10 Analistten Bitcoin Fiyatı İçin 10 Kestirim: Tarih Kondu!

10 Analistten Bitcoin Fiyatı İçin 10 Kestirim: Tarih Kondu!

Paylaş
BTC Piyasası: 10 Analistten Bitcoin Fiyatı İçin 10 Kestirim: Tarih Kondu!

Kripto para piyasasının mevcut durumunda, yatırımcılar için tünelin sonunda biraz ışık var üzere. Bitcoin fiyatı, Mart ayından bu yana dayanak olarak tuttuktan sonra artık 200 haftalık kilit hareketli ortalamasını yine test ediyor. Analistler, yatırımcıların ileriye dönük olarak neler bekleyebileceklerine dair varsayımlarını paylaşıyor

Bitcoin fiyatı 30 bin dolarlık kırılmaya yaklaşıyor

Popüler analist Michael van de Poppe, yatırımcılara giriş noktası olarak 26.800 dolar düzeyine göz kulak olmalarını tavsiye ediyor. Analiste nazaran, trendin aksine döndüğünü teyit etmek için, BTC fiyatının 27.800 dolar dayanağının üzerinde kalması gerekiyor. Ayrıyeten, 29.200 dolar düzeyini çevirerek kırması kıymetli.

Bitcoin’in 26 bin dolara düşmesinin gerisindeki neden

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, kripto dünyasında, keskin piyasa dalgalanmaları alışılmadık bir durum değil. Dün bir Blockchain tahlil platformu olan Glassnode’un tek bir günde 120 milyon dolar kıymetinde Bitcoin’in piyasaya sürüldüğünü bildirmesi de bu türlü bir durumdu. Bitcoin’in toplam piyasa bedeline kıyasla bu çok büyük bir ölçü değil. Bununla birlikte, satış baskısı temel olarak Binance balinalarından geldi. Bunun genel piyasa üzerinde kıymetli tesirleri olması beklenen.

BTC Piyasası: 10 Analistten Bitcoin Fiyatı İçin 10 Kestirim: Tarih Kondu! 1Kaynak: Glassnode

Binance dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri. Borsa kullanıcıları ortasında büyük hacimlerde kripto trade’i yapan değerli sayıda yüksek net pahalı birey var. Binance balinalarının Bitcoin’i terk etmeye başlamasının, piyasanın geri kalanı üzerinde dalgalanma tesiri yaratması muhtemel. Glassnode’a nazaran, Bitcoin’in fiyatında dünkü düşüşe yol açan satış baskısının birçok Binance balinalarından geldi.

Bu haberin ortaya çıkardığı en önemli tasalardan biri Bitcoin piyasasının likit olmaması. Büyük ölçekte 120 milyon dolar çok büyük bir sayı değil. Öte yandan, Bitcoin piyasası pay senedi ve tahvil üzere klâsik varlıklara kıyasla nispeten küçük. Sonuç olarak, nispeten küçük bir satışın bile Bitcoin fiyatında agresif hareketlere yol açması mümkün. Bu durum bilhassa esasen dalgalanmaya açık olan bir piyasada geçerli.

BTC Piyasası: 10 Analistten Bitcoin Fiyatı İçin 10 Kestirim: Tarih Kondu! 2Binance üzerinde BTC/USD 1 saatlik grafik | Kaynak: TradingView

Bitcoin fiyatı bu mühlet zarfında ATH düzeyine ulaşacak!

Popüler YouTube kanalı “InvestAnswers “ın sunucusu James Mullarney, Bitcoin fiyatının Haziran 2024’e kadar potansiyel olarak rekor bir düzeye ulaşacağını iddia ediyor. Bunun da BTC’nin halving’ten evvelki patlamasından kaynaklanacağını öne sürüyor.

Analist, Bitcoin’in tarihî olarak her döngüden sonra toparlanmasının ve evvelki yüksek düzeyleri aşmasının yaklaşık üç yıl sürdüğünü belirtiyor. İddiasını tarihî döngülerden yararlanarak destekliyor. Bitcoin’in tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaşmasının üzerinden 545 gün geçmişken, analist bir sonraki tepeye yaklaşık 415 gün kaldığını kestirim ediyor.

Ancak Mullarney, Bitcoin’in ATH düzeyine ulaşmasından evvel fiyat dalgalanmalarının yaşanabileceği konusunda ikaz yapıyor. Kripto paranın piyasa tabanlarını tekrar test ettiği evvelki döngülere atıf yapıyor. Bununla birlikte, Bitcoin’in mevcut döngüdeki fevkalâde performansını vurgulayarak, bunu gelişmiş sürat ve Bitcoin’in bir servet deposu olarak pahasının daha yeterli anlaşılması üzere faktörlere bağlıyor.

BTC’nin önünde potansiyel bir %50 düşüş var!

Kripto analisti GVRCALLS’a nazaran, Bitcoin piyasası bugün ve yarın arka arda kırmızı kapanışlar yaşarsa, traderların önümüzdeki çalkantılı bir ay için kendilerini hazırlaması gerekiyor. Analist, kripto piyasasında mevcut fiyatlardan %50’ye varan potansiyel bir düşüş öngörüyor. Bilhassa Bitcoin için analist, bugünün günlük mumunun kırmızı renkte bitmesi halinde BTC’nin 24 bin ile 25 bin dolar ortasında en düşük düzeylere ulaşmasını bekliyor. Bununla birlikte analist, BTC’yi 31 bin dolara hakikat itecek bir bilakis dönüş olasılığından da bahsediyor.

BTC Piyasası: 10 Analistten Bitcoin Fiyatı İçin 10 Kestirim: Tarih Kondu! 3

Baş ve Omuz’ formasyonuna dikkat!

Analist Peter Brandt, daha yüksek vakit diliminde tamamlanmış bir ‘baş ve omuz’ oluşumunun kıymetini vurguluyor. Bu türlü bir oluşumun teyit edilmesi halinde, sırf Bitcoin’de değil, BTC’nin performansına büyük ölçüde bağlı olan tüm altcoin piyasasında da değerli bir satışı tetikleyebileceği konusunda uyarıyor.

Bitcoin fiyat tahlili: “Bearadise’e güzel geldiniz!”

Risk varlıkları için cüret verici makroekonomik şartlar var. Buna karşın Bitcoin, teklif likiditesinin düşüşe geçmesiyle kar potansiyelinden faydalanamadı. On-chain izleme kaynağı Material Indicators “Ayı cennetine beğenilen geldiniz,” diye özetledi. Bir gün evvel paylaştığı bir grafik, BTC’nin bir gecede likiditeyi daha fazla tüketmesiyle, ana alım takviyesinin şu anda 25.750 dolar civarında olduğunu gösterdi.

BTC Piyasası: 10 Analistten Bitcoin Fiyatı İçin 10 Kestirim: Tarih Kondu! 4BTC buyruk defteri bilgileri (Binance) / Kaynak: Material Indicators

Günlük vakit dilimlerinde, piyasa iştirakçileri ortasındaki kaygılar, BTC’nin üç mahallî doruktan sonra artık daha düşük kalıp kalmayacağına odaklandı. Şu anda grafikteki bu “baş ve omuz formasyonu”, onaylanması halinde olumsuz bir emsal oluşturacaktır. Bu doğrultuda, finans yorumcusu Tedtalksmacro, “Bitcoin ‘baş ve omuz’ kalabalığının kazanmasına müsaade veremeyiz. 27 bin doların üzerinde işler çok ilginçleşecek…” diyor.

BTC Piyasası: 10 Analistten Bitcoin Fiyatı İçin 10 Kestirim: Tarih Kondu! 5BTC “baş ve omuz” formasyonu açıklamalı grafik / Kaynak: Tedtalksmacro/ Twitter

Bu ortada trader ve analist Moustache, 200 haftalık kilit hareketli ortalamanın (WMA) tekrar test edilmesinin vaktinin çoktan geldiğini söylüyor. Analiste nazaran, bir “yap ya da boz seviyesi” olan 200 WMA, Mart ortasından bu yana dayanak misyonu görüyor.

Bu ortada, çok sayıda trader aslında 25.000 dolar yahut daha düşük bir düzeye bir geri çekilme öngörüyor.

Bunlar ortasında, gün içinde Bitcoin’in bilakis dönmeden evvel 25.000 dolar işaretinde “son bir bıçak” yapabileceğini kabul eden nominal olarak boğa eğilimli Jelle de var. Analist, Nispi Güç Endeksi (RSI) bilgilerinin düşük vakit dilimlerinde satıcılara güzel hizmet etmediğini belirtiyor. Bu bağlamda analist, “Bitcoin direkt takviyeye yöneldi. Bir sonraki ana ilgi alanı 24-25 bin civarında. RSI çok uçları zorlamakta başarısız oluyor. Bu da satıcıların tükenmekte olduğunu gösteriyor. Süratle satın alınan 25 bin dolara son bir atak mantıklı olacaktır,” diyor.

BTC Piyasası: 10 Analistten Bitcoin Fiyatı İçin 10 Kestirim: Tarih Kondu! 6RSI ile BTC açıklamalı 4 saatlik grafik / Kaynak Jelle/ Twitter

Bitcoin fiyatı düştükçe long’lar daha yürekli oluyor

LookIntoBitcoin’in yaratıcısı analist Philip Swift, en makus kayıpların yakında sona ereceğinden daha emin. Analist, fiyat düşerken long/short oranının farklılaştığını ve long durumların artık yaygın olduğunu belirtiyor.

Bu ortada, Coinglass bilgileri, long/short oranının yazı sırasında %58,7 long olduğunu gösteriyor.

BTC Piyasası: 10 Analistten Bitcoin Fiyatı İçin 10 Kestirim: Tarih Kondu! 7BTC long/short oran grafiği / Kaynak Coinglass
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap