Yapay Zeka Coinleri Ölüyor mu? Bunlar Çakıldı!

Yapay Zeka Coinleri Ölüyor mu? Bunlar Çakıldı!

Paylaş
BTC Piyasası: Yapay Zeka Coinleri Ölüyor mu? Bunlar Çakıldı!

ChatGPT’nin piyasaya sürülmesiyle 2023’te trend haline gelen yapay zeka coinleri, son haftalarda önemli zayıflık belirtileri gösteriyor. Kaiko’nun tahlillerine nazaran, bilhassa bu yeni kuşak projelere yönelik ilgi süratle azalıyor.

Yapay zeka coinleri en düşük haftalık süreç hacmini kaydetti

Kaiko’nun yakın tarihli raporuna nazaran, AI ile ilgili projeler Ocak 2023’ten bu yana en düşük haftalık süreç hacmini kaydetti. Rapor, FET, INJ, ROSE, AGIX, RNDR ve GRT dahil olmak üzere en büyük projeleri ele alıyor. Kelam konusu 7 yapay zeka coin yeni yılın öne çıkan isimleri olmuştu.

BTC Piyasası: Yapay Zeka Coinleri Ölüyor mu? Bunlar Çakıldı! 1

AI Coin piyasası ölüyor mu?

Alım satım faaliyetindeki kayda kıymet düşüş, AI Coin çılgınlığının Ocak ayında doruğa ulaşmasından bu yana yatırımcıların ilgisinin azaldığını gösteriyor. Bu da direkt fiyatlara ve grafiklere yansıyor.

Piyasadaki en büyük AI projelerinden The Graph (GRT), 2023’ün başında en çok kazananlardan biriydi. Bu esnada, yılın birinci haftalarında kabaca %122 artarak 7 Şubat’ta yılın tepesi 0,2323 dolara ulaştı. O vakitten beri doruğundan %51 eriyerek sert bir düşüş yaşadı.

BTC Piyasası: Yapay Zeka Coinleri Ölüyor mu? Bunlar Çakıldı! 2

ChatGPT ve OpenAI yeni ralliyi tetikleyebilir mi?

Yeni yılın AI Coin rallisi büyük ölçekte ChatGPT’nin lansmanından kaynaklandı. Lakin, Sam Altman’ın Worldcoin projesinin akabinde yapay zeka ve kripto iktisadı üzerinde misal bir tesir görülmedi. ChatGPT’nin ardındaki yapay zeka şirketi OpenAI’nin CEO’su Altman, 24 Temmuz 2023’te kripto eserini piyasaya sürdü. World ID geliştirme kitini ve WLD coin’i dünyaya tanıttı.

Fakat, Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız bir başka Kaiko raporu, Worldcoin’in fiyat açısından yetersiz kalacağını öne sürüyor. CoinGecko bilgilerine nazaran WLD, piyasaya sürüldüğü gün %85’ten fazla artarak ATH düzeyi 3,3 dolara ulaştı. Lakin, fiyatı bu tepeye ulaştığından beri %31’in üzerinde düşüş yaşadı.

BTC Piyasası: Yapay Zeka Coinleri Ölüyor mu? Bunlar Çakıldı! 3

Yapay zeka coinleri satıcıların denetiminde kalmaya devam ediyor

Son gelişmeler bir yana, AI Coin piyasası son 24 içinde de keskin düşüşler kaydetti. CMC bilgilerine nazaran son 24 saatlik vakit diliminde en fazla kıymet kaybeden projeler:

 1. LITH (Lithium) – %24.81
 2. ARCONA (Arcona) – %9.77
 3. AIPAD (AIPAD) – %37.90
 4. XRT (Robonomics.network) – %1.53
 5. NMR (Numeraire) – %4.22
 6. CNTM (Connectome) – %4.37
 7. SWASH (Swash) – %3.41

Bu ortada, haftalık vakit dilimindeki yararlar %50’yi aşıyordu:

 • CIX100 (Cryptoindex.com 100) – %77.06
 • EFX (Effect Network) – %45.93
 • EPK (EpiK Protocol) – %32.21
 • 0x0 (0x0.ai) – %26.79
 • GNY (GNY) – %22.88
 • RAZE (Raze Network) – %22.22
 • LAI (LayerAI) – %18.75

Vitalik Buterin, Worldcoin hakkında endişeli

Kaiko’nun en son raporunda yer verdiği üzere, öteki piyasaların yanı sıra bilhassa AI Coin dalı azalan hacimlerden mustarip. Son vakitlerde trend haline gelen Worldcoin’de bu ivmeyi aksine çeviremedi. Bu ortada, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, projenin iris tarama donanımı ve biyometrik data toplama uygulamaları konusundaki tasalarını lisana getiriyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap