‘Yüksek Riskli’ Etiketi Alan Altcoinler Açıklandı! İşte Liste

‘Yüksek Riskli’ Etiketi Alan Altcoinler Açıklandı! İşte Liste

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: ‘Yüksek Riskli’ Etiketi Alan Altcoinler Açıklandı! İşte Liste

Altcoinler ortasında en çok kullanılanlardan olan stablecoinlere yönelik derecelendirmeler dikkat çekti. Dünyanın en tanınan stablecoin’i olan Tether (USDT), yeni bir kredi derecelendirme listesinde düzgün bir performans göstermedi. Derecelendirmeler resmi değil lakin kurumların stablecoin istikrarını ve takviyesini nasıl gördüklerine dair bir fikir verebilir. Kâr hedefi gütmeyen bağımsız bir stablecoin derecelendirme kuruluşu olan Bluechip, 22 Temmuz’da yeni derecelendirme listelerini Ağustos ayında yayınlayacağını duyurdu.

Altcoin derecelendirmeleri sorgulandı

Ekonomist John Paul Koning “Bu ileriye yanlışsız atılmış bir adım” yorumunda bulundu. Ayrıyeten -GUSD, BUSD ve Paxos’un “haklı olarak” en düzgün dereceleri aldığını belirtti. Tether ve TrueUSD üzere “offshore stablecoin” “en berbat derecelendirmeleri aldığını” da kelamlarına ekledi. ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Lideri Patrick McHenry de stablecoin derecelendirme listesini tweetledi.  Bluechip’e nazaran Tether genel olarak ‘D’ notu aldı. “Yüksek riskli” damgası, merkeziyetsizlik eksikliği nedeniyle uygulandı. Rezerv doğrulama ve itfa şeffaflığını içeren yönetişim ile ilgili meseleler vardı. Ayrıyeten Tether’in altın standart stablecoin’i XAUT’yi de ‘D’ ile damgaladı .

Ulaş Utku Bozdoğan: ‘Yüksek Riskli’ Etiketi Alan Altcoinler Açıklandı! İşte Liste 1

Bluechip, Tether’in “bankalarının ve emanetçilerinin isimlerini açıklayarak” ‘C’ye yükseltilebileceğini belirtti. Ayrıyeten, bağımsız bir denetçi tarafından eksiksiz bir mali kontrol gerçekleştirebilir yahut “Hizmet Koşullarına itfa için şeffaf ve makul vakit çizelgeleri ekleyebilir”. Bluechip’in baş ekonomisti Garett Jones, “Bluechip stablecoin derecelendirmelerimizin birden fazla yönetişim kalitesine dayanıyor” dedi. “Servetler, ister kurum içinde ister dışında olsun, servet avcılarını davet eder” diye ekledi.  Bununla birlikte, Tether’in CTO’su Paolo Ardoino, 23 Temmuz’da bu mevzuyla ilgili bir meme tweetleyerek derecelendirme ile ilgili izlenim eksikliğini lisana getirdi.

https://twitter.com/paoloardoino/status/1682842669049937920

En iyi-en berbatlar hangileri?

Garip bir halde Binance USD (BUSD), SEC’in kriptoya karşı savaşının bir kesimi olarak ihraççı Paxos’a dava açmasına karşın ‘A’ notu aldı. Büsbütün düzenlenmiş Gemini USD (GUSD) de, sık sık de-peg olan Liquity USD (LUSD) üzere ‘A’ notu aldı. Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere SEC de Gemini’yi bir dava ile gaye almıştı. Derecelendirme kuruluşu Circle’ın USD Coin’ini (USDC) ‘B+’ olarak işaretledi. Bluechip, puan kaybetmesine neden olan büsbütün merkezileştirilmiş olmasına karşın, yönetişim özellikleri nedeniyle ‘düşük riskli’ olarak kıymetlendirdi.

Ulaş Utku Bozdoğan: ‘Yüksek Riskli’ Etiketi Alan Altcoinler Açıklandı! İşte Liste 2

Dünyanın en büyük üçüncü stablecoin’i DAI, merkeziyetsizliği nedeniyle puan kazandı ve ayrıyeten ‘B+’ aldı. ‘F’ ile en alt sırada yer alan tek stablecoin, Tron’un USDD’si oldu. Varlık, istikrar ve yönetişim eksikliği nedeniyle kırmızı bayrak aldı. Son vakitlerde gündemde olan TrueUSD (TUSD) de ‘D’ notu aldı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap