Bitcoin Cash Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bitcoin Cash Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Paylaş
Bitcoin Cash Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bitcoin Cash Nedir ?

Bitcoin Cash, Ağustos 2017’de Bitcoin Classic‘in bir çatalı olarak ortaya çıkmış kripto para birimidir. Bitcoin Cash, daha fazla işlemin daha hızlı işlenmesine izin vererek blokların boyutunu artırır.

Lansmanından bu yana, Bitcoin, ölçeklenebilirlik konusunda topluluk üyelerinden gelen baskılarla karşı karşıya kaldı. Özellikle, 2010 yılında 1 megabayt (MB) veya 1 milyon bayta ayarlanan blokların boyutu, işlem yapma sürelerini yavaşlatıyor ve böylece popülerlik kazanıyormuş gibi para biriminin potansiyelini sınırlıyor. Bitcoin değerinin düşük olduğu bir zamanda ağdaki istenmeyen spam saldırılarını önlemek için blok boyutu sınırı Bitcoin koduna eklenmiştir. 2015 itibariyle, Bitcoin’lerin değeri büyük ölçüde artmış ve ortalama blok büyüklüğü 600 bayta ulaşmış, bu da işlem sürelerinin daha fazla blok maksimum kapasiteye ulaştığı için gecikmeli olarak çalışabileceği bir senaryo yaratmıştır.

Bitcoin fiyatları, ölçeklenebilirlik ve güvenlik konularının yanı sıra basit arz ve talep dinamikleri de dahil olmak üzere çok çeşitli dinamiklere bağlıdır. Yıllar boyunca verilerin işlenmesiyle ilgilenmek için bir dizi teklif yapılmıştır ve bunlar genellikle artan blok büyüklüğüne odaklanmaktadır. Bitcoin kodu merkezi bir otorite tarafından yönetilmediğinden, koddaki değişiklikler geliştiricilerin ve madencilerin satın alınmasını gerektirir. Bu konsensüs odaklı yaklaşım, sonuçlandırılması uzun zaman alan tekliflere yol açabilir. Bu durum, gruplar halinde, yeni standartlar kullanan ve fork adı verilen ayrı bir blockchain defteri oluşturdu. Bitcoin XT ve Bitcoin Unlimited gibi birkaç çatal, geniş bir kitle tarafından kabul edilmedi. Ağustos 2017’de piyasaya sunulan Bitcoin Cash ise, Bitcoin Classic’ten oluşan bir başka çataldır.

Bitcoin Cash, blok boyutunu 1 MB’tan 8 MB’a çıkarması bakımından Bitcoin Classic’den farklıdır. Ayrıca, işlemin belirli bölümlerini kaldırarak blok aralığını boşaltmak için tasarlanan, önerilen bir kod ayarı olan Segregated Witness (SegWated) özelliğini de kaldırır.

Bitcoin Cash’in hedefi, işlenebilecek işlem sayısını artırmak. Destekçiler, bu değişikliğin, PayPal ve Visa’nın blok büyüklüğünü artırarak işleyebildiği işlem hacmiyle Bitcoin Cash’in rekabet edebileceğini umuyor.

Daha büyük blokları işlemek için gereken bilgisayar gücü, bazı küçük madencilere fiyat verebileceğinden, eleştirmenler, Bitcoin Cash’in yaklaşımını benimsemenin, daha fazla ve daha iyi ekipman alabilen şirketlerin elinde yoğunlaşan güce neden olacağından endişe ediyorlar. Çatallara karşı olan rakipler, bu durumun Bitcoin’e yönelik konsensüs odaklı yaklaşımı tehdit edeceğinden endişe ediyor, çünkü az sayıda şirket Bitcoin’i kontrol edebiliyor ve gelecek topluluktaki değişiklikleri daha kolay bir şekilde zorlayabiliyor.

Bitcoin Cash için başarılı bir sert çatal, bireyleri ve şirketleri, önemli bir ilgi oluşturup kritik kitleye ulaşabiliyorsa, yeni dijital parayı kullanmaları için yeterince uzun süre hayatta kalmayı gerektirir. Ancak, bu noktaya ulaşıldığında, Bitcoin Cash, başarısının başkalarını kendi alternatif paralarını geliştirmeye ittiğini fark edebilir ve bu da aynı baskıyı Bitcoin Classic’e yerleşen Bitcoin Cash’e getirecektir. Ölçeklenebilirlik konusu, kripto-para birimi tartışmalarının ön saflarında yer aldığından, geliştiriciler artan blok büyüklüğüne sahip oldular ve hareket işlemlerinin iyileştirilmesi, en üst odak alanlarına hız kazandırdı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Yorum Yap