC aralığında olduğu göz önüne alındığında, “Bu büyük cüzdan kategorisi nadiren direkt türev borsalarına taşınır” diyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap