2023 kripto markete bakış: Ne oldu da bu hâle geldik?

2023 kripto markete bakış: Ne oldu da bu hâle geldik?

Paylaş
BTC Piyasası: 2023 kripto markete bakış: Ne oldu da bu hâle geldik?

Sevgili kripto para yatırımcıları, 2023 yılı bizler için tam bir sabır testi niteliğinde geçti. Gelin birlikte sene başından bu yana neler yaşandığına bir göz atalım.

Mayıs ayında yaptıkları toplantı kararına nazaran resmi olarak Haziran 2022 tarihinde başlayan Fed’in bilanço daraltma (piyasada dolaşan para ölçüsünü azaltma) kararı ve paralel olarak faiz artırımları bütün para piyasalarını etkilediği üzere kripto para piyasalarını da etkiledi ve ayı piyasasının resmi başlangıcı oldu. Resmi diyorum zira çeşitli teknik ve onchain tahlilleri piyasanın güçsüz olduğu sinyallerini evvelden veriyordu.

Bitcoin: MVRV Z-Score Grafiği

BTC Piyasası: 2023 kripto markete bakış: Ne oldu da bu hâle geldik? 1

Resmi Bilanço Daraltmanın alındığı karar ve başlangıcının BTC grafiği üzerinde gösterimi

BTC Piyasası: 2023 kripto markete bakış: Ne oldu da bu hâle geldik? 2

Global iktisadın kötüleşmesinin akabinde gelen FTX borsası CEO’sunun bulaştığı usulsüzlükler, ardından borsanın iflası ve akabinde çeşitli kripto para şirketlerinin iflasıyla 2023 yılına adım attık.

2023 Ocak ayında yeniden takip ettiğimiz çeşitli onchain grafiklerine nazaran Bitcoin taban düzeylerini bulmuştu.

BTC Piyasası: 2023 kripto markete bakış: Ne oldu da bu hâle geldik? 3

Ocak ayında hoş bir ivme kazanmaya başlayan BTC, mart ayı başlarında ABD’nin elindeki Bitcoin’leri satış haberinin yayılmasıyla BTC tarafında önemli geri çekilmeler yaşandı. Akabinde CryptoPNZ‘den takip ettiğimiz üzere 13 Mart tarihinde Binance borsası CEO’su CZ’nin ellerindeki 1 milyar dolar kıymetindeki BUSD ile BTC ve ETH satın alma açıklaması ve buna ek olarak ABD’nin banka krizleri sebebiyle başlattığı kurtarma paketi (para bastılar), Bitcoin ve kripto para piyasalarını tekrar canlandırdı.

BTC Piyasası: 2023 kripto markete bakış: Ne oldu da bu hâle geldik? 4

Nisan ayının ortalarına kadar yükseliş eğilimi sergileyen kripto para piyasası maalesef sonraki vakit dilimlerinde gelen FUD haberleri ve SEC’in daima olarak kripto para borsalarına saldırması ile tekrardan düşüş eğilimine girdi.

Haziran ayında ise BlackRock şirketinin yaptığı spot Bitcoin ETF başvurusu ve olumlu haber akışı, devamında gelen Ripple’nin SEC’e karşı kazandığı zafer kripto para piyasasını canlandırdı.

Güncel olarak ise önemli bir hacimsizlik kelam konusu. Kripto para borsalarının SEC’e karşı kazanacağı bir davada tekrardan kripto para piyasalarının yatırımcı çekeceğini düşünüyorum.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap