Yeni SEC Önerisi, Bu Altcoin’ler İçin Bir Felaket Olabilir!

Yeni SEC Önerisi, Bu Altcoin’ler İçin Bir Felaket Olabilir!

Paylaş
BTC Piyasası: Yeni SEC Önerisi, Bu Altcoin’ler İçin Bir Felaket Olabilir!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yeni bir teklifinde, kuruluşun menkul kıymetler borsası tanımını genişletmek istiyor. Bazılarına göre bu öneriyle SEC, merkezi olmayan kripto borsalarını düzenlemek için zemin hazırlamak istiyor olabilir. Bu durum, DeFi altcoin projelerini etkileyebilir. Kriptokoin.com olarak detayları aktarıyoruz…

SEC önerisi DeFi ve altcoin projelerini nasıl etkileyebilir?

Perşembe günü yayınlanan yeni bir teklifte SEC, menkul kıymetler borsası tanımını genişletmek istiyor. Teklif, SEC’in tanımını, geleneksel bir sipariş defteri kullanarak menkul kıymet siparişlerini eşleştiren sistemlerden, alıcıların ve satıcıların menkul kıymet alım satım çıkarlarını iletmesine izin veren herhangi bir sisteme taşımayı amaçlıyor.

BTC Piyasası: Yeni SEC Önerisi, Bu Altcoin’ler İçin Bir Felaket Olabilir! 1

Bu yeni tanım uyarınca, Uniswap gibi merkezi olmayan borsalar SEC düzenlemelerine tabi olacak ve bu nedenle bir menkul kıymet komisyoncusu olarak SEC’e kaydolmaları gerekecek. Merkezi olmayan borsaların, SEC tarafından menkul kıymet borsalarına getirilen mevcut taleplere uymanın hiçbir yolu olmadığından, yeni mevzuat Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren merkezi olmayan borsaları etkin bir şekilde ortadan kaldıracaktır. Bu durumun Terra (LUNA), Uniswap (UNI), Chainlink (LINK), Aave (AAVE), Curve DAO Token (CRV) gibi DeFi altcoin’leri etkileyebileceğinden de endişe duyuluyor.

DeFi meraklısı Gabriel Shapiro, bir blog yazısında teklifin potansiyel yıkıcı etkilerinin altını çizdi ve “Teklif iletişim protokolleri üzerinde yeni kısıtlamalar sağladığından, bunun aynı zamanda ifade özgürlüğü üzerinde bir kısıtlama olarak anayasaya aykırı olabileceğine inanıyorum,” ifadelerini kullandı. Ayrıca SEC yetkilisi Hester Peirce, teklife ilişkin muhalefet beyanında, Shapiro’nun iletişim protokollerini menkul kıymetler borsası olarak etiketleme konusundaki endişelerini yineledi.  Peirce, Komisyonun halka teklifi okuması, anlaması ve değerlendirmesi için yalnızca 30 gün tanıdığına da dikkat çekti.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap