28 Kasım Bitcoin fiyatı için kritik: Pekala neden?

28 Kasım Bitcoin fiyatı için kritik: Pekala neden?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: 28 Kasım Bitcoin fiyatı için kritik: Pekala neden?

Bitcoin fiyatı için 28 Kasım 2025 tarihi kritik olarak görülüyor. Uzman analistlerin bu tarihi seçmesinin arkasında ise “halving teorisi” görülüyor. Bu yeni teoriye nazaran, yarılanma döngüsü kritik kimi tarihleri işaret ediyor…

Bitcoin fiyatı için kritik tarih

Bitcoin yarılanması olayları ve bunların piyasa döngüleri üzerindeki tesirleriyle ilgili çeşitli teoriler mevcut. 8 Eylül’de teknik analist CryptoCon, 28 Kasım’a dayanan bir Bitcoin yarılanma piyasa döngüsü teorisi önerdi.

Analist, modelin 2010 Temmuz ortası olan Bitcoin fiyatı tarihinin başlangıcından itibaren var olduğunu söyledi.

Teori, birinci iki yarılanma tarihi olan 28 Kasım 2012 ve 9 Temmuz 2016 tarihlerine dayanıyor. Mevzuyla ilgili toplumsal medya hesabında bir paylaşım yapan CryptoCon ise şu tabirleri kullandı:

“4 yıllık döngüler 28 Kasım’dan çıkarılıyor ve 9 Temmuz iç döngü kilometre taşlarını işaret ediyor.”

Alternatif yarılanma (halving) döngüsü teorileri: Neden 28 Kasım?

Her bir döngünün dört yılı; birikim, adil kıymet ve hazırlık oluşturma, boğa piyasası ve yeni tepe ile ayı piyasası olarak ayrılmıştır. Bu yıllık evreleri kullanarak, şimdiye kadarki her döngü, tabanı işaret eden 28 Kasım’dan yaklaşık 21 gün evvel yahut sonra dönmüştür.

Gelecekteki kestirimlerin de buna dayandırılabileceğini söyleyen uzman, Bitcoin’in 9 Temmuz 2024’ten 21 gün evvel yahut sonra bir sonraki erken tepeyi belirleyeceğini öngördü. Modele nazaran bir sonraki döngü doruğu 28 Kasım 2025’ten 21 gün evvel ya da sonra olacak. Bu teoriye nazaran Bitcoin fiyatı tahlil edildiğinde şu anda soğutma ayı piyasası etabında yer alıyor.

Bitcoin fiyatı belirlemede piyasa döngülerinin yarılanmalarla ilgisi olmadığını öne süren öteki teoriler de var. Örneğin piyasa gözlemcisi “Pledditor” 5 Eylül’de yaptığı açıklamada, “Bitcoin’in dört yıllık döngüleri yalnızca tesadüflerden ibaret ve halvinglerle çok az ilgisi var.” dedi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap