4 Analist Açıkladı: Bitcoin Madenci Kapitülasyonu mu Geliyor?

4 Analist Açıkladı: Bitcoin Madenci Kapitülasyonu mu Geliyor?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: 4 Analist Açıkladı: Bitcoin Madenci Kapitülasyonu mu Geliyor?

Bitcoin fiyatı, 19 Ocak’tan bu yana %16 değer kaybetti, satışlar 34,820 dolar dip seviyesinde destek buldu. Düşen fiyatlar yatırımcılar kadar madencileri de etkiliyor. Madenci kapitülasyonu, daha küçük madencilik operasyonlarının Bitcoin fiyatı düştüğünde ve madencilik ekipmanları teknolojik olarak eskidiğinde “bir köşeye çekildikleri” zamandır. Bu yazıda, 4 uzman kripto analistinin teknik yorumlarına ve madenci kapitülasyonu hakkında endişelere bakalım.

Dip fiyatlar doğrulandı mı?

Bitcoin, 19-22 Ocak arasında art arta 4 kanayıcı gün geçirdi. ATH seviyesi 69.000 dolardan %47 düzeltişmiş olsa da, analistler dipleri satın almak için acele etmemeyi tavsiye ediyor. Lider kripto geçen hafta yoğun bir şekilde düzeltilmesine rağmen, BTC vadeli işlemleri açık faizi yüksek kalmaya devam ediyor. Tarihsel eğilimler, Bitcoin OI nötr hale gelmedikçe veya negatife dönmedikçe, düzeltmeyi henüz bitirmediğini gösteriyor.

Bitcoin fiyat tahmini

Teknik grafikte de BTC, 36.5 bin dolar seviyesinin altında günlük kapanış yaptı. Bu, 25 Temmuz 2021’den bu yana en düşük günlük kapanış. Twitter’dan “BTC Ninja”, Bitcoin’in 0,789 Fib seviyesi altında kapanış yaptığını paylaşıyor. Bu nedenle, Bitcoin’in 33 bin dolara ve hatta daha da altına düşmesi bekleniyor.

Bitcoin madenci kapitülasyonu geliyor mu?

Bitcoin madencileri son düzeltmede şu ana kadar yoğun bir şekilde birikiyor. Veriler, BTC’nin 45.000 dolardan 38.000 dolara düzeltmesiyle son iki hafta içinde madencilerin 6000’den fazla BTC biriktirdiğini gösteriyor. Ancak, şu anda BTC madenci üretim maliyeti 34.000 dolara çok yakın. Şimdi, BTC fiyatı daha fazla düzeltmeye devam ederse, analistlere göre BTC madencilerinden gelen ağır satış ve kapitülasyonları görebiliriz. Geçen hafta BTC 42,00 dolar civarında işlem görürken, kripto analisti Venturefounder şunları yazdı:

Bitcoin’in şimdiye kadarki en kötü düşüşleri, madencilerin kapitülasyonundan kaynaklandı (Aralık 2018, Mart 2020), BTC üretim maliyetlerinin altına düştüğünde, madenci kapitülasyonu için risk altında BTC, Mayıs ayında 30 bin dolardan madenci kapitülasyonu için risk altındaydı. Mevcut üretim maliyeti, mevcut fiyatın %20 altında, 34 bin dolar. 

Bitcoin’in Nasdaq ile ilişkisi ATH’ye ulaştı

Kriptodaki mevcut düzeltme ABD hisse senedi piyasasındaki daha geniş satışları takip ediyor. Kriptokoin.com olarak analizlerini paylaştığımız popüler piyasa analisti Will Clemente şunları söylüyor:

Bu hafta Bitcoin’in Nasdaq ile korelasyonu ATH seviyesine ulaştı. BTC’ye özel akışlara neden olacak bir katalizör olmadan, şimdilik, yüksek betaya sahip hisse senetlerinden riskten kaçınma davranışını izliyor.

  • Öte yandan, S&P 500 200-DMA’nın altına düştü. Analistlere göre bu durum, kripto piyasasında daha fazla tasfiyeye neden olabilir, böylece olası bir Ripple etkisi yaratabilir. Bitcoin ile birlikte altcoin piyasası da acımasız bir düzeltmeyi tecrübe ediyor.
Ulaş Utku Bozdoğan: 4 Analist Açıkladı: Bitcoin Madenci Kapitülasyonu mu Geliyor? 1

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap