11 Yıldır Uyuyan Bitcoin Balinası Uyandı! Satış mı Var?

11 Yıldır Uyuyan Bitcoin Balinası Uyandı! Satış mı Var?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: 11 Yıldır Uyuyan Bitcoin Balinası Uyandı! Satış mı Var?

Nisan 2012’de 4,92 dolardan Bitcoin satın alan bir erken yatırımcı, bugün tekrar faal hale geldi. Ani hareketlilik dev balinanın gayesine dair tartışmalara yol açıyor.

Bitcoin balinası, 11 yıl ortadan sonra 37 milyon doları hareket ettirdi

Bugün, 2012’de BTC satın alan bir balina 37 milyon dolarlık kripto para ünitesini yeni cüzdanlara aktardı. Balinanın milyonluk BTC rezervini modüllere ayırması, hedefinin ne olabileceğine dair tartışmalara yol açıyor.

Dev yatırımcı birinci süreçte, gününün erken saatlerinde 1.037,42 Bitcoin’inin tamamını yeni bir adres olan “bc1qtl”ye taşıdı. Lookonchain, raporunda, “Balina, 11 Nisan 2012’de fiyat 4,92 dolarken 1.037,42 BTC aldı” diye yazdı. Bu balina, BTC 2009’daki çıkışından yıllar sonra borsalarda süreç göremeye başladığı vakit birinci yatırımını yaptı.

Erken iştirakçilerden gelen bu çeşit büyük hareketler tipik olarak azdır. Bu hareket, yatırımcının satmaya, bir borsada stake etmeye yahut pörtföyünü çeşitlendirmeye hazırlandığı manasına gelebilir.

Bu yıl, kimi eski balinalar, Bitcoin (BTC) yahut Ether (ETH) üzere esaslı kriptoları borsalara transfer etmeye devam ediyor. Nisan ayında, en az dört cüzdan, milyonlarca dolar pahasında Bitcoin’i borsalara yahut öbür cüzdanlara taşıdı.

Balinalar neye hazırlık yapıyor?

Bu noktada Glassnode, geçen ay BTC balinalarının farklı alt kümelerinin, fiyat 30. 000 dolarlık ruhsal bölgede dirençle karşılaştığında çeşitli davranışlar sergilediğini keşfetti. 1. 000 ila 10.000 BTC tutan balinalar, bakiyelerini yaklaşık 33. 800 BTC artırarak yükseliş yaklaşımını benimsedi. Tıpkı formda 100.000 BTC’nin üzerinde olan balinalar da varlıklarını 6.600 BTC artırdı.

Ancak, 10.000 ila 100.000 BTC tutan cüzdanlar, bakiyelerini 49.000 BTC azaltarak düşüş eğilimi gösterdi. Glassnode, bu nedenle, incelenmekte olan periyoda “sadece -8,7 bin BTC’lik net düşüş” damgasını vurdu.

Ulaş Utku Bozdoğan: 11 Yıldır Uyuyan Bitcoin Balinası Uyandı! Satış mı Var? 1

Bununla birlikte, toplam istikrar değişikliği nispeten sabit kalırken, rapor, “hem dahili hem de döviz akışları yoluyla gerçekleşen kıymetli değişiklikler olduğundan” balinaların kripto borsalarında kendi ortalarında para hareket ettiriyor olabileceğini belirtti. Glassnode, teorisini test etmek için BTC’nin Balina Yine Karıştırma metriğini iki balina alt kısmı için 30 günlük hareketli ortalama üzerinden kıymetlendirdi: 10. 000’den fazla BTC’ye sahip olanlar ve 1.000 ila 10.000 BTC’ye sahip olanlar. Bu da Glassnode’un şu sonuca varmasına neden oldu:

Bu, balinaların son vakitlerde nispeten nötr bir istikrar değişikliği sergilediğini ve son faaliyetlerinin birçoklarının değiş tokuş yoluyla tekrar düzenlendiğini gösteriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: 11 Yıldır Uyuyan Bitcoin Balinası Uyandı! Satış mı Var? 2

Bitcoin transferleri kriz devirlerine ulaştı

BTC’nin MVRV oranı hala karlı bölgedeyken, tüm BTC balina kümeleri, ileriye dönük satışlar için varlıklarının değişen ölçülerini kripto borsalarına gönderdi. Glassnode, son rallisinin balina girişi hacimlerinin günlük 16. 300 BTC’nin üzerine “oldukça önemli” bir artışa neden olduğunu buldu:

Bu, hem LUNA çöküşüyle ​​(%39) hem de FTX’in başarısızlığıyla (%33) karşılaştırılabilir, tüm borsa girişlerinin %41’lik bir balina hakimiyetidir.

Ulaş Utku Bozdoğan: 11 Yıldır Uyuyan Bitcoin Balinası Uyandı! Satış mı Var? 3

Son beş yılda, balinadan borsaya net akışlar çoklukla günlük ±5.000 BTC civarında kaldı. Bununla birlikte, bu yılın Haziran ve Temmuz aylarında, günde 4. 000 ila 6. 500 BTC ortasında değişen girişlere yönelik bir önyargı ile borsalara balina girişlerinde daima bir artış oldu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap