11 Milyondan Fazla BTC Hareketsiz! HODLer’ların Artması Bitcoin’in Geleceğini Nasıl Etkileyecek?

11 Milyondan Fazla BTC Hareketsiz! HODLer’ların Artması Bitcoin’in Geleceğini Nasıl Etkileyecek?

Paylaş
11 Milyondan Fazla BTC Hareketsiz! HODLer’ların Artması Bitcoin’in Geleceğini Nasıl Etkileyecek?

Bitcoin’deki %85’lik inanılmaz fiyat artışına rağmen, 11,5 milyondan fazla BTC, bir yıldan fazla bir süredir taşınmıyor. Kripto analisti Rhythm Trader, kripto parayı tutanlardaki artışın sebebini, bunun yükseliş göstergesi olduğuna inanmalarına ve Bitcoin’i uzun vadeli yatırım potansiyeli olarak görmelerine bağlıyor.

Bitcoin’lerini Taşıyanlar Azaldı

Bu yılın başlarında, Bitcoin’de hiçbir sorun çıkmaması ve 2017 patlamasını utandıracak tarihi bir ralliye hazırlanması bekleniyordu. Analistler ve kripto uzmanları, dünyanın en büyük kripto para birimi için sayısız yükseliş hareketi tahmin etti, düşmesi neredeyse imkansız gözüküyordu.

Bitcoin’in son düşüşü yukarıdaki tahminlerin çoğuna meydan okudu. En sadık Bitcoin maksimalisti bile sözlerini geri aldı ve düşüş tahminleri ortaya koydu.

Ancak, Bitcoin’in yükseleceğini öne süren bir tahminci tahminini değiştirmedi. Kripto analisti ve Bitcoin savunucusu Rhythm Trader, piyasanın gerçek durumunu görmek için  BTC’yi satanlara değil, tutanlara(HODLer’lara) bakmamız gerektiğine inanıyor.

BitInfoCharts’tan alınan verilere göre, BTC’nin değerinin neredeyse %85 oranında artmasına rağmen, geçtiğimiz yıl 11,5 milyondan fazla BTC hiçbir yere taşınmadı.

Analiste göre, BTC tutanlar, getireceği uzun vadeli değere inanıyor.

Peki ya Kayıp Paralar?

Çoğu insan, analistin yükselişe işaret eden tahminini memnuniyetle karşılasa da; kullanılan veriye bakılırsa, piyasanın gerçekçi bir resmi çizilmiyor.

Ekim ayının sonunda, Bitcoin büyük bir dönüm noktasını kutladı –madencilikle 600 bininci blok çıkarıldı, dolaşımdaki BTC 18 milyon oldu. 21 milyonluk limitiyle her geçen gün daha da bulunamaz hale geliyor.

CoinMetrics’in Kasım ayındaki bir raporuna göre, Bitcoin’in dolaşımdaki miktarı olması gerekenden daha az gözüküyor, çünkü sonsuza dek kaybedilmiş 1,6 milyondan fazla koin olduğu tahmin ediliyor.

Bitcoin’in gerçekten dolaşımda olan kısmının 16,4 milyona düşmesiyle 11,5 milyon faaliyet göstermeyen koinin olması; 4,9 milyondan az koinin (%30’dan az) geçtiğimiz yıl el değiştirdiği anlamına geliyor. Yalnız, 11,5 milyon BTC’nin tümünün uzun vadeli bir strateji için kasıtlı olarak bırakılmış olması pek olası görünmüyor –bir kısmının kaybedilmiş olması çok daha muhtemel.

Uzun vadeli yatırımlar için ne kadar BTC tutulduğuna dair yapılan en düşük tahmin bile Bitcoin’in yükseleceğine işaret ediyor gibi gözüküyor. 11,5 milyon faal olmayan koinin yarısının bile sonsuza dek kaybedildiğini varsayarsak bu, hala 5,7 milyondan fazla BTC tutulduğu anlamına gelir.

IntoTheBlock’a göre, ortalama 2,8 yıl tutma süresiyle ve HODLer sayısındaki artışla, Bitcoin’in parlak bir geleceği olacak.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap