Yeni Yılın Birinci Gününde O Altcoin Hacklendi: Fiyat Çöktü!

Yeni Yılın Birinci Gününde O Altcoin Hacklendi: Fiyat Çöktü!

Paylaş
BTC Piyasası: Yeni Yılın Birinci Gününde O Altcoin Hacklendi: Fiyat Çöktü!

Dünya yeni yılı karşılarken, kripto para topluluğu büyük bir siber atakla sarsıldı. Hackerlar, zincirler ortası protokol Orbit Chain’in kritik bir köprü hizmeti olan Orbit Bridge’i istismar ederek 82 milyon dolar üzere şaşırtan bir haksız yararla kaçtılar. Bu sırada, Orbit ekosisteminin altcoin projesi olan ORC, haberlerin tesiriyle büyük bir düşüş yaşadı. İşte detaylar…

4 altcoin çalındı

Endişe verici ihlal birinci olarak, 1 Ocak gecesi toplumsal medya platformu X’te (eski ismiyle Twitter) Orbit Chain Bridge protokolünden kuşkulu büyüklükteki çıkışları vurgulayan Kgjr isimli anonim bir Twitter kullanıcısı tarafından kamuoyunun dikkatine sunuldu. Durumun vahameti, hem Blockchain araştırmacısı Officer CIA hem de siber güvenlik firması Cyvers tarafından da vurgulandı ve kelam konusu bilgiler doğrulandı.

Blockchain tahlil platformu Arkham Intelligence’ın bulgularına nazaran, bilgisayar korsanları çeşitli kripto varlıkları çalmak için beş başka süreç düzenleyerek sofistike bir taarruz düzenlediler. Çalınan ganimetler ortasında 30 milyon dolarlık Tether (USDT), 10 milyon dolarlık USD Coin (USDC), 9.500 Ether (ETH), 231 Wrapped Bitcoin (WBTC) ve algoritmik stabilcoin DAI’nin 10 milyon dolarlık yüklü bir zulası yer alıyor.

İhlalin sonuçları kritik

Bu ihlalin sonuçları, anlık mali kayıpların ötesine uzanmakta. Orbit Chain’in layer-1 bir Blockchain olan Klaytn (KLAY) ile entegrasyonu, kripto para ekosistemindeki birbirine bağlı sistemlerin güvenliği konusunda önemli soru işaretleri yaratıyor. Bilhassa, Klaytn’ın blok gezgininden elde edilen datalar, Orbit Köprüsü’nün ayrılmaz rolünün altını çizerek, Klaytn’ın piyasa bedeline nazaran en büyük varlıklarından sekizinin, tehlikeye atılan köprüden elde edilen “wrapped” varlıklar olduğunu ortaya koyuyor.

BTC Piyasası: Yeni Yılın Birinci Gününde O Altcoin Hacklendi: Fiyat Çöktü! 1

Bu ihlal, sırf Orbit Chain’deki değil, zincirler ortası protokollerin daha geniş kapsamındaki güvenlik açıklarını da ortaya çıkararak, gelişmiş güvenlik tedbirlerine ve sağlam risk idaresi stratejilerine duyulan acil gereksinimi vurgulamaktadır. Merkezi olmayan finans (DeFi) sistemlerine olan itimadı sarsan ve kripto sanayisinin karşılaştığı artan zorlukların altını çizen bu güvenlik ihlalinin yansımaları kıymetlidir. Yetkililer ve güvenlik uzmanları ihlali araştırmak için yarışırken, kripto para topluluğu da muhtemel düzenleyici yansılara ve artan incelemeye hazırlanıyor.

ORC fiyatı taban yaptı

Yeni yıl, hem Orbit Chain hem de daha geniş blok zinciri ekosistemi için kasvetli bir notla başlıyor ve kripto varlıkların karşılaştığı kalıcı tehditleri ve giderek daha sofistike hale gelen siber tehditlere karşı savunmaları güçlendirme zorunluluğunu keskin bir biçimde hatırlatıyor. Son güncellemede, Orbit Chain (ORC) tokenı şu anda %20’lik bir düşüş yaşıyor ve bu raporun yazıldığı saat itibariyle 0,056’dan süreç görüyor.

BTC Piyasası: Yeni Yılın Birinci Gününde O Altcoin Hacklendi: Fiyat Çöktü! 2
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap