12 Yıldır Uyuyan Bitcoin Balinası Uyandı! Satış mı Yapacak?

12 Yıldır Uyuyan Bitcoin Balinası Uyandı! Satış mı Yapacak?

Paylaş
BTC Piyasası: 12 Yıldır Uyuyan Bitcoin Balinası Uyandı! Satış mı Yapacak?

2011 yılında Bitcoin satın alan bir balina, bu hafta tekrar etkin hale geldi. Son antik balinayla birlikte, bu yıl şimdiye kadar 3.000’den fazla BTC hayata döndü. Büyük bir satış kelam konusu olabilir mi?

On yıldır uyuyan balinalar tekrar faal hale geliyor

2011 yılında Bitcoin satan alan bir cüzdan, Perşembe günü 1H1Ab6 adresine ilişkin 139 Bitcoin’in yeni oluşturulan bir Segwit adresine taşınmasıyla hayata döndü. Yaklaşık 12 yıldır uyuyan balina, BTC’lerini Haziran 2011’de fiyat 2.250 doların biraz üzerindeyken satın almıştı. Bitcoin’in şu anki fiyatıyla cüzdanı yaklaşık 3.5 milyon dolar kıymetinde.

BTC Piyasası: 12 Yıldır Uyuyan Bitcoin Balinası Uyandı! Satış mı Yapacak? 1

Glassnode’un raporuna nazaran, bu yıl 1.100’ü 2013’ten evvel olmak üzere 3.200 BTC tekrar hareket etti. Böylelikle 2023’te eski Bitcoin’lerde kıymetli ölçüde hareketlilik gözlemlendi. Bu balinaların artık karlarını realize etmesi topluluğun en büyük telaşı.

Balinalar satmayı tercih edebilir

Örneğin, Ekim 2010’da BTC 0,19 dolarda süreç görürken satın alan eski bir cüzdan, geçen yıl Mart ayında 429 Bitcoin sattı. Öbür bir cüzdan, bundan bir yıl ortadan sonra Şubat 2023’te, on yıldan uzun bir müddet sonra 9,6 milyon dolar bedelinde 412 Bitcoin taşıdı

Bu yatırımcıların inançlarının değişip değişmediğini söylemek sıkıntı. Ayrıyeten, bu hareketlerin kripto para satışıyla mı yoksa yalnızca şahsî nezaret uygulamasıyla mı ilgili olduğu da bilinmeyen. Bitcoin’in anonimliği göz önüne alındığında, bu balinaların kimlere ilişkin olduğunu asla bilemeyeceğiz.

BTC Piyasası: 12 Yıldır Uyuyan Bitcoin Balinası Uyandı! Satış mı Yapacak? 2

Bununla birlikte, Glassnode balina satıp satmayacağı hakkında kimi bilgiler sunmaktadır. On-chain analitik sağlayıcısına nazaran, atıl paraların 155 gün sonra satılma mümkünlüğü giderek artıyor. Lakin bunlar satıldığında yatırımcı hissiyatında kıymetli bir değişikliğin sinyalini verecek. Glassnode’un yakın tarihli raporu, uzun vadeli Bitcoin sayısının ayda 100.000 BTC arttığını gösterdi.

Dünkü atılıma ve sistemsiz satoshi devri harcamalarına karşın, birçok kişi Bitcoin’in eski arzının çoğunluğunun – 4,25 milyonu şimdiye kadar sırf 356.000’i harcanmış – sonsuza dek kaybolacağını düşünüyor.

Uzun ve kısa vadeli Bitcoin yatırımcıları ortasında rekabet kızışıyor

Geçen ay, Bitcoin’in fiyatı 30.000 dolara ulaştıktan sonra düşüşe geçti. Gerçekten, birçok kısa vadeli trader bu fiyat düzeltmesinden yararlandı. Tatırımcılar fiyatlar düştükten sonra BTC biriktirmeye başladı. Lakin, Glassnode’un bilgilerine nazaran, birçok kısa vadeli yatırımcı BTC 25.200 doları geçtikten sonra kara geçiyor.

Bu bilgi, birçok kısa vadeli yatırımcının aslında kârlı olduğunu gösteriyor. Kârlardaki bu artış, bu yatırımcıları satmaya ve Bitcoin fiyatını düşürmeye teşvik edebilir.

Diğer kar maksadı gütmeyen yatırımcılar da enteresan davranışlar sergiliyor. SOPR’ye (Harcanan Çıktı KârOranı) nazaran, SOPR 1’in altına düştüğü için birçok adres BTC’lerini ziyanına satıyordu.

SOPR 1’in altına düştüğünde, daha fazla coin’in kârdan çok ziyanla satıldığını gösterir. Doruğa yakın alım yapan birçok satıcı artık konumlarından çıktığı için bu, piyasada potansiyel taban sinyalidir.

BTC Piyasası: 12 Yıldır Uyuyan Bitcoin Balinası Uyandı! Satış mı Yapacak? 3

Ancak, kısa vadeli yatırımcıların karşılaştığı tıpkı satış baskısı, BTC’lerini daha uzun mühlet elinde tutan adresler tarafından görülmedi. Santiment’in datalarına nazaran, MVRV oranı son birkaç hafta içinde kıymetli ölçüde düşmüştü. Bu, BTC’nin artık çok alım pozisyonunda olmadığını ve uzun vadeli sahiplerin varlıklarını satmak için çok az teşviki olduğunu gösteriyor.

BTC Piyasası: 12 Yıldır Uyuyan Bitcoin Balinası Uyandı! Satış mı Yapacak? 4

Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere Bitcoin balinaları bu hafta 10.000’nin üzerinde BTC taşıdı. Süreçler, kripto para düzenlemeleri konusunda ortan baskının ortasında gerçekleşti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap