2021 Çöküşünü Bildi! 6 Analistten Bitcoin Fiyat Uyarısı!

2021 Çöküşünü Bildi! 6 Analistten Bitcoin Fiyat Uyarısı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: 2021 Çöküşünü Bildi! 6 Analistten Bitcoin Fiyat Uyarısı!

Lider kripto para Bitcoin, 30 bin dolardaki güçlü takviyesini kaybetti. Ripple’ın zaferinin getirdiği piyasadaki olumlu hava uzun müddet devam edemedi. Bitcoin fiyat hareketi bu yüzden belirsizliğini koruyor. Piyasada tanınan olan analistler BTC kestirimlerini paylaşıyor.

Usta analistten Bitcoin fiyat uyarısı ve hedefleri

Mayıs 2021 kripto çöküşünü öngören Dave the Wave takma isimli analist, Bitcoin fiyat uyarısı yapıyor. Ayrıyeten analist, bir sonraki piyasa döngüsü için BTC gayesini açıklıyor. Dave the Wave, çok fazla kişinin düz bir çapraz direnci takip eden ve altı haneli sayılara gerçek giden Bitcoin fiyat gayeleri koyduğunu söylüyor. Analist, bunun yerine Bitcoin’in potansiyel yörüngesinin haritasını çıkarmak için logaritmik büyüme eğrilerini (LGC’ler) kullanıyor. Böylelikle, azalan oynaklığı ve münasebetiyle vakit içinde daha küçük rallileri ve daha az dramatik düzeltmeleri tasvir ediyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Bir sonraki boğa koşusunda fiyat amaçları için çoğalacak olan uzun vadeli öngörülen düz çizgiler, kanallar ve paralellikler içeren BTC grafiklerine dikkat edin. Geçen sefer birçok kişiyi yoldan çıkaran şey tam olarak buydu.

Ulaş Utku Bozdoğan: 2021 Çöküşünü Bildi! 6 Analistten Bitcoin Fiyat Uyarısı! 1Kaynak: Dave the Wave/Twitter

Analistin grafiğine nazaran, LGC modeli Bitcoin’in 2026 yılı sona ermeden evvel 200.000 dolar düzeyinin üzerine çıkacağını öngörüyor. Dave the Wave ayrıyeten, BTC’nin bu yıl şimdiye kadarki güçlü performansının akabinde “nispeten yüksek” olmasına karşın, kripto hükümdarının 30.000 dolar civarında seyrettiği için uzun vadeli yatırımcılar için hala fırsat bölgesinde olduğunu söylüyor. Bu doğrultuda analist, “Evet, fiyat nispeten yüksek. Fakat BTC yatırımcılar için hala LGC alım bölgesinde,” diyor.

Bitcoin fiyat için ufukta yüksek volatilite var

Ünlü trader ve analist Michael van de Poppe, Bitcoin’in (BTC) kırması gereken “önemli bir alanda” süreç gördüğünü söylüyor. Paylaşımında, önder kripto paranın 30.308 doların üzerine çıkması halinde daha yüksek düzeylere yükseleceğini öngörüyor. Öte yandan, bu fiyat noktasından ret görmesi durumunda BTC fiyatının büyük ölçüde düşmesi mümkün.

Bitcoin balina oranı %90’a tırmanıyor, yatırımcılar dikkat!

En yüksek Bitcoin giriş süreçlerinin tartısı artıyor. Çoklukla, balinalar toplu olarak biriktiğinde, bu bir inanç işareti olarak kabul edilir. Lakin, bu sefer durum esasen bu türlü olmayabilir. Ayı piyasaları sırasında çağrışım değişir. Bu oran 0,8’in üzerine çıktığında, geçersiz bir rahatlama rallisine işaret eder. Mevcut sayı 0,9 civarındayken, görüntü kitlesel bir çöplük için daha elverişli hale geliyor. Twitter’daki yakın tarihli bir CryptoQuant tahlil dizisi dikkat çekti,

Aslında, yakın geçmişte bu karşıt korelasyon epey besbelliydi. Haziran ortasında, bu oran düştüğünde, fiyat bir yükseliş trendi başlattı. Tıpkı formda, 2023’ün başında bile, borsa balina oranı düştüğünde fiyat yükseldi. Hasebiyle, oyundaki karşıt eğilimle birlikte, mevcut şartlar kitlesel damping için olgunlaşmış görünüyor. Bu nedenle, BTC zati 30 bin doların altındayken, yatırımcıların dikkatli olması gerekiyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: 2021 Çöküşünü Bildi! 6 Analistten Bitcoin Fiyat Uyarısı! 2Kaynak: CryptoQuant

Bitcoin’in Bollinger Bantları her zamankinden daha sıkı

Önemli bir teknik ölçüye nazaran, alışılmadık bir sükûnetle Bitcoin’in piyasa oynaklığı tarihi bir düşük düzeyde. Ünlü kripto para analisti Josh Olszewicz, teknik tahlilde kullanılan bir volatilite göstergesi olan Bitcoin’in Bollinger Bantlarının “haftalık vakit diliminde şimdiye kadarki en sıkı [olduklarını]” tespit etti.

Ulaş Utku Bozdoğan: 2021 Çöküşünü Bildi! 6 Analistten Bitcoin Fiyat Uyarısı! 3

Olszewicz’in müşahedesi, kripto para ünitesinin fiyatının şu anda sonlu bir dalgalanma kademesinde olduğunu gösteriyor. Enteresan bir halde, bu dalgalanma daralması Bitcoin’e özel değil. Olszewicz ayrıyeten Ethereum’un (ETH) “haftalık vakit diliminde şimdiye kadarki en sıkı B-Bantlarını” yaşadığını belirtiyor. Bu eş vakitli daralma, muhtemelen daha büyük dalgalanmalar arayan traderlar için daha az heyecan verici. Bununla birlikte, daha geniş bir piyasa eğilimine işaret etmesi mümkün.

Bitcoin fiyat hareketi 120.000 doların ötesini görebilir

Standard Chartered analisti Geoff Kendrick, Bitcoin madencilerinin token fiyatını esasen yükselişte olan kestirimlerin ötesine taşıyabilecek faziletli bir döngü yarattığını söylüyor. Madencilerin fiyat yükseldiğinde ekseriyetle daha az token satması, Kendrick’in bu ayın başlarında gelecek yıl 120.000 doların mümkün olduğunu söylemesine yol açan yükseliş eğilimi, mevcut düzeylerden %300’lük bir artışı temsil ediyor. Kendrick’e “Eğer yüksek fiyatlar madencilerin daha az token satmasına neden olarak fiyatları daha da artırırsa, o vakit daha da yüksek fiyatlar Bitcoin’i 120.000 doların üzerine çıkaracak bir olumlu geri besleme döngüsünü tetikler mi?” sorusu yöneltildiğinde, şu karşılığı veriyor:

Evet. Münasebetiyle, bunun kendi kendini gerçekleştiren bir şey haline gelmesiyle ilgili fikrinizin aslında çok değerli bir itici güç olduğunu düşünüyorum.

Madenciler maliyetlerini karşılamak için yüklü olarak Bitcoin satıyor. Lakin fiyat yükseldikçe ve daldaki evvelki borç uğraşları azaldıkça, madenciler daha az Bitcoin bırakıyor. Kendrick, madencilerin de token satmak için Bitcoin fiyat hareketleri dışında çok az nedeni olduğunu söylüyor. Bunun bir kısmı, dalı çevreleyen kültürden kaynaklanıyor. Ayrıyeten, birçok madenci, Bitcoin’in sonunda en yüksek düzeylere ulaşacağı beklentisiyle beklemeye devam ediyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: 2021 Çöküşünü Bildi! 6 Analistten Bitcoin Fiyat Uyarısı! 4

Bitcoin’in “kısa vadeli sahibi” balinanın doğuşu

BTC fiyatının 30.000 dolar düzeyine dönmesinden bu yana Bitcoin yatırımcıları ortasında bir değişim oldu. Glassnode’un gösterdiği üzere, kısa vadeli sahipler (STH’ler) (coinleri en fazla 155 gün boyunca tutan yatırımcılar) değerli ölçüde daha yaygın hale geldi. Görünüşe nazaran, en büyük hacimli yatırımcı kümesi olan balinalar da çok sayıda STH’den oluşuyor. Glassnode, “Borsa Girişlerinde Kısa Vadeli Tutucu Hakimiyeti %82’ye fırladı. Bu oran son beş yıldaki uzun vadeli aralığın (tipik olarak %55 ila %65) epeyce üzerinde” diyor. Ayrıyeten, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Buradan hareketle, son periyottaki alım satım faaliyetlerinin büyük bir kısmının 2023 piyasasında faal olan (ve münasebetiyle STH olarak sınıflandırılan) Balinalar tarafından yürütüldüğünü söyleyebiliriz.

Ulaş Utku Bozdoğan: 2021 Çöküşünü Bildi! 6 Analistten Bitcoin Fiyat Uyarısı! 5Borsa girişlerinde Bitcoin kısa vadeli sahiplerinin hakimiyeti. Kaynak: Glassnode

BTC/USD üzerinde kısa vakit dilimli hareketlerin alım satımına olan ilgi Mayıs ayından evvel esasen barizdi. FTX’in 2022 sonundaki çöküşünden bu yana, spekülatörler hem üst hem de aşağı istikametli dalgalanmalardan faydalanmak için giderek daha istekli hale geldi. Sonuçlar karışık oldu. Gerçekleşen karlar ve ziyanlar, değişken fiyat hareketlerine paralel olarak rutin bir halde yükseldi. Glassnode kelamlarına şöyle devam ediyor:

Borsalara akan Kısa Vadeli Holder hacminin gerçekleştirdiği Kâr/Zarar derecesine bakarsak, bu yeni yatırımcıların lokal piyasa şartlarında süreç yaptığı ortaya çıkıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: 2021 Çöküşünü Bildi! 6 Analistten Bitcoin Fiyat Uyarısı! 6Bitcoin kısa vadeli sahibinin borsalara kâr-zararı. Kaynak: Glassnode
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap