Worldcoin (WLD) Nedir?

Worldcoin (WLD) Nedir?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Worldcoin (WLD) Nedir?

Worldcoin, OpenAI CEO’su tarafından oluşturularak piyasaya sürülmüş bir kripto para ünitesidir. Projenin misyonu, mülkiyeti herkese veren bir kamu hizmeti olarak dünyanın en büyük kimlik ve finansal ağını oluşturmaktır.

Worldcoin Nedir?

OpenAI CEO’su Sam Altman tarafından oluşturulan Worldcoin, 24 Temmuz prestijiyle piyasaya sürüldü.

Kripto alanından Silicon Valley’e kadar fikir ayrılıklarına yol açan proje, bazıları tarafından övgüyle karşılaşırken bazıları tarafından da distopik olarak değerlendirildi. Her ne kadar Worldcoin olumsuz yorumlara maruz kalsa da geliştiriciler, projenin gelir eşitsizliğini ve çevrimiçi kimlik doğrulamasını çözme amacına odaklanmış olduğu konusunda ısrarcı görünüyor.

Proje, biyometrik bilgiler karşılığında kripto paralar çıkararak, hem global bir kozmik temel gelir hem de beşerler ile robotlar ortasında ayrım yapmak için bir kimlik doğrulama sistemi olarak çalışmayı amaçlıyor.

Beta evresinden bu yana 2 milyon kullanıcı kazanan projenin lansman ile Worldcoin, “yörünge” operasyonlarını 20 ülkede 35 kente genişletiyor. Dijital bir para ünitesi olarak Worldcoin, insanlara rastgele bir fon yatırmalarını gerektirmeden gelecekteki para ünitesinin bir token’ını sunarak pazar başkanlarından Bitcoin yahut Ethereum’dan farklı formda fonksiyon görmesi hedefleniyor.

Bir token almak için, Worldcoin’e kaydolan şahısların gözbebeklerinin küre halindeki bir aygıtla taranması gerekir – bu, kaydolan herkesin insan olduğundan ve sırf bir kere kaydolduğundan emin olmanın bir yoludur. Kanada merkezli Concordia Bilgi Sistemleri Mühendisliği Enstitüsü’nden Jeremy Clark, “Worldcoin çoğunlukla kimlik doğrulama tarafında yenilik yapmaya çalışıyor.” Sözlerini kullandı.

Clark, herkesin bitcoin üzere kripto para ünitelerini kullanabileceğini, istediği kadar kimlikle kaydolduğunu, lakin Worldcoin’in “temelde gezegendeki herkese bir ve sırf bir (adres) almaya çalıştığını” açıkladı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Worldcoin (WLD) Nedir? 1

Worldcoin Nasıl Çalışır?

Worldcoin web sitesine nazaran, kürenin depoladığı tek data , bireyi tanımlamak için oluşturulan bir dizi sayı olan “IrisHash” dir. Küre rastgele bir biyometrik data saklamaz.

Bir Worldcoin sözcüsü Context’e e-postayla gönderilen yorumlarda, “Orb tarafından toplanan manzaralar, kaydolan kişi tarafından açıkça talep edilmedikçe derhal silinir.”

Kişi, eşsiz IrisHash’ını ve kripto cüzdanını aldıktan sonra, bir “World Kimliği” yahut dijital pasaport alır.

Afganistan’dan İngiltere’ye , insanların oy kullanmasına ve sıhhat ve besin bankaları üzere temel hizmetlere erişmesine müsaade vermek için biyometri ve dijital kimlikler giderek daha fazla kullanılıyor.

Proje, Sudan, Şili ve Endonezya üzere ülkelerde küre testi yaptı ve World Uygulamasının 80’den fazla ülkede kullanılabileceği belirtildi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap