40 trilyon dolarlık dev kurum kripto para departmanı kuruyor

40 trilyon dolarlık dev kurum kripto para departmanı kuruyor

Paylaş
40 trilyon dolarlık dev kurum kripto para departmanı kuruyor

1792 yılında kurulan ve ABD’nin hala hizmet veren ikinci en eski kurumu olan State Street, kripto para departmanı kurma plânının olduğunu belirten bir basın açıklaması yayımladı.

Banka bu yeni oluşturacağı birimle beraber mevcut GlobalLink havale platformunu da, içinde kripto para, merkez bankası dijital paraları, blokzincir ve tokenizasyonun da olduğu bir dijital işlem merkezine dönüştürecek. Şirketin buradaki amacı ise, dünya çapındaki müşteriler ve yatırımcılar için yeni likidite alanları yaratarak, kişiden kişiye ödemeler konusunda destek yaratmak.

Nisan ayında State Street banka seviyesinde bir dijital işlem platformu oluşturmayı düşünüyordu ancak şirket yöneticileri böyle bir geliştirmeye karşı çıkmışlardı. Ancak o dönemde bu yana çok fazla zaman geçmemesine rağmen şirketin kararı değişmiş gibi gözüküyor.

“Dijital ihtiyaçlar her geçen gün artıyor”

State Street CEO’su Ron O’Hanley imzasıyla yayımlanan basın açıklamasında, dijital varlıkların artık finansal hizmetler sistemine entegre olmaya başladığı belirtilirken şu ifadeler kullanıldı:

“Artık müşterilerimize hem geleneksel hem de dijital finans hizmetlerini sunmamız gerekiyor. Dijital ihtiyaçlar her geçen gün artıyor. Bu anlamda tüm müşterilerimze çözüm üretebilmek çok kritik…”

Rakip şirket sektöre girince karar değiştirdiler

Konuyla ilgili Coindesk’e konuşan ismini vermeyen bir uzman ise State Street’in bu hamleyi yapmasındaki en büyük sebebin, ABD’nin ve dünyanın bir başka dev finansal hizmetler kurumu olan BNY Mellon’un kripto para saklama hizmeti vereceğini açıklaması olduğunu söyledi. BNY Mellon, bu açıklamayı Şubat ayında yapmıştı.

Borsa yatırım tahvili ve ETF yöneticisi olmuşlardı

State Street Nisan ayında aslında böyle bir hamlenin sinyallerini de vermeye başlamıştı. Şirket, kripto varlık endeksi yatırım ürünlerini ihraç eden Iconic Funds’ın Bitcoin borsa yatırım tahvilinin (ETN) yönetici kurumu olmuştu.

Banka ayrıca, bu atanmadan önce de, şu anda SEC’den onay bekleyen VanEck Bitcoin Trust’ının fon yöneticisi ve transfer sorumlusu olmuştu.

Kaynak: Uzman Coin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap