2023’ün en makûs ayı Temmuz: Kripto akınları yatırımcılara 303 milyon dolara mal oldu

2023’ün en makûs ayı Temmuz: Kripto akınları yatırımcılara 303 milyon dolara mal oldu

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: 2023’ün en makûs ayı Temmuz: Kripto akınları yatırımcılara 303 milyon dolara mal oldu

Kripto yatırımcıları temmuz ayında 303 milyon dolar bedelinde ziyana uğradı. Curve Finance ve Multichain’de oluşan açıklar, merkeziyetsiz finansta (DeFi) var olan güvenlik sıkıntısını bir kere daha hatırlattı.

Güvenlik kontrol firması CertiK’in attığı tweete nazaran kripto trader’ları, bu ay içerisinde kripto istismarları ve hack’leri münasebetiyle 303 milyon dolar bedelinde dijital varlık kaybetti. Bu durum temmuz ayının, kayıtlara çalınan kıymet açısından yılın en makus ayı olarak geçmesine sebep oldu.

Rapor, merkeziyetsiz finans (DeFi) yatırımcılarının bu hafta sonu gerçekleşen Curve Finance atağıyla sarsılmaları üzerine yayımlandı. CertiK, akıllı mukavele kodlama lisanı Vyper’ın kimi sürümlerinde oluşan güvenlik açığı sebebiyle protokolden 52 milyon dolar pahasında dijital varlık çalındığını doğruladı.

Bu ayın başlarında blokzincir köprüleme protokolü Multichain’den yaklaşık 125 milyon dolar pahasında varlık çekilmişti. Daha sonra platform faaliyetlerini durdurdu.

Blokzincir istihbarat firması TRM Labs’in hukuk ve devlet işleri lideri Ari Redbord, mayıs ayındaki CoinDesk TV röportajında, DeFi protokollerinin kripto ekosisteminin en savunmasız kısımları olduğunu ve sömürülerin “olağanüstü” bir sürat ve ölçekte gerçekleştiğini belirtmişti.

CertiK bilgilerine nazaran 303 milyon doların yaklaşık 8,7 milyon doları, flash kredi sistemiyle çekildi. Bu çeşit krediler yasal olsa da saldırganlar bunları likiditesi az token’ların fiyatını manipüle etmek için kullanıyor.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap