XRP Kararı Sonrası Meclis, Maddeyi Revize Etti! İşte İçeriği

XRP Kararı Sonrası Meclis, Maddeyi Revize Etti! İşte İçeriği

Paylaş
BTC Piyasası: XRP Kararı Sonrası Meclis, Maddeyi Revize Etti! İşte İçeriği

ABD Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri, XRP davasının akabinde yakın tarihli bir maddeyi revize etti. Yeni yasa, bir öbür büyük ABD regülatörü olan CFTC’ye yargı için yeni yetkiler veriyor.

ABD Meclisi, XRP kararının akabinde Haziran ayında yayınlanan maddeyi revize etti

Cumhuriyetçi üyeler, Perşembe günü kripto dalındaki yatırımcıları korumak için düzenleyici bir çerçeve oluşturmayı amaçlayan yeni bir kripto para nezaret yasa tasarısını tanıttı. Kelam konusu yasa birinci olarak Haziran ayında ortaya çıktı. Yargıç Torres’in XRP lehine kararından sonra, Haziran taslağının piyasası yapısı ve stablecoin yasalarında değerli revizyonlar gerçekleşti.

BTC Piyasası: XRP Kararı Sonrası Meclis, Maddeyi Revize Etti! İşte İçeriği 1

Revize edilen yasa tasarısı, kimilerinin DeFi için makûs olduğunu söylediği “dijital varlık” kategorisinden bir dizi klasik menkul değeri hariç tutuyor. Bununla bilirlikte, genel itibariyle kripto paralar için kapsamlı kurallar oluşturmayı amaçlıyor. Kelam konusu yasa, ABD’nin kripto paralara yönelik agresif tavır sergilediği bir periyotta geldi.

Tasarı birinci olarak Haziran ayında ortaya çıktı. Perşembe günü itibariyle XRP kararından kısa sonra birkaç unsurda revize aldı. Bunlardan biri, kripto para borsalarının SEC’e kaydolması için bir düzenleyici yol belirlemeyi hedefliyor. Tıpkı vakitte, bunların tek bir yerde dijital menkul değerler, emtialar ve stablecoin ticareti yapmalarını sağlamayı amaçlıyor.

Yeni kurallar hem CFTC’ye hem de SEC’e masada bir koltuk veriyor

Temsilciler Meclisi Üyesi Dusty Johnson, bu noktada, “Kripto sanayisi netlik istiyor. Ortak tasarımız hem CFTC’ye hem de SEC’e masada bir koltuk veriyor. Tasarımız, geliştiriciler için yenilik yapmaya devam ediyor. Bu esnada, finansal güvenlik ve katılık sağlamak için net prensipler belirliyor” dedi.

Delphi Labs’ın genel danışmanı Gabriel Shapiro, Haziran tartışma taslağında “tasarıdaki paha teklifini büsbütün değiştiren” ve çözmeye çalıştığı meçhullüğü yine ortaya koyan bir değişikliğe dikkat çekti. Buna nazaran, 10. Sayfada, revize edilen yasa tasarısı, pay senetleri, tahviller, “devredilebilir hisseler”, “faiz yahut rastgele bir kâr paylaşım muahedesine iştirak sertifikaları” üzere bir dizi klâsik menkul değeri “dijital varlıklar” tarifinin dışında bırakıyor.

BTC Piyasası: XRP Kararı Sonrası Meclis, Maddeyi Revize Etti! İşte İçeriği 2

Yeni DeFi projeleri kırmızı listeye girebilir

Sonuç olarak Shapiro, Twitter’dan, Compound’un cToken’ları yahut Liquid Collective’in Liquid Staking Token’ları üzere DeFi piyasasında bulunan bir dizi coin’in” mevcut yasa kapsamında olmasalar bile bu karar kapsamında büyük ölçüde düzenleneceğini” yazdı. Shapiro, SEC hala savaş yoluna gidebilir. Tek yapmaları gereken, bir token’ın ‘devredilebilir bir pay’, ‘bir kâr payı’ vb. Olduğunu tez etmektir” diye uyarıyor.

Yeni versiyon, XRP kararından sonra birkaç kıymetli değişiklik yapıyor

Yeni yasa, borsaların ve firmaların SEC yahut CFTC’ye kaydolmak için niyet bildiriminde bulunmalarına müsaade verecek. Ayrıyeten, menkul değerler yasası ve emtia maddeleri kapsamında dijital varlıkların ve merkezi olmayanların tariflerini içerecek. Bununla birlikte, SEC ve CFTC’ye “tokenleştirilmiş menkul değerlerin ve türev eserlerin geliştirilmesini kolaylaştırmak için ek kılavuz hazırlama kaide getiriyor. Ek olarak, kuralların gerekli olup olmadığını değerlendirmek” için ortak bir çalışma yürütmeye zorlayacak.

Düzenleyiciler, piyasaların adaletini, kamu çıkarlarını ve yatırımcı müdafaasını etkileyen kuralları dikkate alacaklar.

BTC Piyasası: XRP Kararı Sonrası Meclis, Maddeyi Revize Etti! İşte İçeriği 3

Tasarı Meclis’te kabul edilirse, yasa tasarısı hakkında karar vermek Demokrat liderliğindeki Senato’ya kalacak. Maxine Waters üzere birtakım Demokratlar tasarıyla ilgili telaşlarını lisana getirdiler. Ayrıyeten, Gary Gensler idaresindeki SEC, kripto paraları tanımlamak için yeni kurallara gereksinim olmadığını tekraren söyledi. Fakat Ripple ve SEC kararı, dijital varlıkların yeni kurallar ve tanımlar gerektirdiğini gösteriyor.

Kripto topluluğu, yeni yasaya olumlu reaksiyon verdi

Coinbase CLO’su Paul Grewal, “Millet olarak ciddiye alınmak istiyorsak, millet olarak ciddiye almalıyız. Bu mevzuat nihayet ABD’yi dijital varlık düzenlemesi konusundaki global sohbete sokacaktı. Kongre bunu gecikmeden yasalaştırmalı” diyor.

XRP yanlısı avukat John Deaton, kimileri hala kriptoya saldırmaya çalıştığını öne sürdü. Bunun için fikrini daha sonraya saklayacağını söyledi.

https://twitter.com/cryptorecruitr/status/1682183293750394880

Son olarak Dan Gambardello, duyurunun akabinde Cardano ve DeFi’nin tüm ilgiyi üzerine çektiğini belirtti. Kripto yasası, ABD’deki dijital varlıklar için düzenleyici netlik ve katılık sağlamak için kritik ehemmiyete sahiptir. Btcpiyasasi.com olarak Kanada’dan Mayıs ayındaki gelişmelere bu yazıda yer verdik.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap