Fransa Bazı Kripto Paraların Yasaklanmasını İstedi

Fransa Bazı Kripto Paraların Yasaklanmasını İstedi

Paylaş
Fransa Bazı Kripto Paraların Yasaklanmasını İstedi

Fransa Ulusal Meclisi Finans Komitesi Başkanı Eric Woerth yaptığı açıklama sonrası büyük şaşkınlık yarattı. Woerth, üreticileri belli olmayan ve gizlilik prensibiyle çalışan kripto paraların yasaklanmasını istedi.

Woerth yayınladığı raporda sahipsiz ve gizliliği prensip edinen sanal paraların kaldırılmasını talep ederek şu açıklamalarda bulundu, “Anonim olarak faaliyet gösteren kripto paraların ticaretlerinin yasaklanması güzel olurdu. Bunun yanında gizlilik odaklı çalışan kripto paralarında ticaretleri engellenmeli. Bu gizliliğin arkasına saklanarak kimlik tespit işlemleri zorlaşıyor. Monero, Zcash, DeepOnion gibi kripto paralar yasaklanmalı.” ifadelerini kullandı.

Eric Woerth, kripto paralarda yaşanan diğer sorunları da dile getirdi. Woerth, “Kripto paralarla işlenen suçlar bunlarla da sınırlı kalmıyor. Örneğin dolandırıcılık, vergi kaçırma hatta kara para aklama işlemleri bile artık kripto paralar üzerinden yapılıyor. Bu uygulamalara bir an evvel son vermeliyiz ve kripto paralarla ilgili gerekli olan tüm önlemleri almalıyız. Aksi halde gelecekte bizleri daha büyük sorunlar bekliyor olacak.” açıklamasında bulundu.

2018 yılında benzer tartışma Japonya’da yaşanmıştı. Japonya Mali Hizmetler Otoritesi, gizlilik odaklı bazı kripto paraların yasaklanması gerektiğini vurgulamıştı. Gizlilik odaklı çalışan Monero ve Dash alım ve satımının engellenmesi gerektiği önerilmiş ancak bu konuyla ilgili somut adımlar bir türlü atılamamıştı. Gün geçtikçe artan şikayetler ve ülkelerin kripto paralarla ilgili alacağı önlemler ile çıkaracağı kanunlar merakla bekleniyor. Özellikle kripto paralar üzerinden kara para aklama çalışmaları birçok ülkenin en çok şikayet ettiği konuların başında geliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap