Worldcoin Binance’te! WLD Nedir? Ne İşe Fayda?

Worldcoin Binance’te! WLD Nedir? Ne İşe Fayda?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Worldcoin Binance’te! WLD Nedir? Ne İşe Fayda?

Worldcoin bugün başkan kripto para borsası Binance’te yerini aldı. Lakin tartışmalar elbette her vakit olduğu üzere yeniden gündemde. Pekala nedir bu Worldcoin WLD.

Worldcoin (WLD) nedir?

Worldcoin, “kişilik kanıtı” olarak bilinen sıfır bilgi kanıtlama sistemini kullanıyor. Ayrıyeten, kapalılığı koruyan bir kimlik ağı olan World ID’yi merkez alan ihtilal niteliğinde bir sistemdir. Bu yenilikçi yaklaşım, kullanıcıların kapalılıklarını faal bir halde koruyor. Öbür taraftan öbürleri tarafından doğrulanmalarını sağlıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Worldcoin Binance’te! WLD Nedir? Ne İşe Fayda? 1

WLD, özünde dünyanın en büyük kimlik ve finans ağını oluşturmayı amaçlamakta. Kullanıcılar WLD ağında kimliklerini doğruladıkça, WLD tokenlerini almaya hak kazanırlar. Bilhassa ağ, klâsik tek token-bir-oy sistemlerinden farklı olarak tek kişi-bir-oy sistemiyle çalışmaktadır.

WLD: Ethereum üzerinde bir ERC-20 Token

Ethereum blockchain’de bir ERC-20 token olarak WLD süreçleri öncelikle bireylerin kullanıcı hibelerini aldıkları Optimism ağında gerçekleşir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Worldcoin Binance’te! WLD Nedir? Ne İşe Fayda? 2

Proje, a16z, Khosla Ventures, Bain Capital Crypto, Blockchain Capital ve Tiger Küresel üzere önde gelen yatırım firmalarından 250 milyon dolarlık etkileyici bir fon sağladı. Bu finansal takviye, Worldcoin’in dijital kimlik ve finans alanındaki vizyonunun potansiyelinin ve değerinin altını çiziyor.

Worldcoin tartışmaların ortasında kripto tokenini piyasaya sürdü

2019 yılında, sansasyonel sohbet robotu ChatGPT’yi geliştiren yapay zeka (AI) laboratuvarı OpenAI’nin kurucu ortağı ve CEO’su Sam Altman tekrar gündemde. Bu kere, Worldcoin olarak bilinen kapalılığı koruyan bir dijital kimlik projesinin kurucu ortağı oldu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Worldcoin Binance’te! WLD Nedir? Ne İşe Fayda? 3

Bugün, 24 Temmuz’da Worldcoin, ‘The Worldcoin token’ (WLD) olarak bilinen kendi kripto tokenini piyasaya sürecek. Lakin varlık, çevrimiçi kimlik doğrulama ve gelir eşitsizliğini çözmeye yönelik alışılmışın dışındaki yaklaşımı nedeniyle amaçta. Ayrıyeten Silikon Vadisi’nde tenkitlerle karşı karşıya.

WLD tokenomik ve Binance listelemesi

Eleştirilere karşın Altman, yatırımcıları Worldcoin’in ardındaki şirket olan Tools For Humanity’yi desteklemeye ikna etmeyi başardı. Satış noktası olarak yapay zekadaki son gelişmelerden yararlanan Worldcoin, yatırımcılardan büyük ilgi gördü. Haziran ayında Tools For Humanity, a16z ve öbür önde gelen yatırımcıların iştirakiyle Blockchain Capital liderliğindeki C Serisi finansman tipinde 115 milyon dolar topladı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Worldcoin Binance’te! WLD Nedir? Ne İşe Fayda? 4

İlgi devam ederse, Worldcoin tokeninin kıymeti değerli ölçüde artacek. Ayrıyeten Altman potansiyel olarak 2 milyondan fazla kullanıcısı olduğunu sav ediyor. Buna nazaran bu durum başka proje yatırımcıları için kıymetli bir talih kuşu manasına geliyor. Tokenomik ile ilgili olarak, WLD tokenlerinin toplam deveranı 10 milyar adet. Buna nazaran %75’i Worldcoin topluluğuna, %9,8’i birinci geliştirme grubuna tahsisli. Ayrıyeten %13,5’i Tools for Humanity’deki yatırımcılara tahsis edilmiştir. Tokenin enflasyonu 15 yıl sonra başlayacak halde ayarlanmıştır.

Ayrıca, Çinli kripto muhabiri Colin Wu’ya nazaran, dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance, tokeni bugün listeledi. Token bugün 5.5 dolara kadar kıymetlendi. Yazıyı yazarken 2.56 dolar düzeyinden süreç görüyor. Buna nazaran rakamsal olarak büsbütün seyreltilmiş değerlemesi (FDV) 25.6 milyar dolar ediyor.

Ethereum kurucusundan Worldcoin eleştirisi

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, kısa bir mühlet evvel Binance’de listelenen bir kripto para ünitesi olan Worldcoin tarafından sunulan biyometrik kişilik delili sistemi hakkındaki görüşlerini paylaştı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Worldcoin Binance’te! WLD Nedir? Ne İşe Fayda? 5

Kapsamlı bir makalede Buterin, merkezi olmayan kimlik doğrulama tahlillerinin, bilhassa de kişiliğin delili kavramının ehemmiyetini vurguladı. Gerçek dünya kimliğinin bu sonlu biçimi, kayıtlı bir hesabın gerçek bir birey tarafından, kendi kimliğini ifşa etmeden denetim edilmesini sağlar.

Çok sayıda yaklaşım: İnsanlık kanıtı’ndan Worldcoin’e

Proof of Humanity, BrightID, Idena ve Circles üzere çeşitli projeler bu eşsiz kişi problemini çözmeye çalışmıştır. OpenAI CEO’su Sam Altman tarafından kurulan Worldcoin, “Orb” olarak bilinen özel donanım aracılığıyla kullanıcıların irislerini tarayan gelişmiş biyometriye dayalı eşsiz bir kişilik ispatı sistemi sunuyor. Buna nazaran yapay zeka odaklı bolluk ve insan işleri ortasındaki boşluğu doldurma ideolojisiyle öne çıkıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Worldcoin Binance’te! WLD Nedir? Ne İşe Fayda? 6

Ancak Worldcoin, Orb kullanımıyla ilgili potansiyel saklılık ve güvenlik problemleri, “kripto parasındaki” tasarım kusurları ve kimi şirket kararlarından kaynaklanan etik ikilemler nedeniyle tenkitlere maruz kalmıştır.

Gelişen bir görüntü: Tamamlayıcı yaklaşımlar ve açık kaynak işbirliği

Buterin, ülkü bir ferdî delil formunun bulunmadığının altını çiziyor. Bunu yerine, çeşitli tekniklerin güçlü taraflarını birleştirmeyi amaçlıyor. Ayrıyeten bunun tamamlayıcı olarak ele alınmasını savundu. Topluluğun çıkarlarının korunmasını sağlamak için açık kaynak teknolojisi, üçüncü taraf kontrolleri ve ek denetim ve istikrarlar davetinde bulundu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Worldcoin Binance’te! WLD Nedir? Ne İşe Fayda? 7

Özellikle kripto topluluğuna aşina olmayanlar için tesirli ve muteber bir kimlik doğrulama sistemi oluşturmak kuvvetli bir misyon olmaya devam ediyor. Buterin önümüzdeki zorlukları kabul ediyor. Ayrıyeten çalışan bir formül bulmanın yıllar alabileceğini belirtiyor.

Gelişen dünyada kimlik ispatına kıymet vermek

Kimlik delilinin çeşitli uygulamaları kendi risklerini beraberinde getiriyor. Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda, kişiliğin kanıtlanmaması merkezi kimlik tahlillerinin ve kapalı toplulukların hakim olduğu bir dünyaya yol açabilir. Kimlik delilinin pahasını vurgulayan Buterin, bu alanda ilerleme kaydedileceğine dair umudunu lisana getirdi. Başka taraftan farklı yaklaşımların dengeli bir bütün halinde birleştiği bir gelecek öngördü.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap